6 Eylül 2012

Passion


Yeni Hollywood jenerasyonundan biri olarak kabul edilen ve mesleğinden 40 yılı aşan yönetmen De Palma, sinemtografisinde Carrie, Scarface, Body Double, Untouchables, Blow Out, Mission Impossible gibi filmler bulundurur. Ve sinemaya Passion filmiyle geri dönüyor. Passion, Dressed to Kill ve Basic Intinct'in yolundan yürüyecek gibi gözüküyor. Film, geçen sene çıkan Love Crime isimli Fransız filminin remake olsa da De Palma'nın izlerini taşıyacağını düşünerek bambaşka bir film yaptığı düşünülebilir. Film, Venedik film festivalinde de yer almaktadır.

Cast:
- Rachel McAdams as Christine
- Naomi Rapace as Isabelle James
- Paul Anderson
- Karoline Herfurth as Dani
- Rainer Bock  as Inspector Bach
- Leila Rozario as Woman in Elevator
- Ian T. Dickinson as Detective
- Alexander Yassin as Concierge
- Frank Witter as Usher Theatre
Hikaye
Passion, temel olarak Christine ve Isabelle adlı iki genç kadının birbiri üstünde hakimiyet kurma mücadelesini anlatıyor. Christine alımlı ve ekonomik olarak güçlü bir kadını canlandırırken Isabelle ise masum ilgi çekici ve kolayca manipüle edilebilen bir kadın olmasına karşın çok yeni ve farklı fikirlere sahip bir insan. Christine ve Isabelle tabii ki birbirinin zıttı iki insan olarak karşımıza çıkacak. İş yerinde başlayan amansız mücadeleleri, ölümcül bir ayartma mücadelesine dönüşecektir.
Önerilir mi?
Brian De Palma hayranı bir sinefil olarak blogu takip edenlerin izlemesini tavsiye ederim ama tabii ki janrı ve yönetmeni sevmeniz çok önemlidir. O yüzden her şeyden önce fragmanına bir göz atmanız yerinde olacaktır. Brian De Palma'nın yaptığı hemen hemen tüm filmler birer klasik olarak kendisini zaten izlettirir. Konuya yakınlığınızı da değerlendirmeniz gereklidir. Şehvet, gizem, suç üçgeni sevenler için idealdir diyebilirim.
                                                                                                             Burç Karabulut

3 yorum:

 1. Film ilgimi çekti, onun dışında Noomi Rapace de bir süredir ilgimi çeken, bir çok film de rastladığım ve beğendiğim bir oyuncu. Sanırım Millennium serisi onu bizi kazandırdı, film de gördüğüme sevindim. Yönetmenin önünde de saygıyla eğilirim. Adını görünce Scarface'i hatırladım hemen. İzlerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni en çok Brian De Palma heyecanlandırıyor Seda ama Naomi Rapace'i ve Rachel McAdams'ı da çok severim. Nefis olacak gibi :)

   Sil
 2. Scarface, Untouchables gibi gangster janrına ait filmlerle özleşmiş görünse de Carrie gibi bir filmi de sinema dünyasına kazandırmıştır. Dressed to Kill ve Basic Instinct'in yolundan yürüyecek gibi gözüküyor. Seda, Naomi Rapace'i de, Rachel McAdams'ı da çok severiz. Scarface harikadır tabii.

  YanıtlaSil