5 Ocak 2014

Hayalet Avcıları ve 80’lerin Hayal Dünyası Geniş Çocukları


Bugün 30’lu yaşlarının başında olan herkes, özgün adı Ghostbusters olan 1984 yapımı Hayalet Avcıları'nı izlemiştir. İzleyenler bilir; Hayalet Avcıları alışkın olduğumuz hayaletlerden korkulan ve bankacılık, öğretmenlik gibi sıradan mesleklerin olduğu dünyadan çok başka bir yaşam biçimi sunar. Korkunç hayaletleri komik karakterler haline getiren, hayalet avcılığı gibi bir mesleği profesyonel olarak yapan insanlardan bahseden bir dünya ile bizi karşı karşıya getirerek hayal dünyamızı zorlar.
Duygu Balkaş yazdı

Hayaletlerle hayal ettiren Ghostbusters, 1984 yılına dek çekilen filmler için, dünyanın en pahalı komedisi olarak da sinema tarihine geçmiştir. Hayalet Avcıları, Dan Aykroyd ve Harold Ramis’in yazdığı çok iyi bir senaryonun çok başarılı bir oyunculukla uygulandığı özel bir örnektir.

Temel konusu paranormal konularla ilgili çalışan Dr. Peter ve onun iki arkadaşının üniversiteden kovulunca kendi hayalet avcılığı işlerini kurmaları sonucu gelişen olaylardır. Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Sigoumey Weaver, Rick Moranis, Annie Potts, William Atherton, Ernie Hudson filmdeki oyuncuların bazılarıdır. 

Filmin en önemli unsurlarından biri Elmer Brenstern’in yaptığı müzik ve Cadillac marka otomobildir. Cadillac’ın 1959 model Miller-Metaor otomobili bu filmde bir hayalet kovalama aracı olarak kullanılmış ve adeta filmin simgesi olmuştur. Ambulans ve otomobil karması olan araç bu günlerde filmin hayranları tarafından yenilenerek New York’ta sergilenmektedir. Hayalet Avcılarının senaryosuna göre modifiye edilmiş olan cadillac, aslında, zamanında Steven Done tarafından tasarlanmış bir ambülanstır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder