25 Eylül 2014

Yeni epik denememiz: Fatih'in Fedaisi Kara Murat

Rahmi Turan'ın yarattığı bir çizgi-roman kahramanı olan Fatih'in Fedaisi Kara Murat, 1972-1977 yılları arasında 6 filmlik bir seri olarak bir hayli ses getirmişti. Epik sinema, altın çağını geride bırakırken, 60'lı yılların ikinci yarısından itibaren gecikmeli de olsa etkisini sinemamızda göstermeye başlamış; Karaoğlan, Tarkan, Battal Gazi, Kara Murat, Malkoçoğlu serileri fazla ciddi olmamakla beraber sinemamız açısından önemli kazanımlar olmuştu.

Epik dediğimiz türün altından kendi yöntemlerimizle belli ölçüde kalkmasını bilmiştik. Karşılaştırma yaptığımızda ise Hollywood epiklerinden fersah fersah uzak olduğumuzu görüyoruz. Bu farkı yaratan faktörlerden efekt ve bol figürasyon kullanımı, atmosfer yaratma ve savaş sahnesi çekebilme becerisini, 2012'de 6,5 milyon seyirciye ulaşan Fetih 1453 ile başarmıştık. Ama ne var ki; karakter yaratma, dramatik yapı, sinematografi açısından tür filmlerinde çok yol kat etmemiz gerektiğini de görmüştük. Özetle tam bir başarı gözüyle bakamayacağımız Fetih 1453, Türk epikleri bakımından bir milat mı olacak, yoksa tek seferlik bir çaba olarak mı kalacaktı? Bu başarıdan etkilenerek aynı yıl içinde karşımıza çıkan Karaoğlan, düşük prodüksiyon kalitesinin de etkisiyle gişede iki seksen yattı, epeyce zarar etti. Ve Fetih 1453'ün başarısını tekrarlama isteğiyle yanıp tutuşan Fatih'in Fedaisi Kara Murat, kısa bir müddet sonra -16 Ocak 2015'te- sinemarda olacak.

Peki, yayınlanan ilk afişi dışında pek bir bilgimizin olmadığı Fatih'in Fedaisi Kara Murat nasıl bir film olacak? Filmin muhtemelen Cüneyt Arkın'ın Kara Murat'ı ile herhangi bir bağı olmayacak. Yine çizgi-romanı çıkış noktası olarak kullanıp, Fetih 1453'teki Ulubatlı Hasan gibi bir kahraman yaratacak. Elbette hikaye Kara Murat etrafında kurgulanacaktır. Fatih Sultan Mehmet'i bu kez geri planda mı göreceğiz, yoksa Fetih 1453'ün etkisiyle kendisine daha fazla mı rol biçilecek kestirmek zor. Ancak, şu nokta önemli: afişten yola çıkarak, Kara Murat'ın Cüneyt Arkın versiyonlarında olduğu gibi kendi maceralarına çıkmayacağı sonucuna varabiliriz. Filmin adının ilk etapta Kara Murat: Mora'nın Ateşi olduğunu, sonradan değiştirildiğini biliyoruz. Bu da açıkça Fetih 1453'ün etkisi. Filmle ilgili detayları - yönetmen, oyuncular ve konu- öğrendiğimizde ve fragmanı izlediğimizde daha sağlıklı yorumlar yapabileceğiz. Bekleyip görelim.

10 yorum:

 1. Söylediğiniz yolları katedebilirsek güzel bir başlangıç yapılabilir. Hayırlısı diyelim. Bir de ben afişi çok mu Conan'a benzettim acaba ? :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi bunun için de daha fazla üretmemiz gerekiyor. aynen hayırlısı diyelim şimdilik :) Üstü çıplak ve kaslı, andırıyor evet biraz. eski kara murat'tan farklı bir şey yapmak istemişler belli ki :))

   Sil
 2. Bizim kafamızda Kara Murat ta, Malkoçoğlu da, Battal Gazi de Cüneyt Arkın' dır. Bunu yıkmak için gerçekten iyi bir şeyler ortaya koymaları gerekir. En azından siz yeni bir kahraman ortaya çıkarın. Ama bu maddiyat işleri zorlaştırıyor tabiki. Bir de biz de tabi uzman açığı da var. Uzman olsa para yok para olsa çekecek adam yok. :)

  YanıtlaSil
 3. kesinlikle doğru, katılıyorum. Zaten filmin de Fetih ayarında ve kıvamında olacağını düşünüyorum. o filme göre daha kurgusal bir iş olacak. Kara Murat'tan karakter olarak daha derinlkli bir şey çıkarabilirler ama bi Cüneyt Arkın olmayacağı için bir kahraman çıkarmaları zor. Bütçesi de yüksektir eminim bu filmin. yetenekli yönetmen-senarist de maddiyat kadar önemli, daha önemli hatta :)

  YanıtlaSil
 4. Karaoğlan diye film mi çıktı? Yalnız ilk şimdi duydum onu...
  Çok alakasız olacak; fakat aklıma nedense filmin ismini görünce "Fedailerin Kalesi: Alamut" diye bir kitap var o geldi. ahaha.
  Fetih 1453'ün ses efektlerinin rahatsız edici ve gürültüden ibaret olduğunu hatırlıyorum mesela. Ama dediğin gibi belki bir milat olarak güzel bir başlangıç olabilir, bakalım, göriciz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karaoğlan evet 1-1,5 yıl kadar oldu ama battı. duymamış olabilirsin. Duydum ben de o kitabı da okumadım tabi.

   Fetih'in doğru rahatsız edici yanları vardı. ben sinemada izlemedim o sebeple fark etmesim fazla ses efektleriyle ilgili durumu. bakalım nasıl etkileyecek :)

   Sil
 5. Malum filme bugün gitme fırsatım oldu. Halk olarak bir şeyin nasıl abartildigina birkez daha şahit oldum. Adamlar efekt yapcam diye 1 saat film çekmişler geri kalani ağır çekimle uzatmışlardır. Ya adam bi yumruk atacak onu bile öyle bir uzatmislarki yumruk gelmiyor birturlu, özellikle fatihin tahta çıkma ve yüzük takma sahnesi vardı o sahne bitene kadar gidip yan salondaki yusuf yusuf filmini izledim :) savaş alanindaki amatörler cabazi, savasmiyorlar oyun oynuyorlar sanki. Velhasıl gitmeyin arkadaş filme.. Not : filmin bana tek artisi hayatımda izlediğim en kotu film boşluğunu doldurmasi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahah demek öyle.. doğrudur.. fragmanlar az çok belli ediyordu da o kadar facia olabileceğini düşünmemiştim. Ağır çekim tadında yapldığında güzeldir zaten.. suyunu çıkarmışlar. uzak dıurmakta fada var, anlaşıldı :)

   Sil
  2. Suyunu çıkarmak dediniz aklıma bir sahne geldi paylaşmadan duramayacagim, kara murat yüzüne su vuruyor ve öyle bir agir çekimde gerçekleşiyor ki olay dikkatli bakınca H2 ve O yu gorebilirsiniz, bu da deyimi karşılar nitelikte oldu sanırım :)

   Sil
  3. :))) teşekkürler paylaşım için..

   Sil