12 Ağustos 2013

En İyi 10 Korku Filmi Serisi


Korku sinemasında seriler genellikle pek hayra alamet değildir. Bunun en önemli sebebi zaten birbirleriyle akraba olan ve çok da orijinal olmayan korku hikayelerinden seri üretim mantığı güdülerek yapılan her yeni filmin, ilk filmin üzerine koymak şöyle dursun, orijinal filmde atılan temel üzerine malzemeden çalınarak bir inşa sürecine giriliyor oluşudur. Seri filmlerin önemi de yadsınamaz. Hikayeyi ve karakterleri derinleştirme işlevlerinin yanında çok sevilen figürleri ikonlaştırmayı da sağlarlar. Korku özelinde baktığımızda özellikle John Carpenter'ın 1978 tarihli korku klasiği Halloween'ın bügünkü seri üretim anlayışına giden yolun kapısını açan film olduğunu söyleyebiliriz. Daha öncesinde seriler vardı ancak, 80'li yıllarla beraber teen-slasher alt türünün patlaması sonu gelmez seriler dönemini başlattı.

Seçimlerime gelirsek, 2 filmde kalan serileri dışarda tuttum. En az 3 film olmalıydı. Ve sıralamayı da ele aldığım serilerin en iyi örneklerine göre değil, o serinin tamamı düşünerek yaptım. The Omen, Friday the 13th, The Texas Chainsaw Massacre, Hellraiser ve Final Destination gibi ilk filmi parlayıp, ikinci filmleriyle "eh işte"nin ötesine geçemeyen ve sonrasında da çuvallayan seriler ilk 10'a giremedi. Korku sinemasının başlangıcından bu yana üretilen Frankenstein ve Dracula filmleri de devam filmi değil. Sürekli bir yeniden yapım mantığıyla varlığını sürdürdüğünden baştan elendiler.

Not: Alien bilimkurgu serisi olduğu kadar korku filmi serisi olarak da değerlendirilmelidir.

1- Alien serisi
2- A Nightmare on Elm Street serisi
3- Romero'nun Yaşayan Ölüler serisi
4- Halloween serisi
5- Hannibal Lector serisi
6- Evil Dead üçlemesi
7- Scream serisi
8- The Exorcist serisi
9- Saw serisi
10- Child's Play (Chucky) serisi

10 yorum:

 1. Alien serisi kesinlikle 1.liği hak ediyor zira serideki her bir film diğerini aratmayacak nitelikteydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de o sebeple Alien'ı ilk sıraya koydum. 4. film biraz düşse de yine de iyiydi :)

   Sil
 2. Tüm serileri izlediğimi görmek mutlu etti :)

  YanıtlaSil
 3. Ve Elm Sokağı 13. Cumayı'da Halloween'i de döver =) işin şakası her birini ayrı sevsem de Elm Sokağı benim için başkadır başka :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahha elbette döver :)) Elm Sokağının yeri ayrıdır harbiden.. Alien'ın devam filmleri daha sağlam olduğundan ilk sırayı aldı ;)

   Sil
 4. En son Halloween'i ve Elm Sokağı serilerini yeniden izleyip en iyisi hangisi öyle karar verecektin öyle hatırlıyorum ama Elm Sokağı'nda mütabık kaldın sanırım sen de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet iyi hatırladın onu valla :)) Etraflıca düşündüm. Halloween'ın devam filmleri iyi güzel de elm Sokağı'nın devam filmlerinde çok başarılı olanlar var. Mesela 2. filmi çok başarılı bulurum. sonra Craven'in tekrar yönetmen koltuğuna oturduğu New Nightmare nefisti. genel olarak da filmler başarılı. böyle düşününce kesin kararımı verdim diyeyim :)

   Sil
 5. 2; 1 film, belki 2,
  5; Hannibal Rising de dahil hepsi,
  7; 2-3 film,
  8; bir film çok yarım yamalak,
  9; birkaç film,
  10; bir film yarım yamalak,
  izledim.
  Ve, 2 ve 7'den izlediklerimi küçükken baya izledim -anlatım bozukluğu değil, hem baya küçükken, Çığlık içinse de baya izledim; ama pek hatırlamıyorum; ama izledim-, o zamanlardan belliymiş demek bu liste girebilecek filmleri izleyecek zevkim olduğu.... ahahaha.

  Ve, Son Durak cidden saçmaladı ya. Son filmi mi, 2 filmi mi izlemedim bile artık. Ama bence onun ikincisi de güzel.

  Ayrıca, Rosemary's Child ve Repulsion'u izledim; o Apartman Serisinden, Roman Polanski, o da olabilirdi bence orada; ama son filmi izlemedim. Ama gerilim olarak düşünüp almamışsındır belki de, çünkü Rosemary beni gerdi, ne yalan söyleyeyim. ahahaha. Ve korkudan ziyade gerilim de keretalar.

  Neyse, çok konuştum. Yine listeler, güzel listeler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönüşün muhteşem olmuş Beyza ahahha.

   hepsinden az çok izlemişsin ya yeter.. Son Durak serisi çok bozdu. ilk film çok iyi ikinciyi ben de beğenmiştim. ama ikisi ilk 10 için yeterli olmadı. Apartman üçlemesini açıklayayım. O üç film birbirinin devamı değil. yani seri sayılmaz. tematik olarak bakıldığında üçleme kabul ediyoruz yalnız :) hepsi nefistir tabi :)

   eheh teşekkür ederim

   Sil