13 Ağustos 2012

En iyi 15 çizgi roman uyarlaması (anket liste)


Yorum: En iyi çizgi roman uyarlamalarını seçtiğimiz anket listemizde ilk sırada yer alacak filmi tahmin etmek hiç de zor değildi benim için. Christopher Nolan'ın şaheseri The Dark Knight, ankete katılanların çoğunun listesinde olmasının yanı sıra üst sıralarda yer buldu kendine. 15 filmlik listeye baktığımızda film çeşitliliğini görmek mümkün. Gelen listelerde dikkat çeken husus çizgi roman uyarlamalarına iki farklı bakışın olduğunu gösteriyor. Birincisi daha çok süper kahraman ve anti kahraman filmlerini tercih edenler, ikincisi ise History of Violence, Road To Perdition, American Splendor, Persepolis ve Oldboy gibi kendini fanteziden soyutlamış, gerçekçi hikayelerin peşinden koşan uyarlamaları unutmayanlar hatta listelerinde en tepeye yerleştirenler diyebiliriz. Benim gibi bir çok katılımcı bu iki tarz arasında denge tutturmuş ve bu denge de 15 filmlik listeye yansımış haliyle. En iyi film hangisi olacak sorusunun ardından en çok merak edilen şey tartışmaların ortasında duran The Dark Knight Rises'ın listeye girip giremeyeceğiydi. Sonuçtan filmi sevenlerin hiç de az olmadığı anlaşılıyor. Blade, The Mask, Road To Perdition'ın küçük puan farkıyla listeye giremediklerini belirteyim. 80'li yıllardan Flash Gordon, Superman 2, Akira ve Batman 90'lı yılların ilginç örnekleri Spawn, Tank Girl, Darkman ve Ghost in the Shell 2000'lerden de 300, Iron Man, X-Men 1-2, Scott Pilgrim vs. the World, The Amazing Spider-Man, Hellboy ve  The Adventures of Tintin az da olsa listelerde boy gösteren filmler oldu. (Başka örnekler de var hepsini yazmadım) Sözün özü ortaya kaliteli bir liste çıktı. Listeleriyle destek olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum

1- The Dark Knight (2008)
2- Sin City (2005)
3- V For Vendetta (2006)
4- Oldboy (2003)
5- Watchmen (2009)
6- The Crow (1994)
7- Persepolis (2007)
8- Spiderman 2 (2004)
9- Batman Begins (2005)
10- Batman Returns (1992)
11- The Dark Knight Rises (2012)
12- History of Violence (2005)
13- X-Men: First Class (2011)
14- Barbarella (1968)
15- Constantine (2005)


33 yorum:

 1. Barbarella ve Constantine bence süprizleri bu listenin. Gerçekten çok başarılı ve çeşitliği fazla olan bir liste olmuş Serdar. Benim listemde yer alan 7 film listeye üst sıralardan girmiş o da ayrı bir mutluluk oldu bana. Katılımcılara da teşekkürler. Bence bu liste çok güzel oldu. :))

  YanıtlaSil
 2. Evet Barbarella ve Constantine listenin sürprizleri oldu. Daha popüler filmler olmasına karşın girebilmeleri şaşırtıcı. 7 filminin girmesi çok iyi benden de 9 film :)) Evet sonuç olarak kaliteli filmlerden oluşan bir liste çıktı ortaya. fazlasıyla memnunum :)

  YanıtlaSil
 3. büyük çalışmalar ve çabaların sonucunda oluşturduğun anket sonuçları için çok teşekkür ettim :) Listemden 8 filmin girmesi güzeldi, üst sıralarda kendine yer bulan the Crow u da acilen izlemem gerek, The Dark Knight da zaten hakkettiği değeri görmüş..

  YanıtlaSil
 4. Ben de teşekkür ederim serhat ilgin ve desteğin için :) senin listen de çok iyiydi zaten 8 film çok iyi. The Crow'u acilen izlemen gerek bir 90'lı yıllar tutkunu olarak ve evet The Drak Knight'ın hakkıydı :)

  YanıtlaSil
 5. Ya ben nasıl kaçırdım bu anketi!! Daha sık gelmeliyim :(( Yine harika listeler yapmışsın.

  YanıtlaSil
 6. katılmanı isterdim ama olsun başka sefere umarım. teşekkür ederim beğenme sevindim :)

  YanıtlaSil
 7. Öncelikle senin ve diğer katılan tüm dostların emeklerine sağlık. Listede Barbarella ve Constantine'i görmek beni de tebessüm ettirdi doğrusu :)
  Listemden 8 uyarlamanın ilk 15'e girmesine de hayli sevindim. Bu tarz anketleri daha sık yapmalısın sanki ;)


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Gökçen :) evet senin de isabet oranın hayli yüksek çıktı. Hım mesaj alındı. orjinal bir fikir üretebilirsem seve seve yaparım ;)

   Sil
 8. Güzel bir liste olmuş. Katılan herkese teşekkürler. V For Vendetta son anda liste dışı bıraktığım filmlerden. Popüler kitlesinden dolayı listeye gireceğini biliyordum ama bu kadar üst sıralarda beklemiyordum:) Barbarella ve Constantine süpriz oldu. Barbarella'yı üstelik izlemedim. Hemen bir ara bakmalıyım. Ayrıca The Dark Knight Rises'ında listeye gireceğini ummuyordum. Neyse sonuç olarak güzel bir etkinlik oldu. Seninde emeklerine sağlık Serdar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Faruk :) V'nin bu kadar üst sıralarda olmasını ben de beklemiyordum. O bile küçük bir sürpriz oldu. Barbarella ve Constantine listeye tat kattı sanki. kendi listlerimizde olmamasına karşın.. Barbarella kült bir bilim kurgu filmi görmelisin ilk fırsatta. TDKR ise şüpheliydi ancak destekçileri listeye taşıdı onu. iyi puan topladı açıkçası. :)

   Sil
  2. İlk fırsatta izleyeceğim. Benim listede en çok gördüğüme sevindiğim film History of Violence'tır. Bendeki yeri ayrı:)

   Sil
  3. Cronenberg'in başyapıtı benim için de özeldir. listede görmek sahiden güzel oldu :)

   Sil
 9. Rica ederim :) Sana güvenim sonsuz dostum ;)

  YanıtlaSil
 10. Ehe ehem sağolasın :) yeni sinema sezonunda düşüneceğim bir şeyler :)

  YanıtlaSil
 11. Benden sana tam destek :) Merakla bekliyor olacağım.

  YanıtlaSil
 12. eksik olma gökçen :) ilk senle paylaşacağım emin ol ;)

  YanıtlaSil
 13. Fena liste değil, güzel olmuş. ama ben katkıda bulunamadım. Diğerlerine artık kısmet :) (sezer)

  YanıtlaSil
 14. Teşekkürler sezer. iyi bir liste çıkartırdın eminim. diğerlerinde inşallah :)

  YanıtlaSil
 15. From Hell yok yaa......
  İlk 4'ü izlediğimden dolayı çok mutluyum. ehehe. Katkıda bulunan klavyelerimize ve senin çabalayan emektar klavyene sağlık. Güzel olmuş yahu. ehehe.

  YanıtlaSil
 16. inanır mısın From Hell'i bir tek sen yazdın Beyza :) listeye girmesi mümkün değildi o sebeple. çok teşekkür ederim sana da :)

  YanıtlaSil
 17. Tamamdır dostum, çok memnun olurum ;)

  YanıtlaSil
 18. superman gibi çizgi roman dünyası için kült olan bir filmin ilk 15 e dahi girememesi üzücü...

  YanıtlaSil
 19. yeni nesil yeni örnekleri daha çok seviyor. son yıllarda üst düzey çok film çıktı dolayısıyla süpermenin pabucu dama atıldı. listelerde vardı ama kimse ilk sıralarına almadı. zaten çok ilk iki film iyi olmasına rağmen çok abartılacak filmler de değil. normal karşılamak lazım. işin içine mangalar da girince girmesi imkansızlaştı süpermenin

  YanıtlaSil
 20. Önceki yorumda dediğinde bir "Olabilir." demiştim de, sonrasında da mı kimse demedi? İnsanlar bence bilmiyor o filmi, Johnny'i göreylerdi iyiydi..... ehehe.

  YanıtlaSil
 21. haha yok yine kimse demedi. aslında çoğu izledi o filmi de çizgi roman uyarlaması olarak hafızalarda yer etmiş bir film değil. o sebeple kimse yazmadı. takdir edilen ve bilinen bir film ama luyor işte bazen böyle :) seri katil filmleri listesine kesin girer (eğer yaparsam bir gün)

  YanıtlaSil
 22. O zaman sanırım bir iltifatta bulunmam gerek. Ben o filmi izlerken hiç "çizgi roman uyarlaması" olarak düşünmemiştim, burada okuyunca hatta farkındalığıma tırmık atmış oldu. ehehe. Karındeşen"JACK" ya - burada kendimce Jack Sparrow göndermesi de yapmış oldum. ehehe. -
  Listelerine liste katarak, seri katil film listeni de bir gün bekleriz o zaman.... Johnny'i oralarda görebilmek dileğiyle. ehehe.
  Bir de, böyle okuyuculara seçenekler vererek onlara sıralama yapma imkanı sunmak bence hoş bir fikir olmuş. Yani bu, okuyucularının listesi bir yerde! Bizi de kattın işin içine, teşekkürler. ehehe.

  YanıtlaSil
 23. Vay göndermeye gel :) ben teşekkür ederim. katılanlar da hep iyi düşündüğümü söylediler. evet okuyucu veya arkadaşlarla yapılmış ortak bir liste diyebiliriz. yeniden böyle bir çalışma yapmak istiyorum. ne zaman olur bilmiyorum. eğlenceli de oluyor biliyor musun ehehe :)

  YanıtlaSil
 24. Seçeneklerdeki filmleri izlediğimce ben de katılanlardan olacağım, bekleriz yeni listeleri. ehehe.

  YanıtlaSil
 25. eylül ayında sinema tarihinin en kötü karakterlerini seçmeyi düşünüyoruz. yine bir anket olacak. beklerim eheh :)

  YanıtlaSil
 26. İlginçmiş, gelirim elbeet. ehehe.

  YanıtlaSil
 27. eveet çok daha ilginç olacak :)

  YanıtlaSil