23 Ağustos 2014

Bruce Willis mi, Mel Gibson mı?


Kariyerlerine aynı dönemde başlayan Bruce Willis ve Mel Gibson, 80'li ve 90'lı yılların en önemli aksiyon yıldızlarındandılar. Aynı kuşağın oyuncuları olmaları kadar hayat verdikleri bazı karakterlerin benzerlikleri ve rollerine giriş biçimleriyle hep karşılaştırdığım isimler oldular. Ancak bu karşılaştırmayı hangisi daha iyi oyuncu şeklinde yapmak istemiyorum çünkü buradan bir yere varmak pek olası değil. En mantıklısı filmlografilerine bakarak karar vermek diye düşünüyorum.

Kariyerine 70'li yılların sonunda başlayan Mel Gibson'ın en bilinen karakterleri Mad Max üçlemesinin çılgın Max'i ve Lethal Weapon'ın başına buyruk polisi Martin Riggs'ti. Bu iki seri Gibson'ı döneminin en büyük yıldızlarından biri yaptı. İlk döneminde Peter Weir'la iki önemli filme (The Gallipoli ve The Year of Living Dangerously) imza attı. 1990'da Hamlet oldu ve salt aksiyon yıldızı olmadığını net bir biçimde gösterdi. Gibson için zirve noktası ise şüphesiz ki, ikinci yönetmenlik denemesi The Breaveheart oldu. 10 dalda Akademi ödüllerine aday olup en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 5 Oscar kazanan film, Gibson'ın çok yönlülüğünü de ispatladı. Apocalipto ile de yönetmenlikte başarısının tesadüf olmadığını gösterme fırsatı oldu.

Gibson'la aynı dönemde başlasalar da Bruce Willis'in yıldız statüsüne ulaşması epey zaman aldı. 1988'de gelen ilk Die Hard filmi ve aktörün başarıyla canlandırdığı John McClane karakteri çok sevildi. Die Hard seriye dönüşürken, Willis de art arda yer aldığı unutulmaz filmler; Pulp Fiction, Twelve Monkeys, The Fifth Element, The Jackal ve The Sixth Sense ile altın dönemini yaşadı. Willis, Gibson'ın aksine 2000'lerde de hız kesmeden yoluna devam etti. Aksiyona ara vermese de Moonrise Kingdom gibi yaşına uygun daha ağırbaşlı rollerde de karşımıza çıkmaya başladı.

İki oyuncunun filmlografilerini karşılaştırırsak Willis'in rahatlıkla öne çıktığını söyleyebiliriz. Die Hard ve Lethal Weapon serileri birbirini dengelese de Willis'i Pulp Fiction, Twelve Monkeys ve Sin City gibi başyapıtlar ve o düzeyde filmlerde daha sık görmemiz önemli bir nokta. Mad Max üçlemesinin karşısına da Willis bilimkurguları The Twelve Monkeys, The Fifth Element ve Looper'ı koyabiliriz. Sonuç oalrak benim oyum Willis'ten yana, ya sizin ki?

En iyi 5 Mel Gibson filmi
1- Braveheart (1995)
2- Mad Max II: The Road Warrior (1981)
3- The Gallipoli (1981)
4- Lethal Weapon (1987)
5- Sings (2002)

En iyi 5 Bruce Willis filmi
1- Pulp Ficton (1994)
2- Twelve Monkeys (1995)
3- Sin City (2005)
4- The Sixth Sense (1999)
5- Die Hard 3 (1995)

12 yorum:

 1. İkisi de ayrı ayrı güzel aslında.Aralarında seçim yapmak istemem ancak belki de oynadığı filmler sebebiyle Bruce Amca bir tık önde benim gözümde; özellikle 2-3-4 ve özellikle 3 :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ikisinin de birbirlerine göre artıları olan yıldızlar. Filmlografileri itibariyle Willis baya önde diye düşünüyorum. Aynı dönemin starları olduğu için karşılaştırmak istedim. Ben de biraz daha açık ara önce :)

   bu arada yorum kısmında bir sorun olduğu için anonim yorum bırakmak zorunda kalıyorum kendi bloguma :/

   serdar :)

   Sil
 2. Bu listelerden yola çıkarsak, ben Bruce Willis'te 5'te 4 yapmışım, Mel Gibson da ise 5'te 1. O zaman Mel Gibson... ahaha.
  Ama ama, şöyle bir şey var, ben ikisini hep karıştırıyorum. Hani izlerken "Bu Mel Gibson mı, Bruce Willis mi?" oluyorum.
  Hatta küçükken bir gün abim demişti ki "Sana ikisinin bir resimlerini gösteririm, öyle şaşıp kalırsın hangisi hangisi diye..."
  Karışıyor azizim,
  o yüzden karşılaştırma yapılamaz!

  Yorumlar imha,
  senin yorumlara da acil şifa.

  YanıtlaSil
 3. hehe ne kadar izlediğinden ziyade hangi oyuncunun filmlerini daha çok sevdiğin daha önemli bence :) ahah karıştırman da ilginçmiş, küçüklükte oluyor tabi.

  yorumlar için sağol ahaha acil şifaya ihtiyacı var sahi :D başka bir bilgisayarda girince sorun oluyormuş onu anladım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E herhalde canım, beğeni tabi etkeni.
   Ayrıca, bazen hala karıştırırım..... bence benziyorlar ya.

   Kadınlar Ne İster diye bir film vardı! Bak o geldi aklıma, küçükken parça parça izlemiştim yine izleyecektim onu, Mel amcanın idi o dimi? Nasıldı nasıl sence?

   Sil
  2. bence de benziyorlar ama daha çok tarz olarak diyorum :)

   Aa evet güzel filmdir Kadınlar Ne İster?. Mel Gibson'ın iyi filmlerinden. bence tekrar izle bi baştan sona seversin

   Sil
 4. Mel Gibson tabiki aksiyon komedi tek geçerim !

  YanıtlaSil
 5. Bu yazıda filmografi kıyaslaması yapılmış tabi ama ben yine de Bruce Willis'ı yıldız yapan Mavi Ay adıyla bildiğimiz Moonlighting dizisinin kıyaslamadaki payını hatırlatmak isterim:) Bir de her iki polisiye seriyi de çok seven biri olarak Martin Riggs'i hatırlamak için yardıma gereksinim olmasına rağmen, John McClane'in hafızamda sağlam yeri olduğunu söylemeliyim. Yukarıda sayılanlar dışında Maverick, Payback gibi filmlerde de Mel Gibson'a bayılsak da, her şekilde Bruce Willis öne çıkıyor diyorum ben de.

  YanıtlaSil
 6. Evet evet Mavi Ay, Willis'in yıldızlığa giden yolda önemli bir durağı, ona da değinilebilir. Genel olarak da katılıyorum yorumlarınaza. Martin Riggs John McClane kadar popüler olamadı. Bilmeyenler daha fazla. Maverick ve Payback gibi başka sevdiğim filmleri de olmasına rağmen Gibson'ın başyapıt düzeyinde pek filmi yok o sebeple de Willis kesinlikle önde :)

  YanıtlaSil
 7. tabiki willis. willis ile schwarzenegger veya stallone'u kıyaslasan daha zor olurdu ama bu baya kolay :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet furkan dediğin gibi olurdu ama stallone ve Arnold'u birbiriyle, willis'i de gibson'la karşılaştırmak daha mantıklı. o yüzden böyle oldu diyeyim :)

   serdar

   Sil
 8. Hiç sıkılmadan halen izlerim Mel Gibson oynadığı filmleri

  YanıtlaSil