17 Mart 2012

The Hobbit'i beklerken...

Peter Jackson, J.R.R. Tolkien'in unutulmaz fantastik edebiyat serisi Yüzüklerin Efendisi'ni olabilecek en iyi şekilde sinemaya uyarlamıştı. 3 filmlik seri 2000'li yıllarda fantastik sinemanın altın çağını yaşamasını sağladı. Yüzüklerin Efendisi serisinin üzerinden 9 yıl geçti ama kimse Orta Dünya'yı unutamadı. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nin öncesini anlattığı romanı The Hobbit'in sinemaya aktarılması yıllardır konuşuluyordu. Filmin yönetmeninin kim olacağı uzun süre gündemi meşgul etti ve sonunda başta gönüllü olmasa da Peter Jackson yönetmen koltuğuna oturdu. The Hobbit, tek roman ancak Jackson hikayeyi ikiye bölmeyi, iki filmi aynı anda çekmeyi ve birer yıl arayla vizyona sokmayı uygun buldu Yüzüklerin Efendisi'nde olduğu gibi.The Hobbit'e dair elimizde neler var?
1- Hikaye: Film, Yüzüklerin Efendisi'nde olduğu gibi Gandalf'ın Shire'ı ve Bilbo Baggins'i ziyaretiyle açılacak. 13 cüce, Ejderha Simurg'un kendilerinden çaldığı hazineyi geri alabilmek için Gandalf'ın isteğiyle Bilbo Baggins'i de yanlarına alarak Yalnız Dağ'a doğru yola çıkarlar ancak Yalnız Dağ bıraktıkları gibi değildir artık! Bilbo Baggins, güç yüzüğünü de bu yolculuk sırasında bulacaktır.
2- Oyuncu kadrosu: Bilbo Baggins'in gençliğini Martin Freeman canlandıracak. Ian McKellen, Elijah Wood, Hugo Weaving, Andy Serkis, Cate Blanchett, Christopher Lee ve Orlando Bloom unutulmaz karakterlerine tekrar hayat verecekler. Bunun yanında Lost'un Kate'i Evangelina Lily vve Luke Evans da The Hobbit'in oyuncu kadrosuna dahil edilmiş.
3- Soru işaretleri: The Hobbit romanında yer almayan Frodo ve Legolas gibi bir kaç karakterin filme nasıl adapte edileceği merak konusu. Diğer bir konu da filmin 24 yerine 48 kare ile çekilmesi. Bu sayede  daha canlı görüntüler elde etmeyi amaçlayan Jackson bunu ne kadar başaracak büyük merak  konusu.


The Hobbit'in fragmanı ne söylüyor?
The Hobbit'in 2.5 dakikalık ilk fragmanı filmin genel çerçevesini çiziyor. Fragmanın ilk yarısı filmin başlangıç kısmı olan Shire'da geçiyor. Yolculuktan bir kaç kare yüzüğün bulunuşu ve tabi Gollum arz-ı endam ediyor. İlk fragmanda heyecanlı sahneler yok ama bu sizi yanıltmasın. Heyecanlı sahneleri ikinci fragmanda görmek mümkün. The Hobbit'in ilk filmi üzerimizde Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği benzeri bir etki bırakacak sanırım. Nihayetinde önümüzde üçlemeye dönüşmeyi bekleyen bir roman var ve bu film hikayenin ne kadarını kapsıyor bilmiyoruz. Eldeki verileri düşündüğümüzde filme ilişkin beklentilerin yüksek olması doğal fakat The Hobbit'in hikayesinin Yüzüklerin Efendisi çapında olmadığını hesaba katarsak temkinli olmakta fayda var. Romanı okuyanlara kulak vermeli ve neden bu projenin onları çok heyecanlandırmadığını düşünmek gerek. İş aslında Peter Jackson'ın yaratıcılığında bitiyor. Hobbit: Beklenmedik Yolculuk'u romanının üstüne çıkarabilmeli. Her şeye rağmen büyük bir film bizleri bekliyor. İlk film The Hobbit: An Unexpected Journey 14 Aralık 2012'de tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de de gösterime girecek.


6 yorum:

 1. bunu ben nasıl kaçırdım !!!şaştım.sağol serdar bilgi için.
  tolkien'ın türkçedeki tüm kitaplarını okumuş,serinin her filmini ilk gün ilk seans seyretmiş.ilk çıktığında vcd si vardı 9 tane cd yi aynı gün ard arda seyredip kendine yüzüklerin efendisi günü yapacak kadar ilgili biri olarak kendimi kınadım şimdi .

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim :) ama nasıl hiç haberiniz olmadı sizin gibi ben de çok şaşırdım! Tam bir Tolkien hayranısınız gördüğüm kadarıyla. The Hobbit'i de ilk gün ilk seans izleyeceksiniz eminim :)

  YanıtlaSil
 3. ben de inanamadım nasıl atladım. evet şimdi ilk hedefim bu.ilk gün ilk seans izleyebilmek :)

  YanıtlaSil
 4. 2012'nin devamında 2013'te de var dimii? Ben de merak ediyorum ya. Kitabı da okumadım, zaten Yüzüklerin Efendisilerini de okumamıştım. Ama olsun. Seve seve, beğene beğene, bite bite izledim hepisini. ehehe.

  YanıtlaSil
 5. evet 2013'ün sonunda vizyona girecek o da. kitapları ben de hiç okumadım aslında böylesi daha iyi uyarlamalarda kitabı okuduğun zaman filmden aynı tadı alınmıyor genellikle :) haha evet büyük keyif olacak :))

  YanıtlaSil