28 Ocak 2013

Anket: 2000'li yılların en iyi 15 bilimkurgu filmi


2000'li yılların en iyi 15 bilimkurgu filmini seçtiğimiz anket sonuçlandı. Öngördüğümüz gibi Inception, birinciliği kimseye kaptırmazken, geçtiğimiz yılın ses getiren üç bilimkurgusu; Prometheus, Looper ve Cloud Atlas, listelerinizde olmasına karşın en iyi 15 film arasına giremedi. Kendi adıma en büyük sürprizin Star Wars efsanesinin son halkası Revenge of the Sith'in yeterli oyu alamaması diyebilirim. Filmlerin listedeki konumlarıyla ilgili kısa kısa değerlendirmelerimi paylaşıyor ve katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

1- Inception: Christopher Nolan, The Matrix'in bilimkurgu\aksiyon anlayışını -aksiyon safhasının sanal ortamda vuku bulması- Inception'da bilinçaltına uygulayarak benzer bir etki bıraktı. Her ne kadar, vizyona girdiğinde 'Matrix çakması' diyenler olsa da son 10 yıllık dönemin yaratıcı-özgün bilimkurgu alanının demirbaşı olduğu gerçeği yadsınamaz. Sonuç olarak Inception'ın birinciliği hak ettiğini söyleyebiliriz. Açık ara kazandığını da belirtelim.

2- Eternal Sunshine of the Spotles Mind: "Eternal Sunshine..."ın elde ettiği ikincilik aslında büyük sürpriz. Neden derseniz, filmin bilimkurgusal yanının zayıflığı (bilimkurgu olarak değerlendirmeyenler de hiç az değil) derim. Ancak şöyle bir gerçek var ki, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2000'li yılların en iyi filmlerinden ve bu beğeni de onu ikinciliğe taşıdı.

3- The Fountain: Darren Aronofsky'nin bilimkurgu sinemasında daha ne kadar ileri gidilebilir sorusunun peşinde gidip, görsel anlamda büyüleyici; geçmiş, bugün ve gelecekte geçen aşk öyküsüyle etkileyici; yönetmenliği ve kurgusuyla baş döndürücü filmi The Fountain, kısa zamanda kültleşti. Ben ve benim gibi fanlar, The Fountain'i üçüncülüğe taşıdı. Kısaca gönüllerin şampiyonu diyebiliriz.

4- Donnie Darko: Bilimkurgu sinemasının en popüler kavramlarından Zaman yolculuğunu, hiç de alışık olmadığımız bir kıyamet filmi anlatısıyla birleştiren Donnie Darko mütevazi bir başyapıt. The Fountain ile giriştiği üçüncülük yarışını kaybetti ancak anketimizde en fazla tam puan alan film oldu.

5- Artificial Intelligence: Kubrick'in mirası Steven Spielberg'in ellerinde muzzam bir bilimkurgu şaheserine dönüşmüştü. Ancak ankette bu kadar üst sıralara konumlanabileceğini tahmin edememiştim.

6- District 9: İstilacı uzaylı algısını mülteci ve tutsak uzaylıyla değiştiren ve bunu da sahte belgeselci bir üslupla farklı bir şekilde ambalajlayan District 9, son dönemin en yaratıcı bilimkurgularından biriydi. Anketteki sırasını hak ettiğini söyleyebiliriz.

7- Children of Men: Kısırlık sebebiyle insan soyunun tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir yakın gelecek portresi. Gerçekçi bir betimleme, çarpıcı bir anlatım ve umut dolu bir final... Children of Men'i ilk 15 içinde görmek güzel

8- Mr. Nobody: Yaptığımız seçimler ve olası sonuçları üzerine karmaşık ve fazla uzun tutulmuş bir bilimkurgu Mr. Nobody. Ancak finalde hikayelerin ustaca bağlanmasıyla karmaşa yerini basit bir gerçeğe bırakıyor. Bu gerçek de aslında filmin bilimkurgusal yanını zedeliyor. Netice itibariyle Mr. Nobody, son dönemin keşfe açık başarılı bilimkurgularından.

9- Melancholia: Trier'en 'arthouse' kıyameti Melancholia, görünen o ki, listedeki yerini düşündüğümüzde bilimkurgu algısı yaratmayı başarmış.

10- Avatar: Son dönemin major bilimkurgusu Avatar'ın bu kadar gerilerde kalması şaşırtıcı. Anlaşılan filmin popülaritesi ters tepki yaptı.

Son 5 film de şu şekilde sıralanmakta

11- Minorty Report:
12- Matrix Reloaded
13- The Man From Earth
14- Wall-e
15- The Buterfly Effect

16 yorum:

 1. Çok güzel bir anket oldu. Yarın ilk işim tek eksiğim olan The Fountain filmini izlemek olacak:) Elinize emeğimize sağlık
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim evet sonucu da güzel oldu. Hımm The Fountain'i izlememişsiniz, umarım beğenirsiniz, iyi seyirler olsun :)

   Sil
 2. Wall-e bir devrimken ilk 10'a girememiş olması üzücü olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bence de ilk 10'da mutlaka olmalıydı. En azından 15'te olması bir teselli oldu :)

   Sil
 3. Melancholia dışında hepsini izlemişim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melancholia yeni sayılır zaten. onu da izlemenizi tavsiye ederim :)

   Sil
 4. Prometheus'un ilk 10'a girememesi şaşırtıcı ve üzücü ama yine de güzel bir anket oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sağol egemencim :) evet Prometheus'un son sıradan da olsa girmesini isterdim ama çok destek gelmedi.

   Sil
 5. Eternal Sunshine, The Fountain, District 9, Children of Men, Melancholia, Minorty Report, The Man From Earth ve Wall-e'yi izlememişim........
  Zaten geriye kalanlar listemde de vardı. ehehe.
  Güzel bir anket oldu yine,
  teşekkür ederiz filmistik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eternal ve The Fountain ve Wall-e'yi çok seveceğini düşündüğümden bir an önce izlemeni istiyorum Beyza :) ben teşekkür ederim Beyza ilgine.. :)

   Sil
 6. Listeyi tek hak etmeyen Melankoli sanırsam. Trier sinemasının en zayıf halkası.. Ve Kubrick-Tarkovsky gibi bilim-kurguya felsefi dokunuş yapmaya çalışmış, egosu yüzünden eline yüzüne bulaştırmış.

  Genel olarak bu listeler tepki çeker ama bence güzel bir liste olmuş. Inception'a çoğu kişinin itiraz etmeyeceğini düşünmekteyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melancholia konusunda katılıyorum listedeki yerini hak etmiyor bir bilimkurgu olarak ancak Trier sinemasının en zayıf halkası kısmına hiç katılmıyorum en iyi işlerinden olduğunu düşünüyorum.

   Bu zaten bir anket o sebeple tepki çekmesi anlamsız olur bana kalırsa. kişisel listeler daha çok tepkiye açıktır. Genel olarak da çok iyi filmlerden oluşan bir anket oldu :)

   Sil
 7. K-Pax, benim çok başarılı bulduğum bir bilimkurgu ama çok bilinmiyor o film ve çok az oy aldı

  YanıtlaSil
 8. 1 numara kesinlikle 1 numara.
  Kelebek Etkisi'ni listenin daha üst sıralarında ve Yasak Bölge 9'u da daha gerilerde beklerdim doğrusu... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel listemde The Fountain 1 numaradır İnception 2 ama genel olarak ınception'ın hak ettiğini söyleyebiliriz. Ben Kelebek Etkisi'nin ilk 15'e girebileceğini düşünmüyordum bu bile şaşırtıcı oldu. Yasak Bölge 9 belki bir iki sıra daha aşağıda olabilirdi ama hak ettiğini düşünüyorum :)

   Sil