17 Ocak 2013

2012'nin en iyisi: "Melancholia"


Türkiye'de yılın en iyi filmleri listeleri vizyona giren filmlere göre yapılmakta. Dolayısıyla da 2011 ve 2012 yapımı filmlerden karışık bir liste çıkmakta ortaya. Bu yıl çeşitli sebeplerden en iyi 10 film  listem yerine beni en çok etkileyen ve yılın en iyisi olduğunu düşündüğüm Melancholia'yı paylaşmakla yetineceğim. Çeşitli dergi, gazete ve sitelerde sinema yazarlarının listelerine girmeyi başaran Melancholia, benim için çok daha fazlası.

"Melancholia, beni içeriğinden çok biçimsel özellikleriyle çarptı. Bu öyle bir çarpma ki, filmi ilk izlediğimde bıraktığı etki zaman içinde farklı bir boyut kazandı. 1 yıl boyunca kafamda dönüp duran imgeler, bir sanat yapıtının değerinin neyle ölçülmesi gerektiği sorusunu düşündürdü uzun uzun ve de yalnız seyir halindeyken değil, o edimin sonunda yaşattıklarıyla, zihnimizde tekrar tekrar oynattığımız, kendimizi onu düşünmeden edemediğimiz bir sanatın varlığını gün yüzüne çıkardı. Kısaca bu film, izlerken zaman zaman yaşatığı "o kadar iyi film değil" hissiyatını, bittikten sonra "o kadar iyi film ki" ye çeviren; içeriği, anlatımı ve alt metinleriyle 'zor' bir başyapıt". Yıl içinde yaptığım Melancholia analizi için

4 yorum:

 1. Ben hala izlemedim....... İlk birkaç dakikayı saymazsak...... Utandım........ En iyi 10 film listesi olsaydı çıkardı izlediğim belki.......... ahaha. Bol noktalı yorumumdan sonra susayım.....

  YanıtlaSil
 2. hahaha bol noktalı evet ama komik olmuş. 10 film olsa mutlaka olurdu izlediklerin. Melancholia'yı da bir ara aradan çıkarıver. zor bir deneyim olacak senin için ama olsun :)

  YanıtlaSil
 3. Beyza mutlaka seyretmelisin. Serdar'ın neden bu kadar beğendiğini anlayacaksın. Ben izlediğimde gece rüyama bile girmişti. O denli etkilenmiştim. Hatırladıkça hala etkisi üzerimden kalkmıyor.

  Serdar; blogun başlık resmi hep bu veya diğer Melancholia kareleri kalsa? Çok yakıştığına inanıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet son dönemde bir arayışa girmiştim başlık resmi için ama yine Melancholia'ya döndüm. Daha iyi veya farklı bir şey bulana kadar bu kalacak. sağol sevindim beğenmene :)

   Sil