14 Ekim 2016

Bir Zamanlar Sinema öneriyor - #53 We Have A Pope


Herhangi birimiz Papa'nın ölmeden papalığı bırakacağını iddia etsek ya çevremizde deli muamelesi görürdük ya da kuşkusuz en iyi ihtimalle dalga konusu olurduk çünkü Papa'nın daha önce papalığı bıraktığı ne görülmüş ne de duyulmuş bir olaydı. Ayrıca, bu statünün dünyadaki önemini de bildiğimizden, bu durumun gerçekleşmeyeceğine olan inancımız tamdır. Eminim çoğu insan, Nanni Moretti'nin 2011'de çektiği filmi izlediğinde aynı şeyleri düşünmüştür. Beklenenin aksine çok güçlü suçlamalara göğüs germesi gereken Vatikan bu sancılı süreci anlatmaya çalışırken, ben bu süreci komedi olarak işleyen Nanni Moretti'nin yolundan, 2011 yılındaki filmini, Papa'nın depresyona girmesine kısaca değinmek istiyorum.

Nanni Moretti, kamerasını Vatikan'daki Papa seçilme merasimine çeviriyor. Bir sürü kardinal (Papa adayı) Vatikan'ın içine doluşup Papa'yı seçerken yeni Papa olan Melville, papalığı beceremeyeceğini düşünüp depresyona giriyor. Özellikle adının açıklanmasından sonra Katolik inancına sahip olanları selamlamaması, Vatikan'ı çaresizliğe itiyor. İşler beklenildiği gibi gitmiyor ve halka rezil olunuyor. Vatikan işleri yoluna koymak için ünlü bir psikanalistten yardım istiyor. Psikanalist ise her zamanki seanslarının aksine farklı bir hasta-doktor ilişkisinin farkına varıyor. Hasta olan bir papadır.

Depresyonda olan Papa, Vatikan'dan kaçıp hayallerinin peşinden gitmeye karar veriyor. Papa'nın yokluğunda  Vatikan'da ise Kardinaller ve Profesör, olmayan depresif Papa'yı mutlu etmek için kendilerinden beklenmeyen birtakım işlere girişiyorlar. Bu sayede Papa'nın depresyonu geçecek ve kardinaller de evlerine dönecektir.

Depresif Papa Melville ise tedavisini bir tiyatroda buluyor. Hayali yani gönlünden geçen aslında bir tiyatro oyuncusu olmak... Bir Papa da hayallerinin peşinden koşar mı demeyin. Film, Vatikan ve kardinallerle eğlenirken Papa olmanın dayanılmaz zorluklarına (!) dikkat çekiyor. İzlenildiğinde yerlere yatırmasa da o dönemki Vatikan haberlerinden daha eğlenceli bir alternatif öneri olduğu kesin. Evet şaka bir yana fiili olarak görevde olan Papa Benedict, papalığı bırakmıştı. Moretti'nin filmi ise bir önsezi olarak literatürdeki yerini alıyor.


Burç Karabulut Yazdı