1 Mayıs 2013

İlk İzlenim: "The Lone Ranger"

The Ring ve Pirates of the Caribbean serisiyle başarılı işler çıkaran yönetmen Gore Verbinski, Johnny Depp ile yeniden bir araya geldiği yeni filmi The Lone Ranger, 5 Temmuz'da Türkiye'de gösterime girecek. Aslında büyük prodüksiyonların adamı yapımcı Jerry Bruckheimer'la Verbinski ve Depp'in bir araya gelmesi yeni bir hit filmin doğuşu anlamına gelebilir. 

 The Lone Ranger  çizgi romanlarının bu ilk sinema uyarlaması değil. Maskeli Süvari olarak bildiğimiz çok da başarılı olmamış 1981 tarihli bir western filmi mevcut. Bu yeniden çevrimde hikayeye yeni bir bakış açısıyla yaklaşıldığı konuşuluyor. Ne kadar doğrudur bilemiyoruz ancak, bunun doğru olması temennimiz. Filmin hikayesi ise kısaca şöyle: Amerikan yerlisi (Kızılderili diyelim) Tonto ve kanun adamı John Reid'in tesadüfi bir şekilde bir araya gelmeleri ve Tonto'nun onu bir efsaneye dönüştürmesi, ana öyküyü oluşturmakta. Mizah ve aksiyonun hız kesmediği bir serüven filmi yaratma düşüncesiyle hareket edildiği çok açık. Birbirine zıt iki karakterin bir araya gelmesi zaten bolca malzeme çıkaracaktır. 

Artık western türünde söylenebilecek yeni bir söz, anlatılabilecek farklı hikayeler bulmakta ciddi sıkıntılar çekildiğini düşünürsek, yenilik getirme veya özgün olma iddiası taşamayan bir filmin bizi beklediğini söyleyebiliriz.  The Lone Ranger, bir yeniden yapım olmasına karşın Johnny Depp faktörüyle merakımızı artırıyor. Depp'in yine eksantrik bir karaktere büründüğü film, sırf onun varlığıyla seyirciyi sinema salonlarına çekecek gibi. Fragmana baktığımızda ise bir komedi westernin izini sürebiliyoruz. Bu yazın umut vaat eden filmlerinden biri var karşımızda. Ama tabi büyük beklentilere girilmemesi gerekir.


8 yorum:

 1. Bir Westernci olarak bu janrın kendini yenileyebilmesi en büyük dileğim. O yüzden Johnny Depp'in iyi bir popüler western karakteri yaratacağını düşünüyorum. Daha önce ölü korsan janrının kaderini değiştirmişti. Umutluyum. Depp, bu janrı diriltip eski şaşaalı günlerine döndürebilir. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ben de öyleyim ama artık pek olası görünmüyor diriliş :) bu film karayip korsanları mantığında biraz. tam bir yaz eğlenceliği gibi tasarlanmış, bunu hakkıyla yerine getirse kafi bence :)) Evet korsan filmlerini diriltmişti ama bu filmin konusu ve görünümü bir yenilik getireceği izlenimi yaratmadı bende :)

   Sil
  2. Maalesef ufukta gözüken o. Ama kim bilir belki de Western sayısında bir artış olacak bu yazdan sonra. Korsan filmleri bir seri olarak sinemalarda yer almadı haklısın o konuda. :)

   Sil
  3. gişe başarısına bağlı biraz. 500-600 milyon dolar gibi bir gişe yeni filmler üremesini sağlayabilir. belki komedi-western'de artış olabilir. ya da en azından bu filmin devam filmleri gelir diye düşünüyorum :)

   Sil
  4. Şu an Western benim gördüğüm sanat filmi ya da komediyle melezleştirilip piyasa filmi olabiliyor. Janranın tekrar doğabilmesi için aslında atmosfer de oluştuğunu düşünüyorum. Ne yazık ki H'wood para kazanmak için super kahraman filmlerine yönelmiş durumda. Garanti gişenin geldiği bu filmler, teknolojik yönden de çok başarılı olduğundan Western gibi janra dönmek istemeyecektir. Acı gerçekler bunlar! Westernden çok bir kahraman filmi var elimizde. Dediğim gibi bir yıldız olan Johnny Depp'in bu filmden ekmek yediği sürece, takipçilerinin(hayranlarının ya da) onu bir Western karakteri olarak da görmeye devam ederiz. Umarim yani. Western'ı kötü şakalarına alet etmeseler pek mutlu olurum. :)

   Sil
  5. evet doğru hatta bilimkurguyla bile :)) melez filmlerle yoluna devam ediyor. artık yılda bir kaç film izliyoruz kesin. Depp'e bağlı devam etmek isterse eder. başarılı olacak diye düşünüyorum bu filmle.

   Sil
  6. Zaten janrlar birbirinin içinde artık. Tamamen bu budur diyemiyorsun. En azından ben diyemiyorum. Janrların melezleşmesi tabii westerne iyi gelir mi bilemiyorum. Cowboys vs Aliens'ı izlemedim sanırım bilimkurgu göndermesi buna. :))

   Sil
 2. evet covboys and aliens ve bir de daha eski Vahşi Vahşi Batı ve çok daha eski Westworld var. ara ara kendini gösteriyor :) yani hala tek türde ısrar eden ve diğer türlere kaymayan filmler var ama artık dediğin gibi bu budur diyebileceğimiz filmler azaldı. :)

  YanıtlaSil