15 Kasım 2013

Yakında: "Byzantium - Bir Vampir Hikayesi"


Vampirle Görüşme’yi yaratan ekiple, Oscar ödüllü yönetmen Neil Jordan’ı tekrar bir araya getiren Bir Vampir Hikayesi/Byzantium, son dönemin gözde genç yeteneklerinden Gemma Arterton ve Saoirse Ronan’ı başrollere taşıyor. 200 yıldır insan kanıyla beslenen gizemli bir kadın olan Clara işlediği bir cinayetin ardından kızı Eleanor'la beraber bir kıyı kasabasına sığınır. Ancak onlar için artık hiçbir yer güvenli değildir çünkü ölen kişi Clara’ya daha önce ölüm fermanı veren ve senelerdir hesaplaşmayı bekleyen “Kardeşlik” adında bir vampir topluluğunun üyesidir. Striptizcilik yapan Clara, Noel ile tanışır ve onun Byzantium adlı pansiyonunda kalmaya başlarlar. Eleanor ise, yeni arkadaş edindiği Frank’ten etkilenerek ona ölümcül sırlarını anlatır. Bu bilginin kasabada yayılmasıyla Clara ve Eleanor, kaçmaya çalıştıkları karanlık geçmişleriyle bir kez daha yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Sıra dışı atmosferiyle dikkat çeken filmin görüntü yönetmenliğinde Bafta ödüllü Sean Bobbitt imzası bulunuyor. 

Filmdeki iki kadın kahraman, aralarında pek fazla yaş farkı bulunmayan anne-kız’ı canlandıran Clara (Gemma Arterton) ve Eleanor (Saoirse Ronan)… İkisi de hayatının farklı evrelerinde ‘dönüşerek’ ölümsüzlük elde etmiş. 20’li yaşlarda bir anne ve ergenlik çağındaki kızı… Yaşları birbirine çok yakın vampir anne-kızın ilişkisinin merkezinde yer alan kibir ve şımarıklık unsurları, yapımcılardan Elizabeth Karlsen’i heyecanlandırmış. “16 yaşındaki bir kızın 24 yaşında, çok güzel bir annesi var. Gerçek hayatın doğal silsilesi tersyüz olmuş durumda. Karmaşık, şaşırtıcı, müthiş bir hikaye…” diyor Karlsen.

Byzantium 29 Kasım'da gösterime giriyor.


8 yorum:

 1. Ergenimsimtrak? Fragmanı izlemedim; ama ne bileyim, çok dar kalıplı olacak söyleyeceğim ama, vampir filmleri "salgın vs ergen" diye ayrılıyor sanki.... Ondan bu salgın olmadığına göre, ergen?

  YanıtlaSil
 2. vampir filmlerinin ergen diyebileceğimiz örnekleri Twillight sonrasında var ama. dolayısıyla vampir filmlerini bu şekilde ikiye ayırırsak çok doğru olmaz Beyza.. günümüz için doğru sadece. Byzantium'a bakarsak ikisinin karışımı duyduğum kadarıyla.. izleyeceğim çok yakında bakalım nasıl çıkacak :)

  YanıtlaSil
 3. Zaten çok dar kalıplı olacak dedim; ama öncesi de ergen olmasa da "salgın-felaket-" kategorisinde. Ne bileyim, "vampir" odaklı farklı konu varyasonları var mı? İçerik değişse de geneli genellikle aynı, bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vampir filmlerini salgın veya felaket filmi gibi düşünmemiştim hiç. kendine özgü bir mitolojisi var bu filmlerin. farklı örnekler tabi var. :)

   Sil
  2. Vampirle zombiyi karıştırmışım ben, ay dur ben atlatıp geliyorum.... ahahaha. Felaket kısmı zombi. Ben şu an hatta nasıl karıştırdığımı anlatamayacak şekilde karıştırdım, ikisi tek bir tür gibi, aynı ama farklı gibi, her neyse....
   Vampir de yeni moda ergen ama!
   Ya aman ya sustum.
   Ama vampir de gayet salgın, felaket. Tek ısırık seni kan emici yapıyor sonuçta. Bu salgın sonunda felakete dönüşüyor. Tek bir öpücük de ruh emici yapıyor, selamlar Harry.

   Sil
  3. ahahha :D ben de şaşırdım karştırdığın için demek hımm. olsun boşver. evet ergen modasında hemfikiriz. orası doğru :))

   Sil
 4. Film fazlasıyla kötü. Bir kaç vasat olabilecek unsur var. Ergen filmi desen o da değil. Öykü oturmamış. Sıkıcı bir film. İlk 10 dk.dan sonra izlenecek bir yanı yok diyebilirim size.

  YanıtlaSil
 5. İzledim bu arada ve kesinlikle başarılı bir iş olmuş. Yenilikçi bir vampir filmi var karşımızda.. vizyona girdiğinde eleştirisini yayınlayacağım :)

  YanıtlaSil