26 Nisan 2014

İlk İzlenim: The Green Inferno


2002'de Cabin Fever (Dehşetin Gözleri) ile çıkışını yapan ve art arda çektiği iki Hostel filmiyle geniş kitlelerin tanıdığı bir yönetmene dönüşen Eli Roth, verdiği uzun aranın ardından yepyeni bir korku filmiyle dönüyor.

Roth, The Green Inferno adını verdiği yeni filminde bir grup aktivist öğrencinin yok olan bir kavimi kurtarmak için New York'tan Amazon'a gitmesi, ancak uçak ormanın derinliklerine düşünce, korumaya çalıştıkları yerliler tarafından eseri alınmalarını anlatıyor. Şimdi bu hikaye ve ilk fragman üzerinden Roth'un ne yaptığına bir bakalım.

Yönetmenin ilk üç çalışmasına özellikle de Hostel filmlerine bakarsak, istismar filmleri çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Gore sahnelere çokça yer verilen, şiddeti gösterme açısından da elini korkak alıştırmayan filmler bunlar. Son dönem korku sinemasının 70'li yıllara dönüşünün meyveleri diyebiliriz. The Green Inferno'ya bakarak, istismar filmi çekmeyi seven Eli Roth'un 70'li ve 80'li yıllarda sıkça karşımıza çıkan yamyam filmlerinin bir benzerini çektiğini söyleyebiliriz. Roth'un tarzını düşündüğümüzde istismar filmlerinin tam karşılığı olan Cannibal Holocaust ve Cannibal Ferox'un daha soft bir versiyonunu çektiğini varsayabiliriz. Şüphesiz sert bir film olacaktır The Green Inferno ancak Cannibal Holocaust'u görmüş olanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Ayrıca Roth'un işin içine mizahı da katarak bahsettiğim filmlerin parodisine soyunduğu da söyleniyor.

Amazon ormanlarının yeşil cehennem olarak adlandırıldığı The Green Inferno, ilk teaser fragmanıyla iglimizi çekmeyi başardı. Roth, korku sinemasının tekdüzeleşmeye başladığı şu dönemde yamyam ya da kabile filmlerinin yeni bir versiyonuna girişerek bir farklılık yaratacak bana kalırsa. Filmin Amerika'daki vizyona tarihi 5 Eylül olarak görünüyor. Bize ne zaman uğrar kestirmek zor.

6 yorum:

 1. Eli Roth çektiyse seyredilmeye değer diye düşünüyorum. Bu arada bloglarınızda youtube yerine dailymotion fragmanlarını kullanabilirsiniz. Ben bir çok sayfamda bu düzeltmeyi yaptım;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle aynı fikirdeyim, merakla bekliyoruz... dailymotion kullanabildiğimizi bilmiyordum, video ekleme sekmesine tıklayınca sadece youtube'u görüyor hala.. teşekkür ederim bir araştıracağım bunu :)

   Sil
  2. Video eklemeden değil de, html kodunda gömebiliyorsun. Mesela benim sitedeki 3-4 filmde(Big Fish gibi) bu işe yaradı. Kodu alıp yapıştırıyorsun. Bilgine:)

   Sil
  3. hıı anladım.. memnun kalırsam kullanabilirim tekrar teşekkürler.. :)

   Sil
 2. Bu filmi hicbiyerde bulamadım yıl olmuş 2015 hiçbir sayfada yok..lütfen biri bana yardım etsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet vizyona girmediği gibi internete de düşmedi bir türlü. Şu an beklemekten başka yapacak bir şey yok. İngiltere, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde de henüz vizyona girmedi. Bu yaz belki bize de uğrar. bir ihtimal direkt dvdsi çıkabilir.

   Sil