27 Mayıs 2014

Övgüye boğulan "Locke" görücüye çıkıyor!


Yılın en çok beğenilen filmlerinden biri olan Locke izleyiciyi “Telefon Kulübesi” tarzı gerçek zamanlı bir heyecan fırtınasının içine çekiyor. Hollywood’un yükselen yıldızlarından Tom Hardy’nin başrolünde olduğu film kariyerinin en önemli gününde hiç kimseye bir şey demeden ortadan kaybolan Ivan Locke’un hikayesini anlatıyor. Locke’un hayatı adeta bir rüya gibidir; mükemmel bir ailesi ve sevdiği bir işi vardır. Bunlara ek olarak bir sonraki gün kariyerinde uzun zamandır beklediği adımı atacaktır. Fakat aniden gelen bir telefon Locke’un bütün hayatını kabusa çevirecek ve her şeyi bir kenara bırakmasına neden olacaktır. Locke’un hayatını bir arada tutma çabası adeta zamana karşı bir yarış başlatacaktır. Yapımcıları arasında Joe Wright’ın bulunduğu filmin yönetmenlik koltuğunda ise “Şark Vaatleri”, “Kirli Tatlı Şeyler”in senaryolarına imza atan Steven Knight bulunuyor.

Yazar-yönetmen Steven Knight, Locke fikrini kafasında oluşturmaya 2012 sonlarında, Hummingbird’e son rötuşları yaptığı günlerde başladı. “Tüm süreci en temel unsurlara, özüne indirgemek istedim,” diyor Knight. “İnsanları bir odaya kapatırsınız. Işıkları söndürüp, 90 dakika boyunca perdeye bakmalarını ve olup bitenlerle ilişki kurmalarını istersiniz. Sinema konusunda yolculuk ve karakter kavramlarından bahsedilir. Locke, tüm bunları bir potada eritiyor. Bu filmde yolculuk da gerçek, karakter de. Hikayenin başında güzel bir işi, ailesi, karısı olan bir adam var. Yolculuğun sonuna gelinirken elinde hiçbir şey kalmaması durumuyla yüzleşecek duruma geliyor.”

Başrolde Tom Hardy’nin yer aldığı Locke, neredeyse tamamı bir otomobil içerisinde geçen bir film. Ivan’ın sadece yüzünü görüyoruz. Diğer karakterlerin ise yalnızca telefon hattının diğer ucundaki sesini duyuyoruz. Bazen öfkeli, bazen neşeli, bazen yıkıcı telefon görüşmeleri yapılıyor. Arka planda hipnotize edici bir “otoyol ışıkları” manzarası var. Ivan başındaki dertlerle mücadele ederken ve kritik seçimler yaparken, bu ışıklar hem Ivan’ın yüzünü hem de hikayenin bilinmeyen detaylarını aydınlatıyor.

Locke, 13 Haziran'da ülkemizde vizyona çıkarılıyor.

Yabancı basında çıkan yorumlar heyecan verici:

“Büyük, evrensel bir temayı perdeye yansıtıyor” THE HOLLYWOOD REPORTER

“Muhteşem bir ‘tek kişilik gösteri’! O direksiyonun arkasında Hardy’den başkasını görmek istemezdim.”

Chris Nashawaty, ENTERTAINMENT WEEKLY

“Locke gerilim dolu, iyi yazılmış, iyi kurgulanmış bir dram. Hardy’nin doğal ve sürükleyici performansı, filmi taşıyor ve ödül almayı hak ediyor.”

Anne Thompson, INDIEWIRE

“Büyüsünden kurtulamıyorsunuz!”

Peter Travers, ROLLING STONE

“Bu senaryo için oyuncunun inkar edilemez derecede güçlü bir ikna yeteneği olması gerekiyor. Hardy’nin müthiş performansı olmadan Locke’un ortaya çıkması hayal bile edilemezdi.”

Kenneth Turan, LA TIMES

“Yabancı bir yüze hayat veren Bay Hardy, sizi filmin içine çekiyor.”

Manohla Dargis, NY TIMES

“Yazar-yönetmen Steven Knight, mümkün olabileceğini düşünmediğimiz kadar üst seviyede bir gerilim ortaya çıkarmayı başarmış.”

Rex Reed, NEW YORK OBSERVER

“Locke etkileyici derecede cüretkar; gerilim dolu ve yankı uyandırıcı.”

Travis Hopson, EXAMINER

“Locke muazzam! Gerilimi gözler önüne seren bir dram.”

Jessica Kiang, INDIEWIRE

“İnanılmaz derecede heyecan verici bir film olduğunu söylemeliyim. Ahlaki bir ikilem, müthiş bir gerilime dönüşmüş.”

Antonia Quirke, Review FINANCIAL TIMES

7 yorum:

 1. Bu yılın en merak ettiğim filmlerinden biri. Fragmanını izlediğim günden bu yana bekliyorum desem yeri. Fragmanın içine çeken başarılı atmosferi ve ilgi çekiciliğiyle beklentiyi yükseltti. Gelen yorumlar da istisnasız çok iyi olunca sabırsızlandırıyor.

  Umarım kopya sayısı bol olur da mahrum kalmayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sabırsızlanıyorum ama İstanbul dışında vizyona girmeyebilir.. Bu da üzücü.. belki bir kaç şehirde daha girebilir.. yine torrente kaldık galiba :/

   Sil
  2. Haklısın, maalesef öyle olacak gibi. ''Başka Sinema'' kapsamında vizyona girecekmiş zaten. Dağıtımcısı M3 film. Başka sinema'da gösterilen filmlerin genellikle başka şehirlerde gösterilmediğini de düşünürsek mecburen torrenti bekleyeceğiz gibi görünüyor.

   Sil
  3. bakmamıştım demek başka sinema kapsamında vizyona girecek.. eh ne yapalım bir an önce torrente düşsün diye bekleyeceğiz o zaman.. böyle tek mekanlı ya da tek karakterli filmleri de çok severim. Locke'un da çok iyi çıkacağını hissediyorum: )

   Sil
 2. Tom Hardy... Beğenerek izlediğim birisi. Sanırım ilk başrolü. Merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. valla başrolde olduğu bir kaç film vardı.. tabi tek başına başrolü aldığı ilk film sanırım.. severim ben de bu filmi özellikle merak ediyorum :)

   Sil
 3. valla başrolde olduğu bir kaç film vardı ama tek başına başrolü aldığı ilk film sanırım.. ben de bu filmini özellikle merakla bekliyorum :)

  YanıtlaSil