16 Aralık 2014

Before I Go to Sleep 2 Ocak'ta gösterime giriyor


Steve J. Watson'ın çok satanlar arasına giren aynı adlı romanında uyarlanan Before I Go to Sleep'te bir amnezi hastasının hikayesi konu ediliyor. Memento sonrasında amneziden müzdarip bir karakteri odağına alan filmler illa ki Nolan'ın filmiyle mukayese edilecek. Elbette Memento anlatısı başta olmak üzere pek çok açıdan ayrıksı bir işti.. Filmimize dönersek; geçmişindeki travmatik bir kaza sonucunda her gün hiçbir şey hatırlamadan uyanan evli bir kadının, Christine'in hikayesi güvensizlik üzerine kurulan bir gerilimde canlanıyor. İlk fragmana baktığımızda temposu git gide artan bir dramatik gerilimle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Kocası dahil kimseye güvenemeyen ve köşeye sıkışan bir kadın kompozisyonuyla Kidman'ın filmin en büyük kozu olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Film ve romanla ilgili önemli noktalar

Bizi insan yapan özellikler nedir? Hafızamızın birleşmesinden mi oluşuyoruz sadece? Bütün hafızamız silince geriye ne kalır? Bu sorular yazar J. Watson’ın aklını uzun yıllar kurcalamış. Watson’ın romanı Uyumadan Önce (Before I Go To Sleep) dünya çapında tam 30 ülkede yayımlandı. Amerika çok satanlar listesinde 7. Sırada uzunca bir süre yerini korudu. J. Watson bugüne kadar J. K. Rowling’den sonra en iyi sıraya yerleşen İngiliz yazar olma özelliğiyle de oldukça adından söz ettirdi.

Roman, sinemaya uyarlanarak Oscar ödüllü güzel oyuncu Nicole Kidman’ın Christine rolünü de üstlenmesiyle daha da çekici hale geliyor. İki kez Oscar kazanmış olan aktör Colin Firth ise Christine’in artık hatırlayamadığı kocası rolüyle karşımıza çıkıyor. İngiliz oyuncu Mark Strong ise Dr. Nasch karakteriyle gerilim dolu dakikalar yaşatıyor.

“Filmin heyecan veren en önemli noktası da hafızasını kaybeden bir kadının dramıyla, gerilimi bir araya getirebilmesi” diyor yönetmen Rowan Joffe. “Bir kadın sabah uyanıyor ve yanında ki adamın kim olduğunu bilmiyor. Daha da kötüsü aynaya bakıyor ve kendini 27 sanarken, 40 yaşında olduğunu fark ediyor. Duvarlara baktığında; “Bu adam senin kocan” yazısını görüyor. Tüm bunların hepsi hikayenin ilk 5 dakikası. Bu 5 dakika bile hem dramatik hem gerilim için yetiyor ve hikaye sizi içine daha ilk baştan çekiyor” diyor yönetmen.

Yönetmen koltuğunda, senaryoyu da kaleme alan Rowan Joffe'nin oturduğu Before I Go to Sleep, 2 Ocak'ta gösterime giriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder