12 Aralık 2014

Bilimkurgu Sineması: 2014


Geçtiğimiz yıla oranla daha verimli bir yıl geçiren bilimkurgu sineması; Interstellar, Her ve The Congress gibi özgün eserler çıkardı. Tür içinde yaygınlık kazanmaya başlayan Prequel (ön bölüm) filmler, bu yıl X-Men: Days of Future Past ve Dawn of the Planet of the Apes ile ağırlığını hissettirdi. Hunger Games sonrası The Maze Runner ve Divergent gibi başka edebiyat uyarlamalarının yeni seriler başlatması, türün gidişatı açısından bir yandan umut veren, diğer yandan bıkkınlık verebilecek yeni akımlar doğurmasıyla tepkiye sebep oldu. İnternet çağının etkileri ise bilimkurgu sinemasında iyiden iyiye hissedilmeye başladı. Bu da sanal gerçeklik bilimkurgularının yeni ürünler vermesi, dönüşümünü sürdürmesi ve tür içinde 2000’li yılların ana teması olma yolunda yürüyüşünü sürdürmesini sağladı. Geçen yıl Gravity, bu yıl Interstellar’ın yakaladığı yüksek başarı ise uzaya olan ilgiyi arttırdı. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda uzayı mesken tutan bilimkurgularda bir artış görmemiz olası.

2014 yılı içinde ülkemizde vizyona giren bilimkurgu filmlerini sıraladım. Eleştirisini yazdıklarımın linklerini ekledim. Guardians of the Galaxy’i fantezi öğesi baskın olmasına rağmen yeni bir Star Wars temsili olması ve fantastik\bilimkurgu tanımına uyması sebebiyle sıralamaya dahil ettim.

1- Her
Filmloverss'taki eleştirim
http://www.filmloverss.com/ask-3/


2- Interstellar

 

3- The Congress
http://birzamanlarsinema.blogspot.com.tr/2014/08/the-congress.html


4- X- Men: Days of Future Past


5- Dawn of the Planet of the Apes


6- Edge of Tomorrow


7- The Maze Runner


8- The Signal


9- The Purge: Anarchy


10- Divergent


11- Lucy
 http://birzamanlarsinema.blogspot.com.tr/2014/09/evrime-bir-de-burdan-bakn-lucy.html


12- Godzilla
Filmloverss'taki eleştirim
http://www.filmloverss.com/godzilla/


13- The Giver
Filmloverss'taki eleştirim
http://www.filmloverss.com/secilmis-giver/


14- The Rover


15- The Zero Theorem


16- Guardians of the Galaxy


17- Hunger Games: Mockingjay Part 1


18- Transcendence
http://birzamanlarsinema.blogspot.com.tr/2014/07/tanry-oynamak-transcendence.html


19- RoboCop


20-  I, Frankenstein
http://birzamanlarsinema.blogspot.com.tr/2014/03/i-frankenstein.html


21- Transformers: Age of Extinction


Vizyon dışı: 2014


 

Snowpiercer


Predestination


Automata


4 yorum:

 1. İşte tam benlik bir konu/yazı. Listeye aldım dursun bir kenarda. Bunların arasından Robocop ve Edge of Tomorrow' u izlemiştim. Edge of tomorrow bizi aşırı görselliğe boğmadan güzel bir konuyu güzel bir şekilde anlatmıştı ancak yine de sonu ve uzaylı tasvirleri hoşuma gitmemişti ama güzeldi. Robocop ise ilk robocop' un eline su bile dökemedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tam senlik oldu galiba :) Edge of Tomorrow beslendiği filmlere rağmen yaratıcı bir bilimkurguydu. görselli ve aksiyonu da tatmin ediciydi kesinlikle.. ben çok sevdim. finali de dahil .) RoboCop yeniden çevrimdi zaten fazla bir şey beklemiyorduk. kaderinde iyi film olmak yoktu.. ilk filmle arasında dağlar var gerçekten :)

   Sil
 2. Yoo benim hala uzay filmlerine karşı bir ön yargım olmasa da çok tercih etmediğim aşikar... ahaha ama Gravity'i izlemedim, açıkçası o filme karşı ödüllerine rağmen bir önyargım var. Ön yargı kötü bir şey biliyorum; ama benim durumumda öngörü ile düet yapan bir ön yargı bu aman neyse.

  Predestination ( İzlemişsin demek! Zaten benimki de soru muydu... ahaha.), 11, 10, 7, 2 ve 1'i izledim buradan da. 6 da kafamda bir süredir.
  Maymunlar Cehennemi'nin ilkini izlemiştim bir arada onu da izleyeceğim bak iyi hatırlattın.
  Transformers çok kötü imiş galiba, öyle mi sence de?
  Hunger Games de pek bir yavaş imiş?

  YanıtlaSil
 3. transformers gerçekten kötü.. evet hunger games pek olmamış.. ama fena da değil. Edge of tomorrow seversin bence. onu bir izle derim :)

  YanıtlaSil