24 Haziran 2012

Fright Night

Korku sineması adına çok da önemsenecek işlerin ortaya konmadığı bir yılda, 2011'de, türün vasat üstü sayılabilecek örnekleri de ilgiyle izlenebiliyor. Yönetmenliğini Craig Gillespie'nin yaptığı Fright Night (Korku Gecesi), 1985 tarihli aynı adlı komedi soslu Vampir filminin yeniden çevrimi. Fright Night'da Colin Farrell ve Toni Collette gibi tanıdık yüzlerin yanı sıra genç isimlerden kurulu bir kadro var.

Lise son sınıfta okuyan Charlie okulda popüler bir öğrencidir. Seksi kız arkadaşı sebebiyle okulun tüm erkekleri ona imrenmektedir. En yakın arkadaşı Ed'in etraflarında vampirlerin olduğu düşüncesine inanmayan Charlie, yeni komşuları Jerry ile tanıştıktan bir süre sonra onun vampir olduğunu keşfedecek ve bu beladan kurtulmak için amansız bir mücadeleye girişecektir.

Korku sinemasının vazgeçemediği Vampir alt türü son yıllarda; Let the Right One In ve Thirst gibi kalburüstü örneklerle farklı bir yöne saptı. Yenilikçi ve korkudan ziyade dramatik yapılarıyla öne çıkan bu filmler Vampir mitolojisine bakış açısıyla takdir topladı. Vampir klişelerini ters yüz eden bu iki filmden birinin Avrupa'dan diğerinin de Uzak doğudan gelmesi sürpriz değil. Hollywood da Twilight serisi ile bu değişime katkı yaptı. Eleştirel anlamda dikkate alınmayacak olsa da Twilight, yeni neslin Vampirlere olan ilgisini artırdı şüphesiz. Fright Night ise klasik bir Vampir filmi olmanın ötesine geçemeyen, türe herhangi bir yenilik getirmeyen ve dolayısıyla da çabuk unutulacak bir korku denemesi diyebiliriz. Filmin bir kaç artısı var. Örneğin klişeleşmiş Vampir özelliklerinden bazılarını olduğu gibi hikayeye yedirirken (kalbe kazık saplama, gün ışığına çıkamama gibi) bir kısmına da yüz çeviriyor. Haç,  Vampirler üzerinde etkisiz bir öğe olarak karşımıza çıkıyor. Filmde baş Vampir Jerry, hayatını sürdürebilmek için kanla besleniyor ama bira içmesi ve elma tutkusu alışık olmadığımız Vampir davranışları. Çelimsiz ve ürkek talebe Charlie'nin bir Vampir avcısına dönüşmesi, okulda kaybolan gençlerin soruşturulmaması gibi geçiştirilen veya üzerine kafa yorulmamış izlenimi veren ayrıntılar canınızı sıkabilir. Bir yeniden çevrim olarak baktığımızda, orijinal hikayede ufak tefek değişikler yapıldığını ve en önemlisi ilk filmin korku-komedi anlayışının tercih edilmediğini görüyoruz. Vampir görseli ve filmin genel olarak görsellikte başarılı olduğunu belirtmekle beraber düşük beklentiyle izlenilmesini öneriyorum.
Son söz: Fright Night, Colin Farrell'ın Vampir performansıyla hatırlanacak bir korku filmi. 5.6\10

8 yorum:

 1. Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles.. Bana göre Hollywood'da "vampir" filmlerinin dönüm noktasıdır. Bu filmi izledikten sonra diğerlerini beğenmek bayağı bir zor oluyor..

  YanıtlaSil
 2. Evet Vampirler Görüşme kült bir film ve türün en iyi örneklerinden. tabi üst düzeyde bir çok Vampir filmi var. Frigt Night gibi yeni nesil filmler tatmin edici olmanın çok uzağında. izle ve unut :)

  YanıtlaSil
 3. Yeni nesil filmlerin çoğu bir konu bile barındırmıyor. Çok konuşulan isimlerin "rol yapmaya" çalıştıkları popüler filmler olmaktan öteye gidemiyor..O yüzden "izle ve unut" yerine "izleyip zaman harcama, değmez." demek geliyor insanın içinden..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hollywood çıkışlı olanlar genelde öyle. bizim işimiz bir yerde kötüyse eleştireceğiz iyiyse hem tadını çıkartacağız hem öveceğiz :) o bakımdan dedim :)

   Sil
 4. Aynen öyle tabii.. İyi dedin, doğru dedin :)

  YanıtlaSil
 5. Gençliğimde (yaş kemale ermeye başladı) Colin hayranı biri olmama rağmen bu filmden uzak durmuştum. Sen 6 verdiğine göre gerçekten izlemeye değer düşünüyorum. Şaşırdım valla :)

  YanıtlaSil
 6. Hahah ilahi Fatma :)) Evet beklentimin üzerindeydi. ileri sarmadan izlediğimi düşünürsek keyif almışım :) Colin de iyiydi

  YanıtlaSil