25 Aralık 2013

İlk İzlenim: "47 Ronin"


Hollywood, a tipi aksiyon starlarını farklı coğrafyalarda, farklı kültürler arasında yeni maceralara çıkarmayı sürdürüyor. Japon kültürü ve samuraylık da Amerikalı seyircileri olduğu kadar Avrupalı seyirciyi de cezbetmeyi başarıyor ne de olsa. 2003'te Tom Cruise'un başrolünü üstlendiği The Last Samurai, dünya genelinde elde ettiği 456 milyon dolarla büyük bir başarı yakalamıştı. Bir anlamda Hollywood epik film geleneği, Kurosawa epikleriyle buluşturulmuştu. Aradan geçen 10 yılda benzer bir film üretilememesi garipsenecek bir durum, ancak anlaşılabilir. İki kültürü bir araya getirip yeni bir şey üretmek hiç kolay değil.

Keanu Reeves'in karizmasına karizma kattığı filmin yönetmeni topu topu 3 kısa film çekmiş Carl Rinsch. Hollywood kolay kolay yaş tahtaya basmaz fakat burada risk aldıklarını kesin bir dille söylemek lazım. Filmin hikayesine bakarsak, gerçek bir hikayeden esinlenilerek serbest bir şekilde kurgulanan bir intikam öyküsü izleyeceğiz. Kai adlı bir savaşçının ustasının intikamını almak üzere 47 Samurayla işbirliği yapması ana hikayeyi oluşturmakta. Fragmana baktığımızda, ilk etapta başarılı kostüm tasarımları, renkleri ve görselliğiyle dikkat çeken filmde ejderha görünümlü yaratıklarla fantastik bir dokunuşu olduğunu anlıyoruz 47 Ronin'in. Epik ve fantastiği farklı bir coğrafyada ama yine Hollywood anlatısı eşliğinde izleyeceğiz. Keanu Reeves dışında tanıdığımız bir Amerikalı oyuncunun olmadığı film, ilgimizi çekmeyi başardı.

47 Ronin, 27 Aralık'ta Türkiye'de gösterime girecek.

11 yorum:

 1. Yanlış link vermiş olmayasın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kontrol de etmemiştim ya düzelteyim hemen :) sağol uyarı için

   Sil
  2. Rica ederim. Fragmana göre baya bir tür karması yapmış gibi. Altından kalkarlarsa iyi.

   Sil
  3. evet evet epey uğraşmışlar farklı bir şey yapmak için. bakalım keyifli bir seyir olacak gibi.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. ben de umutluyum. en azından iyi vakit geçirtecek ondan eminim :)

   Sil
 3. Çok güzel bir filme benziyor. :))

  YanıtlaSil
 4. evet Burç iyi görünüyor. izlemek lazım :))

  YanıtlaSil
 5. Filmi izledikten sonra yorum yapmak daha mantıklı olacaktır ama yine de sanki Japon kültürü tutmamış. Bir daha fragmanı izledim de. Ya da ben fazla garipsedim alışık olmadığım için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eleştiriler çok olumlu değil tabi ama izlemeden emin olmak zor. fena değildir diye düşünüyorum :)

   Sil