19 Mart 2014

Sinema uyarlamasını bekleyen romanlar - #3 Dante Kulübü


Harward Üniversitesi İngiliz ve Amerikan Edebiyatı Bölümü'nden mezun olan Matthew Pearl'ün ilk romanı Dante Kulübü, soluksuz okuyacağınız bir polisiye eser. Sinema uyarlamasını dört gözle beklediğim romanın öncelikle bilmeyenler için konusuna bir değinelim.

Yıl 1865... Boston'da yaşayan Dante Kulübü üyeleri, İlahi Komedya'nın çevirisini tamamlayıp, Dante'yi yeni dünyaya tanıtma hazırlığındadırlar. Ancak bazı çevreler Dante gibi bir sapkının Amerikalıları zehirleyeceğini düşünmekte ve eserin yayınlanmasını engellemeye çalışmaktadır. Kulüp üyeleri, karşı karşıya oldukları bu engellerle savaşırken, Boston ve Cambridge civarında işlenen seri cinayetlerle planları alt üst olur. Çünkü sadece bu küçük grup cinayetlerin Dante'nin Cehennem'inden esinlenerek işlendiğinin farkındadır. Boston'un ileri gelenleri İlahi Komedya'da anlatılan cehennem cezalarıyla öldüren katili sırları ortaya çıkmadan yakalamaları gerekmektedir.

Neden uyarlanmalı?

Öncelikle polisiye türünü sevenlerin açlığını dindirebilecek çapta bir hikaye olduğu için diyebiliriz.  From Hell ve The Raven gibi dönem filmi atmosferinde canlanan polisiye ve dedektiflik filmlerinin yeterli sayıda ürün verememesi de 19. yüzyılın Amerika'sında geçen Dante Kulübü'nün uyarlanmasını daha bir gerekli kılıyor. Dönem filmi fonunda hayat bulan polisiyeler çoğunlukla edebiyat uyarlamalarına dayanıyor zaten. Öte yandan Dante Kulübü'nün edebi yönü ve hikayenin Dante'nin eseriyle bağlantılı olarak ilerlemesi ve neticelenmesi sinema uyarlamasının önemini arttırıyor. Dante Kulübü, Dan Brown uyarlamaları gibi harcanmamalı. Brown'un romanlarındaki yüksek gerilim ve tarihsel detayların çokluğu yanlış yönetmen seçimiyle birleşince beklenen filmler gelmemişti. Dante Kulübü'nün uyarlaması gündeme geldiğinde -elbet gelecektir- edebi altyapısı da hesaba katılarak bir yönetmen arayışına girilmelidir.

Dante Kulübü beklenen sinema uyarlamasına kavuştuğunda yazarın ikinci romanı Poe Gölgesi de dikkatleri üzerine çekecektir eminim.

Sinema Uyarlamasını Bekleyen Başyapıtlar 1: "Dante Denklemi"
Sinema Uyarlamasını Bekleyen Başyapıtlar 2: "Kara Ev"


6 yorum:

 1. Nereden buluyorsun bu kitapları Serdar?
  Bu da çok iyi olurdu, bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. valla çok okumuyorum ama böyle çok öne çıkmamış romanları keşfetme açısından iyiyim sanırım. evet sen de seversin kesin romanı. film uyarlaması muazzam olabilir. bekliyoruz bakalım :)

   Sil
 2. ben romanı okumuştum. kitabın biraz viktorian havası var. tabii amerikan kültürüne uyarlanmış. yine de ilk favorim "Dante Denklemi" olurdu.
  kimse çekmezse, biz çekeriz. bir yerden başlamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hee okudun demek, desene abi :) kesinlikle viktoryen dönem havasını hissettiriyor. dante denklemi tabi bir an önce uyarlanmalı. valla profesyonel ekip ve para istiyor. tabi vizyonu olan bir yönetmen de şart. zor işler ama imkansız değil tabi

   Sil
 3. Evet uyarlansa güzel olurdu. Ama dönem filmi çekmek gerçekten beceri ve cesaret istiyor. Kolay değil. Bütçe en önemli unsur bence ve yanında tabii ki kaliteli bir yönetmen. Benim hep uyarlanması istediğim roman "kane ve abel"dir. Rusya'da başlayıp Amerika'da kesişen hayatlar... Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ama hollywood için kolay işler yine de :) o romanı duymamıştım belki bir gün okurum diyelim :)

   Sil