17 Mart 2014

Aronofsky'nin Rüya Projesi: "Noah"

 
Darren Aronofsky, şu sıralar 'Noah' adını verdiği Nuh Tufanı projesiyle meşgul. Russell Crowe'u Hz. Nuh rolünde izleyeceğimiz filmde; Anthony Hopkins, Jennifer Connelly ve Emma Watson  öne çıkan oyuncular. Senaryoyu Ari Adel'le birlikte kaleme alan Aranofosky'nin arkasında Paramount gibi büyük bir yapım şirketi bulunuyor. Kariyerine bağımsız bir filmle (Pi) başlayan genç usta Aranofosky, adım adım Hollywood'a yelken açtı. Ancak ilk Hollywood prodüksiyonu olan The Fountain gösterdi ki, Aronofosky'nin bağımsız ruhundan ve sinema anlayışından vazgeçmeye, taviz vermeye niyeti yok. Şüphesiz ki, Noah çok daha büyük bir proje, bir Hollywood Blockbuster'ı. Bu da demek oluyor ki; Noah, yönetmenin geniş kitlelere en kolay ulaşacağı ve anlatı olarak da kolay hazmedilebilir bir film olacak.

"Benim Tanrım yok" diyen Aronofsky'nin, Adem ve Havva mitine sırtını dayadığı The Fountain'in ardından yine tüm kutsal metinlerde yer alan Nuh Tufanı'na sarılması düşündürücü. Derine inmek gerekirse, 13 yaşından beri bu hikayenin hayalini kuran, bugün "Benim Tanrım yok" diyebilen ve Pi'de sayılarla hayatı anlamlandırma çabası, The Fountain'de ise ölümsüzlük ve ölümden sonra başka bir formda yaşamı sürdürme fikri, Aronofsky'nin uzun zamandır din-bilim ekseninde bir iç çatışma yaşadığının göstergesi. Bunu da sinemasına açıkça yansıtıyor. Bunları anlatmamın sebebi Aronofsky'nin Nuh Tufanı'na nasıl yaklaşacağının dair veriler içermesi. 'Büyük' hikayeler anlatmayı seven yönetmenin Nuh Tufanı tutkusu esasen hikayenin kutsallığından değil, 1966 yapımı The Bible ın the Begining (bakınız) dışında tufanın beyazperdede hakkıyla ele alınmamış olması ve tufanın görsel karşılığını bulma isteği... Kısacası Aronofsky sineması için biçilmiş kaftan olması diyebiliriz.

Noah, 50'li ve 60'lı yıllarda altın dönemini yaşayan Epik Sinemanın kollarından biri olan dini-epiklerin modern bir versiyonu olacak. Ancak yönetmenin dinlere bakışı, Nuh Tufanı'na kutsal bir hikaye olarak değil de bir mit olarak yaklaşmasına dolayısıyla da yine The Fountain'de olduğu gibi fantastik bir dokunuşla dini epiğin yanında fantastik sinemaya da göz kırpan bir film çıkmasına neden olabilir. Bu yorumu yaparken yönetmenin The Fountain'de Adem ve Havva'yı kutsal metinlerden bağımsız olarak bir aşk hikayesinin omurgası yapmasını temel alıyorum. Tabii bu kez birebir Nuh Tufanı'nı anlattığından bir 'sapma' çok da olası değil. Bu noktada Aronofsky'nin Nuh'un iç dünyasına da bakmak isteyeceğini ve görselliğinin altında ezilmeyen derinlikli bir film çıkarmak isteyeceğini öngörebiliriz.

Noah 3 Nisan'da vizyona giriyor.
12 yorum:

 1. Herkes gibi bende bu filmi merak etmekteyim. Görsel olarak tatmin edeceği aşikar. Hikaye olarakta umarım bizi mest eder. Bir şey eklemek isterim. Clint Mansell'dan yine bir müzik keyfi bekliyorum. Bu arada Darren Aronofsky bu aralar İstanbul'a gelecekmiş Serdar. Senin gibi bir fanı bu haberi kaçırmamıştır ama hatırlatayım dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet görsellik cepte, hikaye zaten malum, burda Aronofsky'nin tercihleri ön plana çıkacak. daha ne fragman var ne doğru düzgün bir haber beklemedeyiz yani :) Clint Mansell olursa harika olur. Hahah evet haberim var. İstanbul'a geliyor :))

   Sil
  2. Aronofsky'ın rüya projesiyse mutlaka üzerinde çok düşünmüştür. Bizi yanıltmayacaktır. Filmin çekimleri bitmesine rağmen çıkmasına bir yıldan fazla var. Ödül sezonuna yetiştirir diye umutlanalım:)

   Sil
  3. Tabi uzun uzun düşünmüştür :) Şöyle ki, Martta vizyona gireceğini düşünürsek önümüzdeki yılın değil 2015'in oscar yarışına katılabilir ancak. Baharda vizyona girişi de ilginç :)

   Sil
  4. nasıl saçmalayacak merak ediyorum bende.

   Sil
  5. Hahhah ilahi Asil :)

   Sil
 2. O tarihte biliyorsun biraz riskli sonbaharda çıkması daha iyi olurdu. Muhtemelen Oscar'ı düşünmüyorlardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bilmez miyim? öncelikle gişeyi düşünüyorlar sanırım şuan

   Sil
 3. Requiem For A Dream, Black Swan... Aklıma kazınan filmleri, zaten izlediğim tek filmleri ama olsun sevdim tarzını. Ve Russell Crowe ve Antony Hopkins'i de duyunca heyecanlandım ne yalan söyleyeyim merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli olan zaten tarzını sevmen, gerisi önemli değil. Merakla beklediklerim arasında ilk sırada Noah ama daha çok bekleyeceğiz. Fragmanı çıksa da biraz avutsak kendimizi :) Tabi oyuncu kadrosu da çok iyi

   Sil
 4. bu tarz filmler benim en sevdiğim filmler...fragmanlarını izledim.eminim ki ödülde alacak....heyecanla vizyona girmesini bekliyorum.
  araba oyunları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Noah'ın henüz fragmanları yayınlanmadı tabii.. belki karıştırdınız ama aynen ben de çok seviyorum bu türü. fragmanı için bir süre daha beklemek zorundayız :)

   Sil