11 Ağustos 2015

Önermediklerimiz - #3 Haunter


Türlerle oymayı seven Vincenzo Natali, 90’lı yılların kayda değer bilimkurgularından Cube ile yaptığı çıkışın, 2000’li yıllarda devamını getiremese de çıtasını çok düşüren bir isim değil aslında. 2009’da bilimkurgu-korku kırması Splice’ı çeken Natali, ilk saf korku filmi Haunter (Hayaletli Ev) ile filmografisinin en zayıf işine imza atmıştı.

Natali, Haunter’da hayaletli ev filmlerinin bir hayli esnek bir uygulamasıyla çıkıyor karşımıza. 16 yaşında ailesiyle birlikte öldürülen Lisa, hep aynı günü yaşamak zorunda kalıyor. Ancak ölü olduğunu anladığında bu döngüyü kırıp esrar perdesini aralamaya başlıyor. Ölü olduğunu anlayan karakterli korku filmlerinin modasının çoktan geçtiğini biri öncelikle senaristimize söylemeli. Haunter, daha önce kullanılan birçok orijinal fikri alıp hayaletli ev omurgası üzerinde bu fikirleri teker teker kullanıyor. İlki ailemizin ölü olduklarını fark etmeleri bu alt türü ters yüz eden The Others’tan devşiriliyor. Hep aynı günü yaşama durumu ise 90’lı yılların unutulmaz komedisi Groundhog Day’den... Yaşadığı yerden kaçamama, kaçmaya çalıştığında başa dönme durumları da In the Mouth of the Madness’tan alınıyor. Peki yönetmen Natali bununla yetiniyor mu? Hayır, bedenin şeytan veyahut kötü bir ruh tarafından ele geçirilmesi, öteki boyuta açılan seri katil hikayesi gibi daha pek çok korku filmi eskisi, yeni bir hikaye yaratma amacıyla bir araya getiriliyor. Zamanının tüm bu yaratıcı fikirleri tutarlı bir bütün olabiliyor mu peki? Pek sayılmaz. İzlediğinizde eminim fazlasıyla zorlama bir korku denemesi olduğuna kanaat getireceksiniz Haunter’ın. Tematik anlamda bir korku kolajı denemesine girişen Natali'den eğer özgün bir hikaye bulamıyorsa komplike senaryolardan ivedilikle kaçınmasını öneriyorum. Korku seyircisi genel olarak bu numaraları yemiyor artık. Hatta artık görselliği ikinci plana atan minimal işler bir anda parlamaya başladı. Sonuç olarak kafa bulandıran Haunter'ı türün her filmini izlemeyi kendinize bir görev edinmemişseniz önermiyorum. Çok daha kötüleri olduğunu da ekleyeyim. 4.5\10

4 yorum:

 1. Sebebini tam bilmesem de Halka filmi benim için en iyi filmlerden. Her nedense bana çok orijinal ve çok iyi bir korku filmi gibi geliyor. İyi bir korku filmi nasıl olur? kişiden kişiye değişse de Hayaletli Ev teması da artık sıktı gibi. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halka'yı -2002 yapımı olanı tabii- ben de çok severim. yine de senin kadar yukarılara koyamıyorum. 2000'li yılların en iyi korkularından ona katılırım. seni müthiş görselliğiyle ayrı bir cezbetmiş belli :)) Hayaletli ev filmleri gerçekten sıktı. çok orijinal fikirlerle ancak iyi filmler çıkartılabiliyor :)

   Sil
 2. Film aslında çok ilginç başlamıştı benim için, gizli bir hazine yakaladım sanmıştım. Daha ortalara gelmeden anladım ki çok büyük bir yanlış yapmışım. Kesinlikle uzak durulmalı, izlenmişse de hemen unutulmalı:)

  YanıtlaSil
 3. Evet Cem katılıyorum. iyi başlıyor ama devamını getiremiyor maalesef. Böyle bir senaryodan derli toplu bir film çıkması çok zormuş zaten.. :)

  YanıtlaSil