30 Aralık 2011

2011'in en iyi 10 yabancı filmi

Tam bir "Liste kurdu" olduğumdan sürekli yeni listelerle çıkıyorum karşınıza. Bu sefer 2011-2012 arasında ülkemizde vizyona girmiş yabancı filmlerden en çok beğendiklerimi sunuyorum. 2011 yılı içerisinde vizyona girmediği için Lars Von Trier'ın başyapıtı Melancholia'yı önümüzdeki yıla saklamak durumundayım. Listemde geçen yılın Oscar Töreninde Yabancı dilde en iyi film kategorisinde yarışmış 2 film ve bir de İspanyol filmi var. Geri kalanlar Amerikan yapımları. En iyi 10 film listeme giremeyen ama çok sevdiğim filmler de şunlar oldu: A Seperation, Midnigth in Paris, Incendies, Never Let Me Go, The Kids are all right, 127 Hours, The Fighter ve The Adventures of Tintin.En iyi 10 yabancı film


1- Black Swan

2- Hugo

3- The Tree of Life

4- The Skin I Live In

5- İn a better world

6- The King's Speech

7- Marcin Call

8- Biutiful

9- The Ides of March

10- Rise of the Planet of the Apes
Not: Hugo, The Tree of Life, The Ides of March, Margin Call, The Skin I Live In ve Rise of the Planet of the Apes'in eleştirilerine Blogumda bulabilirsiniz.

10 yorum:

 1. güzel bir liste.. ancak Incendies net birincimdir bunların içinde.. Onu alıp hoop 1'e koysam, ki şaheser Black Swan 2'yi de fazlasıyla hakediyor zaten, e güzel olur.. Biutiful ve in a better world'ü es geçmemem gerektiğini bir kez daha kafama çakıyor ayrıca bu liste..

  YanıtlaSil
 2. Sağol yorumlar için :) Biutiful ve In a better world'ü izlemedin sanırım henüz yanlış mı anladım yoksa?

  YanıtlaSil
 3. yok doğru anladın.. biraz ucu açık yazmışım sonradan okuyunca anladım..

  YanıtlaSil
 4. Melancholia'nın listede olmama sebebini biliyorsun. 2011 yılı içinde vizyona girmedi. Seneye ilk 3'de olacağını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 5. 2010 filmleri var içerisinde, sanırım Türkiye'de vizyona giriş tarihine göre yapılmış bir liste. In A Better World dışındakilerle sorunum yok, Susanne Bier tartışılası bir yönetmendir ve benim de pek ısınamadığım yönetmenlerdendir. Ellerine sağlık güzel bir liste olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. Evet 2011 yılı içerisinde Türkiye'de vizyona giren filmleri içeriyor. Teşekkürler. Susanne Bier'in izlediğim ilk filmi bu neden tartışılası bir yönetmen bilmiyorum :)

  YanıtlaSil
 7. The Intouchables ve Drive ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2011'de ülkemizde vizyona giren filmlere göre yapılmış bir listedir. Dolayısıyla Drive ve Intouchables bu liste kapsamında değildi. Drive'ı 2012'nin en iyi 10'u içine almıştım elbette. ama liste blogda yok. Intouchables'ı da çok severim :)

   Sil