9 Aralık 2011

Sinemasal Sayıklamalar


Böyle bir başlık atıp da konuya nasıl girilir ki? Eğer Sinefil veya film manyağıysanız bir filmi izleyip de kenara atamazsınız. (Unutmak istemediğiniz bir film değilse) Film izlemek sadece bir başlangıçtır. Film sonrası merak ettiğimiz ilk şey olumlu\olumsuz tepkiler ve bu tepkileri öğrenmektir. Olumsuz tepkilerde -özellikle izlediğimiz ve çok beğendiğimiz bir filmi yerden yere vuruyorsa- "Yürü be sen ne anlarsın" tarzı çıkışlar yapmak sağlıklı bir insandan beklenebilecek doğal bir davranıştır. Olumlu eleştirilerde ise "Bu çocuk işi biliyor" deriz. Bazen de her filmin her insana hitap etmeyeceğini; Hayat görüşünün ve filmin işlediği konuya duyulan özel ilginin ya da ilgisizliğin hayranlık ve nefrete dönüşebileceğini düşünür ve saygı duymasını biliriz.

İkincisi; filmin bıraktığı etkiye göre eşe dosta tavsiye etme sürecidir. İşin en kötü kısmı ayılıp bayıldığınız filmi bir arkadaşınıza önerdiğinizde "Rezaletti" şeklinde bir geri dönüşle karşılaşmaktır herhalde. Bu noktada analiz şart. Şahsen öneride bulunmadan önce izlediğim yolda bahsetmek istiyorum. Öneride bulunmadan önce sorduğum sorular:
1- Daha çok hangi türden hoşlanırsın veya hangi türde film izlemek istiyorsun
2- Eski bir film mi olsun yoksa yenilerden mi?
3-Baktım bu iki soru yetersiz kaldı işte o zaman izleyip de çok sevdiği filmlerden örnek vermesini isterim
Örneğin saydığı filmler arasında Truman Show varsa bu filmin daha az popüler olan kardeşi Yaşamın Renkleri'ni (Pleasantville) öneririm gözümü bile kırpmadan. Elde ettiğim geri dönüş harikadır her zaman.

Film sonrası 3. ve son bölüm en keyifli olanıdır: Film sohbeti. İster bir arkadaşınız olsun isterse Dünya'nın öbür ucundan hiç tanımadığımız ve tanıyamayacağımız herhangi biri. Bir önemi yoktur. Ortak payda film ve film sohbetinden alınan hazdır. "Üzerine konuşamadıktan sonra iyi bir film izlemenin ne anlamı var" yaygın bir kanıdır zaten.

6 yorum:

 1. Ben her zaman ilk soruyu sorarım fakat 2 ve 3'ü çok sormamışımdır. Belki de eski filmlere yeteri önemi vermememden kaynaklanan bir eksikliktir. Film önermek çok sakat durumlara gebe olabiliyor. Zamanında beğendiğim ve bloga yazdığım bir film yüzünden küfür bile yemiştim. He bu durum sınırı biraz aşabiliyor ama bu da bloga yazı yazmanın cilvesi sanırım. İlk okuduğumda çok üzülmüştüm. Sonra herkese göre filmi beğenme çıtasının farklı olacağını kabullendim.

  YanıtlaSil
 2. Evet film önerirken dikkatli olmakta fayda var. film önerdiğimiz kişiyi ne kadar iyi tanıyorsak o kadar iyi aslında. Böyle bir şey için küfür edilir mi ya insana yazık!

  YanıtlaSil
 3. Bence de yazık. O yorumdan sonra bir daha yazı yazmak gelmedi içimden. Neyse ki çabuk toparladım :))

  YanıtlaSil
 4. Bu tip durumlarla bazen eleştirmenler bile karşılaşabiliyor.Etrafta bir sürü kendini bilmez var ve insanı yazmaktan soğutur bunlar. Neyse ki toparlamışsın :))

  YanıtlaSil
 5. Tekin ArsoyOcak 19, 2012

  Film tavsiyesdi çok sancılı bir süreç hakikaten bir google gibi bir imdb reccommendation servisi gibi çalışıyorsun. Ben genelede tavsiye vermemekten yanayım. Tavsiye vereceğim zaman da muhakkak tavsiye isteyen kişiye beğendiği filmleri sorarım...

  YanıtlaSil
 6. Ben tavsiye isteyeni geri çeviremiyorum hiç. Sancılı bir süreç olduğuna katılıyorum.

  YanıtlaSil