8 Mayıs 2012

En iyi 10 Martin Scorsese filmi


Bugün yaşayan en büyük yönetmenler listelerinde adı hep ilk sıralarda anılan, Amerikan Sinemasının üstatlarından Martin Scorsese, 60'lı yılların sonunda başladığı kariyerine 23 film sığdırdı. (Hızını kesmeden de devam ediyor) Scorsese, 70'lerden itibaren her 10 yıllık dönemde başyapıtlara imza atmış ve dengeli bir filmografi inşa etmiştir. Daha çok Amerika'ya dair öyküler anlatmış; Gangster filmlerinden müzikale, korkudan dönem filmlerine ve hatta komediye kadar çeşitli türlerde karşımıza çıkmış tümünde de başarılı olabilmiştir. 2000'li yıllarda düşüşe geçtiği söylense de bu katıldığım bir görüş değil. Bir değişim yaşadığı doğrudur ancak bu dönemde gelen filmlerinin de her biri üstün yapımlar diye düşünüyorum. Ustanın son filmi The Wolf of Wall Street sonrasında daha önce hazırladığım en iyi 10 Martin Scorsese filmi listemi güncelleme ihtiyacı hissettim.

1- Taxi Driver (1976)
2- Raging Bull (1980)
3- Godfellas (1990)
4- Gangs of New York (2002)
5- Hugo (2011)
6- The Wolf of Wall Street (2013)
7- Mean Streets (1973)
8- The Last Temptation of Christ (1988)
9- Cape Fear (1991)
10- Casino (1995)

16 yorum:

 1. Sıkı bir Martin Scorsese hayranı olarak listeni beğendim. Listeden bir tek The Last Temptation of Christ filmini izlemedim. Ayrıca The Departed ve The Aviator benim çok sevdiğim filmlerdir. Listende görmek isterdim:) Keşke 15'lik liste olsaydı. Ustanın her filmine hayran olduğum için göremediklerim beni üzdü:)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler beğenmene sevindim :) The Departed ve The Aviator'ı ben de çok severim ancak ustanın zaten 22 filmi olduğu için 15'lik bir liste garip kaçacaktı. The Last Temptation of Christ ise Scorsese'nin belki de en ayrıksı işidir. Mutlaka görmelisin :)

  YanıtlaSil
 3. Ustanın birçok belgesel filmi olduğu için imdb'de kalabalık bir filmografisi var gibi gözüküyor. Bende saymadığım için öyle bir yanlışa düştüm. The Last Temptation of Christ yapımını mutlaka izleyeceğim. Scorsese daha beni hayalkırıklığına hiç uğratmadı.

  YanıtlaSil
 4. evet haklısın. ımdb tüm çalışmalarını sıralamış. Scorsese'in sadece kundun filmini çok sevmemiştim yine de iyiydi tabi. kötü film yapma lüksünü hiç kullanmadı

  YanıtlaSil
 5. Kundun'u ben daha izlemedim. Kısmet olursa onuda izleyeceğim. Umarım ustad bizlere daha nice sağlam filmler izletir.

  YanıtlaSil
 6. 7 ve 10 numara hariç hepsini izlemişim yehuuu :D

  YanıtlaSil
 7. yeni başyapıtlar çıkaracağından hiç şüphem yok :)

  YanıtlaSil
 8. 5 ve 6'yı izledim.
  1'i izlemediğim için de hala çok utanırım. ahaha.

  YanıtlaSil
 9. son döneminin en iyi iki filmini izlemişsin :) Taxi Driver'ı izlemediğini yazmıştım hatırlıyorum (afiş koleksiyonuna) zorla izlettireceğim. ehehe :)

  YanıtlaSil
 10. güzel liste tebrikler.. I Call First, Mean Streets ve The King of Comedy filmlerini de çok severim. Diğer başyapıtlarını zaten yazmışsın, son dönem filmlerinden de Hugo ve Gangs of New York isabetli bir eleme olmuş...

  YanıtlaSil
 11. Mean Streets de var listede aman diyeyim :D The King of Comedy ve After Hours arasında kalmıştım aslında ama tercihimi After Hours'dan yana kullandım. Son döneminde de aynı fikirde olmamız güzel :) sen de beğendin ya tamamdır eheh :D düşüncelerin önemli çünkü.

  YanıtlaSil
 12. çok teşekkür ederim senin düşüncelerin de aynı şekilde önemli biliyosun.. Mean Streets'i kaçırmışım .. hızlı okuma alışkanlığımı değiştirmem lazım: ))

  YanıtlaSil
 13. sağol :) hızlı okumak iyidir ya! arada kaçabiliyor böyle ama olsun :))

  YanıtlaSil
 14. shutter island ne hugo dan ne de gangs of new york tan eksiği yok fazlası var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkı filmdir 4\5'lik filmdir hatta ama Scorses çok daha iyilerini yapıyor.. Zaten genel eleştirilere baktığımızda ne Hugo kadar ne de Gangs of New York kadar iyi tepkiler alabilmiştir. Tabii ki oldukça iyi tepkiler aldı. Beni çok ilgilendirmiyor gerçi ne aldığı.. :)

   Sil