14 Mayıs 2012

Bir Zamanlar Sinema öneriyor - Hart's War


Primal Fear, Fallen ve Frequency gibi başarılı tür filmlerinin yönetmeni Gregory Hoblit'in adı hiçbir zaman büyük yönetmenler arasında anılmayacak belki ama o ilgiye değer filmler çekmeye devam ediyor. Hoblit'in 2002 yapımı savaş draması Hart's War'ın (Şeref ve Cesaret) başrollerinde Bruce Willis ve Colin Farrell var.

Amerikalı Albay McNamara II. Dünya Savaşı'nın son döneminde Almanlara esir düşer. Esir düştüğü Nazi kampının en yüksek rütbeli subayı olduğu için kendi askerlerini komuta eder. Albay sessizce bir kaçış planı hazırlamaktadır. Kampta işlenen bir cinayet ona planını uygulama fırsatı verir. Alman Subaylar askeri mahkeme ile meşgulken o ve bir grup subay yakınlardaki Alman cephaneliğini havaya uçurmak için harekete geçer.

Hart's War, savaş filmlerinin alt türüne dahil edebileceğimiz bir 'Toplama Kampı' filmi ancak klasik bir örnek değil. Filmi ve hikayeyi farklı kılan detay Hart's War'ın aynı zamanda bir 'Mahkeme' filmi olması. Hikaye iki koldan ilerliyor ama karşımızda dağınık bir film yok. Özellikle ikinci yarısında gerilimin de kendini hissettirmesiyle seyir keyfi artıyor. Irkçılık, cesaret, fedakarlık ve onur gibi kavramların altı çiziliyor. Hart's War bir Amerikan filmi ve dolayısıyla Amerikan askerinin yüceltilmesi durumu burda da var fakat rahatsız edici boyutlarda değil. Filmin birinci sınıf görselliğini -ki en çok bu yönüyle takdir topladı- ve II. Dünya Savaşı atmosferini kurmadaki başarısını es geçmemek gerekir.

Son söz: Savaş filmlerini seviyorsanız ve büyük bir beklenti içine girmeden izlerseniz hoş bir 2 saat geçireceğinizi söyleyebilirim. 7\10

6 yorum:

 1. Uzun süre önce izlediğim bir filmdi. Tüm ayrıntıları hatırlamasamda fena film değildi. İzlenilir:)

  YanıtlaSil
 2. Ben de yıllar önce bir otobüs yolculuğunda izlemiştim. İzlenesi filmlerden. Bruce Willis'i sevmeyen arıza biri olarak gene de sevmiştim :)

  YanıtlaSil
 3. Bruce Willis sevilmez mi hiç? :D hıh

  YanıtlaSil
 4. Sadece Bruce Willis olsa iyi; Nicholas Cage ve John Travolta'yı da sevmiyorum ben :/

  YanıtlaSil
 5. Nicholas Cage'i ben de pek sevmem. Tralvolta'nın ise 80 ve 90'lardaki halini ve filmlerini severim. :)

  YanıtlaSil