21 Temmuz 2013

Tanrılar Ölmez!


26 Temmuz 2014.. Meali; Sinemanın Tanrısı Stanley Kubrick'in 86. doğum günü olması...

Ustaların ustası Kubrick, ardında pek çoğunu başyapıt olarak kabul ettiğimiz uzun metraj 13 film bıraktı. Üstad, 1999'da Eyes Wide Shut'ın çekimlerini tamamladıktan bir kaç gün sonra şüpheli bir ölümle aramızdan ayrıldı. O, tüm türlerin babasıydı. Hangi türe elini atsa bir klasik yaratan, sanatından ödün vermeyen, stüdyo sistemine direnen, çağının ötesinde yaşayan ve bunu sanatına da yansıtan, kusursuza ulaşmak için her daim çabalayan ve pes etmeyen bir mükemmeliyetçi, bir kontrol manyağı, bir dehaydı. Kubrick'e "sinemasal bir tanrısallık" atfederken, bu sanat varoldukça aşılamayacağını düşündüğüm noktaya erişebilmiş olmasından güç alıyorum.

Kubrick'ten vecizeler...

"20. yüzyıl sanatının en önemli yanlışlarından birinin ne pahasına olursa olsun özgün olma çabası olduğunu düşünüyorum. Beethoven gibi  büyük yenilikçiler bile geçmişten tümüyle koparmıyorlardı kendilerini. Yenilenmek, geçmişi terk etmeden ileri gitmek olmalıdır."

"Gerçeklik sanırım fikirleri dramatize etmenin en iyi yolu. Fantezi ise bilinç altında yatan en ilkel temalarla daha iyi ölçülür. Bir hayalet hikayesinin bilinçaltındaki çekiciliği örneğin, sonsuz yaşamı çağrıştırmasından gelir. Eğer bir hayalet hikayesi sizi korkutuyorsa doğaüstünün varlığını kabul etmelisiniz."

"Geçerli ve hakikatli fikirler öylesine çok yönlüdür ki, kendilerini kolay kolay ele vermezler. Fikirleri seyirci keşfetmelidir. Seyircinin bundan duyacağı heyecan, fikirleri daha güçlü kılacaktır."

"Yazarlar, ressamlar veya sinemacılar bence özellikle bir şeyi söylemek için yapmazlar sanatlarını... Duyumsadıkları bir şeyi iletmek için yaparlar. Ve o sanat biçimini özellikle seçmişlerdir. Hiçbir sanatçının, hatta kendisi öyle sansa bile didaktik bir tavırla yarattığını sanmıyorum."

En İyi 5 Stanley Kubrick Filmi

1- 2001: A Space Odyssey (1968)
2- A Clockwork Orange (1971)
3- The Shining (1980)
4- Eyes Wide Shut (1999)
5- Full Metal Jacket (1987)

6 yorum:

 1. Filmleri ne kadar az gibi görünse de Stanley Kubrick filmleri sıralamasını yapmakta baya zordur. Adamın her filmi başyapıt.
  Ben şimdilik bir sıralama yapayım.
  İlki hariç hepsinin yerleri değişebilir zamanla :D
  1- 2001: A Space Odyssey
  2- The Shinning
  3- Barry Lyndon
  4- Full Metal Jacket
  5- A Clockwork Orange

  Gelde listeye almadıklarına yanma :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet az olduğuna bakma dolu dolu filmler, başyapıtlar vs.. ben de biraz zorlandım. hımm ilk iki diyorsun. bir film dışında aynı filmler... ilk sıra aynı ya en önemlisi de o :) ya sorma dışarda kalanlara da yanıyor insan. ne filmler.. işte kubrick olunca böyle oluyor :))

   Sil
  2. Bir Uzay Macerası film değil başka bir şeydir :) Ya hepsi birbirine yakın filmler çokta bu bunun altında diye kurcalamamak lazım bu dosyada :) Ben haftasonu bir Kubrick şöleni yapabilirim o zaman :)

   Sil
  3. Evet ne iyi dedin onu :) 2001 A Space Odyssey bir filmden çok daha fazlası.. evet o kadar kurcalamak lazım. Ama herkes beğenisine göre yapıyor o sıralamayı :) Yap tabi Kubrick şöleni

   Sil
 2. Bir tek The Shining'i izledim..... Of o da çok fenaydı, neyse neyse. ahahaaha.
  Eyes Wide Shut'ta fena metaforlarla İllumiti'ye atar yaptığı söyleniyor. Ondan öldürülmüş falan. Hatta filmin ayrıntılı incelenmesi ile kanıtlanışını okumuş, izlemiş kadar olmuş ve hak vermiştim de buna. İğneyi kameradan sokmuş baya baya. ahaha.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahahha çok komiksin Beyaz :D "Fena metaforlarla İlluminatiye atar yapmak" çok iyiydi. İğne değil o çuvaldız yani Kubrick'in batırdığı diyelim :)) Ama evet kesinlikle doğru. ben de inanıyorum tabi buna. Kubrick'in sonu oldu maalesef

   Sil