13 Temmuz 2013

İlk İzlenim: "Carrie"


1976'da Brian De Palma'nın 'Carrie' adıyla sinemaya uyarladığı ilk Stephen King romanı olan 'Göz', aynı zamanda King romanlarından yapılmış ilk uyarlamadır. De Palma'nın özellikle korku ve gerilim filmlerinde alametifarikası haline gelen biçimci üslubuyla harikalar yarattığı Carrie'yi, bugün korku sinemasının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediyoruz. Ve dönüp dolaşıp kültleşmiş bir filmin yeniden önümüze sürülmesinin ne gereği vardı demeden de kendimizi alamıyoruz.

Carrie White adlı utangaç bir genç kızın, genç kızlığa adım atarken annesinden gördüğü psikolojik baskı ve bunun yanında arkadaşlarınca dışlanmasının da etkisiyle telekinetik güçlerinin açığa çıkışı ve yaşadığı küçük kasabayı cehenneme dönüştürmesi etrafında dönen hikaye, yeni bir yorumla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 2013 model Carrie'nin yönetmen koltuğunda Kimberly Peirce otururken, Carrie rolünde son dönemin genç yeteneklerinden Chloe Moretz'i, onun annesini olarak da Julianne Moore'u göreceğiz.

Fragman Ne Söylüyor?

Son dönem Amerikan korkularının bir çoğu yeniden yapımlardan oluşuyor. Genellikle bu filmlerde yaratıcılığın yerini görselliğin ve efektlerin aldığını görüyoruz. Carrie'nin fragmanına baktığımızda hikayenin bugüne taşınması dışında büyük bir değişiklik görünmüyor. Bununla birlikte daha uzun ve kısmen farklı bir final göz kırpıyor. En önemli nokta ise De Palma'nın Carrie'si yerine King'in romanının baz alınması. Bu doğrultuda yorum farkı, bir remake olarak yeni Carrie'nin avantajı olacaktır. Ancak, fragmanı izlediğimizde hikayeye modern bir yorum getirmekten başka bir iddiası olmadığını ve King'in de De Palma'nın getirdiği yorumu kendisininkinden daha başarılı bularak, yönetmen faktörünün altını çizdiğini hatırlatalım. Yeni filmin yönetmeni Kimberly Peirce, Boys Don't Cry'la tanınan yetenekli kadın yönetmenlerden. O filmde olduğu gibi hikayenin duygusal yönünü açığa çıkarma anlamında başarılı olacağını düşünüyorum. Genç yetenek Chloe Moretz'e de büyük bir rol düşüyor. Sissy Spacek'in yerini ne derece doldurur bilemiyorum ama başarılı olacağına inanıyorum.

Son söz: 8 Kasım 2013'de vizyona girmesi planlanan Carrie, orijinal filmi izlememiş olanları tatmin edecek gibi görünüyor. De Palma'nın Carrie'sine tutkuyla bağlananları ise asla..!


6 yorum:

 1. yaa siteyi yeni farkettim de -bu arda çok beğendim favorilere aldım :D - bu siteyi nasıl kurdunuz bende böyle bir site açmak istiyorumda ama nerden yapılacak tam bilmiyorum kısa kısa yazarsanız sevininirm şimdiden teşkkrler :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim sevindim bunu duyduğuma :))

   bir çırpıda anlatması zor. Ama ilk adım çok basittir. Google'a blogger hesap açma yazarsanız "Blogger: Ücretsiz blogunuzu oluşturun" diye bir link çıkacak. sonra yavaş yavaş oluşturacaksınız. bir an da böyle bir blog yaratmakta zorlanacaksınız mutlaka. benim de istediğim şekli alması uzun zamanımı almıştı. yavaş yavaş öğreniyor insan. ufak tefek çok detay var. şimdi hiç blog açmamış birine anlatması çok zor, burdan anlatması da çok zor.. hesap açarsanız gerisi gelir. :)

   Sil
  2. tamam o zamn.zaman ayırıp yanıtladığınız için teşekkürler

   Sil
  3. rica ederim ne demek :)

   Sil
 2. alametifarika benim nezdimde İbrahim Müteferrika'ya denk düştü bak şimdi. Tatlı kelimeymiş, ilk defa duydum! ahahaha.

  Ayrıca, film nedense merakımı cezbetti, baya baya. Sanırım "alametifarika" kelimesinden dolayı... ahaha.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahahahh yorumlara gel. alametifarika evet tatlı kelimedir, kullanırsın artık :P

   Alametifarika'dan dolayıysa izleme derim ahaha

   Sil