20 Temmuz 2013

Vuslata Beş Kala: "Terminatör 5"


Efsane seri Terminatör yoluna devam ediyor.. Serinin yaratıcısı James Cameron'ın ilk iki filmin ardından dönmemek üzere veda etmesi kan kaybına sebep olmuş ama Arnold'un varlığı, iyi senaryosu ve yönetmen Jonathan Mostow'un iyi yönetimiyle Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi, ilk iki filmden uzak seyretmesine karşın tatmin etmesini bilmişti. James Cameron'sız Terminatör olabiliyormuş. Peki ya Arnold Schwarzenegger'siz? Bu sorunun cevabını 2009'da başlanan yeni Terminatör üçlemesinin ilk filmi Terminatör: Kurtuluş'da aldık. Tuzsuz bir yemek gibiydi. Yönetmen koltuğunda MGM gibi bir çömez oturmasına rağmen fena bir film izlemedik Ancak, Cameron'ın yarattığı gelecekten eser yoktu 4. filmde. Bu, bir anlamda ihanet anlamına da geliyordu. Cameron'ın mavimtrak geleceği yerini Mad Maxvari bir geleceğe (görsel olarak) bırakmıştı. Filmin ilk yarısında bu bir Terminatör filmi mi sorusunu sormadan edememiştim.

Arni dönecek, taşlar yerine oturacak mı?
Geçtiğimiz günlerde Paramount Pictures'un yaptığı açıklama serinin hayranları için bir müjde hüviyetindeydi. Arnold Schwarzenegger dönüyor.. Bu elbette harika bir haber. Ancak, Arnold'un dönüşü tek başına seriyi ayağa kaldırmaya yetmez.  4. filmindeki hataların da tekrarlanmaması şart. 5. filmle ilgili yapılan açıklamada gözden kaçan bir detay var. Arnold'lu yeni bir üçlemeden bahsediliyor. Terminatör: Kurtuluş'la başlanan üçlemeye ne oldu? Bu, belki de haberde yapılan hatadan başka bir şey değildir. Yeni üçleme, planlandığı gibi yani 4. film Terminatör: Kurtuluş'la atılan temellerin üzerine kurulmalı. Arni yeni bir üçlemeyi kaldırır mı sorusu da düşündürüyor. Oyuncunun yaşlandığı malumumuz. 5. filmde teknolojiden faydalanılarak bir gençleştirme operasyonu yapılacakmış. İsabetli bir karar doğrusu.

Gelelim hikayeye ama henüz ortada bir hikaye yok!
5. filme dair en önemli detay nasıl bir senaryo yazılacağı ve kim(ler)in yazacağı. Yönetmen seçimi ise kilit noktamız ancak oraya daha çok var. Şimdi 4. filmle birlikte hikaye geleceğe taşındı nihayet. Ve böylece ilk üç filmin kaçmalı-kovalamacalı yapısından vazgeçildi. 4. filmde seyirciyi seriden yabancılaştıran bir yan hikaye bile izledik. 5. filmde Arnold'un dönüşü kadar, hangi tarafta yer alacağı sorusu da kafa kurcalıyor. Hikayenin ne yönde akacağını bilemesek de Arnold'un insanlığın yanında olacağını düşünüyorum. Ayrıca Terminatör: Kurtuluş'la geleceğin dünyasına dalarken, o beklediğimiz makine-insan savaşından hiçbir şey göremedik. Bu gibi detayların iyice ölçülüp biçilmeli.

2015 Haziran'ına verilen vizyon tarihi umarız aksamaz ve doğru adımlar atılır.

6 yorum:

 1. Aslında iyi işlendiğin de konusu güzel olan bir filmdi.Ancak bu tarz filmleri sevdiğimden tüm seriyi izlemiş olsam da sanki bir dizi film havasında oldu filmler.İlk filmde T öldürüldü, sonra ikincisinde bi daha gönderdiler, sonra bi daha vs. Halbuki biraz daha felsefesine yani konusuna odaklansaydılar belki kendine göre bir terminatör evreni bile yaratabilirlerdi.Ancak olmadı.Mesela geleceğin makineler dünyasını pek fazla bilmiyoruz. Bütün bunlara rağmen izlemez miyim? Tabiki izlerim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zaman yolculuğu, makine-insan savaşı vb. bilimkurgu sinemasının en gözde temaları etrafında dönüyor hikaye ve ilk iki filmde özellikle harika işlenmiştir. Yani devam filmlerinin çoğunda biraz dizi havası vardır. ama dizi estetiği yoktur en azından. en önemlisi de bu. terminatör filmlerinin felsefesinin de dozunda olduğunu düşünüyorum. ilk iki filmden bahsediyorum tabi hep. sonrakilerde düşüşe geçildi. o açıdan haklısın. Geleceğin dünyasını yeni üçlemeye sakladılar ama yeni üçlemenin ilk filminde de çok fazla bir şey öğrenemedik. :)

   Sil
 2. Bence kafaları karışmış.
  Ya ben bir terminatör izlemiştim, herhalde 2009. Orada bir sahnede Arnold Schwarzenegger şöyle gözüküyor gibiydi, makinenin kafasında gibiydi, bir tek filme dair bunu hatırlıyorum, evet....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de :) Evet son filmi izlemişsin Beyza. son filmde Arnold oynamadı tabi ama bir efekt ürünü olarak çok kısa göründü. iyi hatırlamışsın bunu

   Sil
 3. Robert Patrick, Terminator 5'de T-1000 olarak dönmek ister misiniz? sorusuna eğer Cameron, Arnold ve Linda Hamilton olacaksa dönmek isterim yanıtını vermiş. O da bir şeylerin farkında :) büyük ihtimal göremeyeceğiz yani

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Of of off :)) ne diyorsun ya.. harika olurdu ama evet imkansız bir şey. hepsi dönse Cameron dönmez artık

   Sil