24 Ekim 2013

"Tamam mıyız?" Çok Yakında...


Yeni kuşak Türk yönetmenlerimiz içinde mütevazi hikayelerden gişe canavarı çıkarabilmesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve çıtasını pek düşürmeyen Çağan Irmak, dokuzuncu filmi Tamam mıyız? ile dönüyor. Film, 29 Kasım'da gösterime girecek.

Filmin konusu: Hayatındaki seçimleri Temmuz’u babası ile karşı karşıya getirir, maddi hiçbir destek beklemeksizin kendi hayatını yaşamak isteyen ve evinden ayrılan Temmuz, ruhunu meslek olarak seçtiği heykeltraşlıkla arındırır. Hayatını devam ettirmek için çocuk romanları için çizerlik yapan Temmuz’un hayatı, sevgilisinden aldığı bir e-mail ile allak bullak olur. Sevgilisi tarafından terk edildiğini öğrenen Temmuz aynı zamanda da işini kaybetmiştir .Hayatı ile yüzleşen Temmuz, dibe vurmuş, yaşama küsmüştür. İhsan ise, bedensel dezavantajı sebebiyle, hayatını annesine bağlı yaşamak zorunda genç bir adamdır. Gerçekleştiremeyeceği hayallerinin yanı sıra annesinin sırtında bir yük olmaktan da mutsuz olan İhsan’ın kurtuluşu ile ilgili tek bir fikri vardır. Ta ki Temmuz’la karşılaşana dek… Temmuz ve İhsan hayatlarının çöküşünde, dibe vurdukları bir anda karşılaşır ve bu karşılaşma Temmuz’u hayatı, sanatı, umudu yeniden tanıyacağı, İhsan’ı ise hayata yeniden tutunacağı bir dostluğa, başlangıca sürükler. Farklı iki yaşamın birleşmesine sebep olan bu tesadüfî buluşma Temmuz’u İstanbul’un hiç bilmediği bir köşesine ve hiç tanımadığı bir ailenin içine sokacaktır.

              

6 yorum:

 1. Çağan Irmak'ın "Çilekli Pasta" haricindeki tüm filmlerini seyrettim. Hatta "Kabuslar Evi" DVD serisini dahi izleyip blogumda yazmıştım. O derece seviyorum takip etmeyi. Isınamadığım tek filmi Dedemin İnsanları'ydı (Issız Adam'ı saymıyorum bile). Film boyunca bir şeylerin eksikliğini hissetmiştim. Gene de bu filmi izlemeye gider miyim? Elbette :)

  YanıtlaSil
 2. çilekli pasta dışında ben de hepsini izledim. diziyi saymıyorum onu da izlemedim :) Dedemin İnsanları da fena değildi ama bi olmamışlık hissi de vermişti bana. ısınamadım kısacası senin gibi :) Bu filmden ben de umutluyum, izlenir.. :)

  YanıtlaSil
 3. Ben de Çağan Irmak'ın Çilekli Pasta haricindeki tüm filmlerini izledim, Günaydın Istanbul Kardeş falan da. Ama Kabuslar Evi serisini de izlemedim, onları tenzih ederim.

  Ben size Dedemin İnsanları'nda size eksik geleni soyleyeyim. Öncelikle, bir kere sinemada bir kere de televizyonda izledim ve ikisinde de ağladım. Belki Çağan Irmak diye ama mübadele sahnesi başlangıcı hem de gemiye gelmeden daha, beni bitirmişti.
  ama size eksik gelen bence, filmin Babam ve Oğlum'u andırması ve kalite olarak da onun az bir tık altında olması. Çetin Tekindor, Hümeyra, hafif siyaset... Belki?

  YanıtlaSil
 4. katıldığım yerler var yazdıklarında beyaz ama tabi bizi o kadar etkileyememiş maalesef. iyi film o kadar. Prensesin Uykusu, Ulak gibi filmlerini daha çok seviyorum ben:)

  YanıtlaSil
 5. Ya ben Çağan Irmak ismini duyunca ağlayacak raddeye gelmiştim de bir ara.... Belki ondan. ahahaha.
  Ulak da çok iyi ya, ben onda da ağladım. Prensesin Uykusu da fantastiğimsi ilginç bir deneme; ama favorilerimden değil tabi.

  Ama bu filmi merakla bekliyorum. Konusunu da pek bilmeden bekliyordum; ama sağ olsun arkadaşlar spoiler ile hafif bozdular; ama olsun, yine merak konusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. genelde ağlamalı dramlar yapıyor ondandır :) Prensesin Uykusu dediğin gibi.. benim de favorilerimden değil ama severim :) iyi film çıkacak gibi sanki Tamam mıyız?'dan. spolierdan kaçmak lazım ya! aman dikkat :)

   Sil