2 Ekim 2013

Avatar'ın İzinde: "After Earth"


Hint asıllı genç yönetmen M. Night Shyamalan, kariyeri sallantıda olan ama kendisinden henüz tamamıyla umudumuzu kesmediğimiz yetenekli bir yönetmen. The Sixth Sens'le yaptığı çıkışın tesadüf olmadığını Unbreakable, Sings ve The Village ile gösterdi. Bu filmlerinden ardından Lady ın the Water, The Happening ve son olarak da tür değiştirip fantastik bir çocuk filmine yöneldiği The Last Airbender, Shyamalan'ın deyim yerindeyse kariyerinde dibe vurduğu film oldu. Yaratıcılığını sorgulamaya başladığımız Shyamalan, yepyeni bir filmle geri döndü.

Günümüzden 1000 yıl sonrasına taşınan hikaye bir baba ve oğlunun terk edilmiş dünyamızdaki yaşam savaşı etrafında dönüyor. İnsanoğlunun yaşanmaz hale getirdiği dünya tasviri bugün küresel ısınma, çevre kirliliği, artan nüfus ve yerleşme ihtiyacı sebebiyle doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve teknolojinin yol açtığı-açabileceği felaketler gibi güncel olaylar ışığında bir kıyamet senaryosunu beyazperdeye taşıyor. Bilimkurgu sinemasının son dönemde en çok ürün verdiği alanlardan post apokaliptik bilimkurguların ilginç bir örneğine dönüşen After Earth, filmin kendisinden çok yönetmen Shyamalan’ın kariyeri açısından büyük önem arz ediyordu.


Avatar sonrasında tam da beklediğimiz bir film aslında After Earth. Avatar’daki insanın yabancısı olduğu gezegeni keşfetme, oraya ayak uydurma ve hayatta kalma savaşını, kendi dünyamıza çevirerek uygulamış. Ayrıca ekolojik dengenin bozulması ve insanoğlunun kendi gezegeni de dahil olmak üzere nerde yaşarsa yaşasın ordaki doğal hayata uyum sağlamak şöyle dursun, dünyasını bir yok etme sürecine götüreceği özeleştirisi iki filmin ortak paydası diyebiliriz. Vahşi hayvanlarla girişilen mücadele de iki filmi birbirine bağlıyor. Avatar'da insanların Navi bedenine bağlanıp, "Avatar"ı ile hareket etme düşüncesi de After Earth'ü etkilemiş. Baba Jack, oğlunun gözü kulağı, bir nevi Avatar'ı oluyor.  Çıkış noktaları oldukça farklı olmasına ve alt tür olarak uzak olmalarına rağmen After Earth’ün atası olarak daima Avatar’ı göstereceğiz. Post apokaliptik bilimkurgular içerisinde ise After Earth ile animasyon şaheseri Wall-e arasında bir göbek bağı var.

Filme dönersek, ilk 20 dakikalık bölüm baba-oğul arasındaki ilişkiyi gözlemlememiz, karakterlerimizi ve insanlığın yeni dünyası Nova Prime’ı tanımamız açısından gerekli ama filmin de en tatsız bölümü olmuş. Vahşi doğada ergenliğe yeni adım atmış bir çocuğun adam olma hikayesi ve tehlikelerle dolu yolculuğu düzgün sayılabilecek bir anlatımla filmi sürüklüyor. Shyamalan yaklaşık 10 yıl sonra derli toplu bir film çekmeyi başarmış ancak oyuncu seçiminin kurbanı olmuş. Hikayenin de sahibi olan Will Smith ve oğlu, iyi oynamadıkları gibi oldukça iticiler. Bu durum filmi aşağıya çekmiş. Gişe başarısızlığı, seyirci ve eleştirmen yorumları da bunu kanıtlıyor.

Özellikle dünyamızın insanın yaratılışından önceki -hayvanlara ait olduğu- döneme geri dönmesi ve insanın kendi dünyasına yabancılaşması durumu düşünce olarak gayet iyi ama derinlemesine işlenmediği ve üzerine gidilen noktalar olmadığından filmin hanesine bir artı olarak yansımamış. 

Son söz: M. Night Shyamalan,  beni tekrar iyi film yapabileceğine inandırdı. 6.2

8 yorum:

 1. Son hava bükücü cidden rezaletti yahu.
  Sixth Sense ilginç bir filmdi, ilk izlediğimde hoşuma gitmişti. Bir de o çocuk hep güzel filmlerde oynuyordu, keşke büyümeseymiş. (I saw dead people, and I eat them all.) Hani var ya büyük hali ve küçük hali yanyana bir resim, o geldi aklıma.
  oysa ben Pursuit of happiness'ta sevmiştim onları, büyüdükçe çocuk sempatileri mi silinmiş yani?

  YanıtlaSil
 2. haha dimi ya rezaletti :)) Sixth Sense kesinlikle Shyamalan'ın en iyi filmiydi. Will Smith'in oğlu konusunda da kesin katılıyorum ergenliğe girince bi acayip olmuş. O şirinliği filan uçup gitmiş :)

  YanıtlaSil
 3. Filmi izlemedim ama filmle ilgili okuduğum başka bir inceleme ''acaba ?'' dememe neden oldu ? İzniniz olursa okuduğum yerin adresini de verebilirim.İzin çıkarsa sonraki yorumda :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şöyle söyleyeyim aslında çoğunlukla kötü eleştiriler aldı. o yüzden filmle ilgili olumlu inceleme bulmak zordur :) tabi o yazının linkini verebilirsiniz, merak ettim :)

   Sil
  2. Buyrun bağlantı burada :) http://www.hayaliicraat.com/2013/09/22/after-earth-dunyadan-sonra-2013/

   Sil
 4. teşekkürler bakacağım :)

  YanıtlaSil
 5. Bir Will Smith hayranı olarak filmi beğenmemem imkansızdı. Ama Jaden Smith'in kariyerine oyuncu olarak devam edip etmemesi hakkında baba Smith'in çok düşünmesi lazım. Karate Kid ve Pursuit of Happyness'da yaşının verdiği bir şirinlikle izletmişti kendini Jaden. Ama yaşı ve bedeni büyüdükçe sempatisini kaybetmeye başladı. Will Smith ve Jada Pinkett-Smith gibi yetenekli iki sanatçının çocuklarınında yetenekli olmasını hepimiz isterdik ama maalesef olmayacak gibi görünüyor. Jaden'ın kız kardeşi Willow'da oyunculuğa neredeyse hiç başlamadan müzik kariyerine yönelmişti. O da pek başarılı olamadı. (bkz. Whip My Hair - Willow Smith) Nitekim After Earth umut verici bir filmdi. Hatta sonradan kitaplaştırıldı. Ve hatta birde öncül kitap yazıldı. Okumanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet büyüdükçe sevimsizleşmeye başladı. ve yetenekli de değil fazla. aile içi çok takip etmiyorum tabi ama zorlamamak lazım. After Earth'ü seven azınlıktayız demek ki. çok kötü eleştiriler aldı ama biraz haksızlık edildi. tabi will simith ve oğlunun vasat performansları etkili oldu bunda. kitaplaştırıldığını duymamıştım, enteresan bi bilgi ama film yeterli oldu benim için, teşekkürler: )

   Sil