10 Şubat 2014

2013'ün En İyi 25 Filmi


Belgeseller dahil değildir. Dahil olmamasının sebepleri hem kurmaca film ile belgeseller arasında objektif bir kıyaslama yapamayacağımı düşünmem hem de Oscar adayı ya da aday adayı belgeseller dışında da yılın belgesellerinin en azından bir kısmını izlemem gerektiğini düşünmem. Bunu da yapmadım. İkinci sebep aynı zamanda kısa filmler için de geçerlidir. O yüzden sıralama yaparken kısa filmleri de dahil etmedim. Animasyonlar dahil fakat ilk 25'e giren bir animasyon yok :)

Bertu Yılmaz'a göre 2013'ün en iyi 25 filmi

1- La Grande Bellezza
2- Jagten
3- Her
4- The Wolf of Wall Street
5- Gravity
6- Dupa Dealuri
7- Blue is the Warmest Color
8- Post Tenebras Lux
9- Jin
10- The Hobbit: The Desolation of Smaug
11- The Broken Circle Breakdown
12- Nebraska
13- Dans La Maison
14- Blue Jasmine
15- Inside Llewyn Davis
16- Frances Ha
17- Ulrich Seidl's Paradise Trilogy: Love, Faith, Hope
18- 12 Years a Slave
19- Child's Pose
20- August: Osage County
21- Le Passe
22- This is the End
23- Before Midnight
24- Gloria
25- Pasific Rim

6 yorum:

 1. İlk 8'deki tüm filmler -belki Jin de dahil olabilir- gerçekten harika filmler. Listenin geri kalan 16 filmden sadece 6 tanesi bu ilk 8 filmle aynı kalibrede olabilir. Bunlar: 12, 13, 15, 19, 21 ve 23'tür. Belki sonradan saydıklarımı ilk 9'a dahil edip 15 filmlik liste yapmak daha mantıklı ve liste çok daha yakışıklı olurdu:)

  YanıtlaSil
 2. Listeyi sevdin mi sevmedin mi tam anlamadım.Teşekkür mü etmeliyim bilmiyorum ama sırf ilgilenip okuduğun için teşekkürler :) Şöyle ki kalibre konusunda sana katılıyorum. Sonuçta atıyorum 'Le Passe' , 'Frances Ha'dan ya da 'Blue Jasmine'den daha derin anlamlara ve çıkarımlara sahip bir filmdir. Ama bu listeyi hazırlarken tamamiyle verdiğim puanları baz aldım. Puanları verirken de filmleri kıyaslamadan kendi türü içerisinde, o açıdan bakarak oy veriyorum. Diğer yandan Blake Edwards'ın 'The Party'si ya da ne bileyim Billy Wilder'ın 'Some Like It Hot' ı gibi filmlerin listelere girmesi mümkün değil diye düşünüyorum. :)

  YanıtlaSil
 3. Bence listede the best offer kesinlikle olmalıydı. Her > Wall Street > Gravity > 12 Years a Slave > Nebreska > Best Offer > American Hustle.... bu sene filme doydum gerçekten :)

  YanıtlaSil
 4. The Best Offer'ı hala izlemedim, övgülerini duyuyorum dediğiniz kadar vardır umarım :) American Hustle'ı pek sevmedim ayrıca..

  YanıtlaSil
 5. Best Offer'ın sonundan nefret ettim ben. Ona rağmen bile girebilirdi listeye ama son anda kaçıranlardan oldu

  YanıtlaSil
 6. Bu arada Rush'ı da göremedim listede :)

  YanıtlaSil