14 Şubat 2014

En İyi 10 Ridley Scott Filmi


Ne zamandır aklımda olan "En İyi 10 Ridley Scott Filmi" listemi iftiharla sunarım. Bu bekleyişin sebebi ise ustanın son çalışması The Counselor'u görebilmek ve bu filmin listeme girip, sıralamayı değiştirebileceğini düşünmemdi. Ve The Counselor görüldü... Sonuç: yaklaşık 40 yıldır bu piyasada ürün veren Scott'ın en kötü filmiyle karşı karşıyayız. Proje aşamasında ve sonrasında fragmanıyla yüksek beklenti oluşturan film acemice kotarılmış bir suç gerilimi. Cormac McCarthy'nin iyi yazar - kötü senarist olması bu başarısızlığın başlıca sorumlusu diyebiliriz. Filmde iyi olan bir şey varsa o da karakterlerin anlattığı küçük hikayecikler, emin olun filmden daha eğlenceli ve akılda kalıcılar...

Bilimkurgu sinemasının ve epik sinemanın en önemli temsilcilerinden biri olan Scott, hiçbir zaman el üstünde tutulan yönetmenlerden olamasa da benim için yeri özeldir. Tam da Prometheus'la çıkışa geçtiğini düşünürken, The Counselor faciası pek hoş olmadı. Ama yönetmenin epik sinemaya dönüş filmi Exodus'un her şeyi unutturacağını düşünmekteyim.

1- Blade Runner
2- Alien
3- Thelma and Louise
4- Prometheus
5- Gladiator
6- The Duellists
7- Robin Hood
8- Kingdom of Heaven
9- Matchstick Men
10- Hannibal


4 yorum:

 1. Ağustos ayında aynı listeyi ben de yapmıştım. 1-9 ve 10. sıradaki filmlerimiz tutmuş:)

  Benim ki şöyleydi http://pispapaz.com/2013/08/31/en-iyi-10-ridley-scott-filmi/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynı görseli kullanmışız hatta haha: ) kaçırmışım senin listeni..

   Sil
  2. Ben de fark ettim onu. Görseli The Counselor'la bağdaştırırsak Scott'ın "ne yaptım ben" ifadesini önceden tahmin etmişim sanki:)

   Sil
  3. hahah aynen öyle denebilir :))

   Sil