27 Eylül 2012

1990'dan bugüne Oscar'da yanlış kararlar (aktör-aktris)

Bir önceki dosyada Oscar tarihindeki en yanlış 10 kararı skandal olarak değerlendirip kaleme almıştım. Buradan ulaşabilirsiniz. O dosyanın eksiği oyuncu ve oyunculukların olmamasıydı. Yakın dönemde çok fazla yanlış karar olduğundan tüm Oscar tarihinde gezinmeyip net olarak hatırladığımız törenlere bakış attım. Ve yine komplo teorilerimle biraz olsun tat katmayı denedim.  Bu hoş fikir için Oylum Yüksel'e teşekkürler :)


2008 - En iyi erkek oyuncu
Kim aldı: Milk ile Sean Penn
Kim almalıydı: The Wrestler ile Mickey Rourke
Neden?: 80'lerde parlayıp 90'larda sönen star Mickey Rourke'un efsanevi dönüşü Oscar ile taçlandırılmalıydı. Altın Küre'yi alan Rourke gecenin favorisiydi. Sean Penn'in adının açıklanması bir çok sinemasever üzerinde soğuk duş etkisi bıraktı. İyi bir oyundu şüphesiz ancak Rourke'un karşısında duracak kadar değil.
Komplo Teorisi 1: Oscar Ödüllerinde artık sürpriz olmuyor eleştirileri akademi üyelerini harekete geçirmiş ve ödülü alacağına kesin gözüyle bakılan Mickey Rourke yerine Sean Penn tercih edilmiş.
Komplo Teorisi 2: Mickey Rourke'nin ödül töreninde giydi beyaz ceket asıl sorumlu olabilir pekala
Komplo Teorisi 3: Sean Penn'in ödülü alırken Mickey Rourk'a "kardeşim" demesi tahminlerimizin de ötesinde bir şikenin varlığına işaret.


2000 - En iyi kadın oyuncu
Kim aldı: Erin Brockovich ile Julia Roberts
Kim almalıydı: Requiem For A Dream ile Ellen Burstyn
Neden?: Erin Brockovich'deki oyunu Julia Roberts'ın en iyi performansı olabilir (filmi ve performansı çok başarılı buluyorum) fakat karşısında öyle bir performans var ki.. Ellen Burstyn'in oyunu tüm sinema tarihindeki kadın performanslarına baktığımızda rahatlıkla ilk 10'a girer. Bu karar karşısında skandal kelimesi çocuksu kalıyor.
Komplo Teorisi: Tören yaklaşırken 3 akademi üyesi okey oynamak için bir araya gelir. Dördüncü arayışlarına giriştiklerinde Ellen Burstyn imdatlarına yetişir. Oyunu Burstyn kazanır ve kazandım! kazandım! nidaları sokaktan duyulur. Fısıltı gazetesi olayı "Burstyn oscarı kazandığını iddia ediyor" diye yayınca bu haber kulislerde bomba etkisi yaratır. Yüzyılın performansı da güme gider.


2002 - En iyi erkek oyuncu
Kim aldı: The Pianist ile Adrian Brody
Kim almalıydı: Gangs of New York ile Daniel Day-Lewis
Neden?: Adrian Brody'nin The Pianist'deki iz bırakan oyunu unutulacak gibi değil ve hala kariyerinin doruk noktası olarak duruyor. Yine adaylardan Jack Nicholson'ın About Schmidt'deki müthiş performansını Brody ile eş değer görüyorum ancak Gangs of New York'ta Daniel Day-Lewis'den gözlerimizi alamadık. Tüm filmi sırtlayan, rolünü yaşayan Lewis'in değil de Brody'nin seçilmesi The Pianist'in daha dramatik olmasına ve akademi üyelerinin duygularıyla hareket etmesine bağlıyorum.
Komplo Teorisi: Akademinin Martin Scorsese ve filmlerine mesafeli durduğu biliyoruz. İyi de Daniel Day-Lewis'den ne istediniz beyler! Kurunun yanında yaş da yanmak zorunda mıydı?


1994 - En iyi yardımcı kadın oyuncu
Kim aldı: Bullets Over Brodway ile Dianne West
Kim almalıydı: Pulp Fiction ile Uma Thurman
Neden?: Bullets Over Brodway'i izlemiş biri olarak Dianne West'in hiç de akılda kalıcı bir performans göstermediğini ve ödülü almasının büyük yanlış olduğunu düşünüyorum. Öte yandan Uma Thurman, Mia karakteriyle tüm sinemaseverlerin gönlünü fethetmedi mi?
Komplo Teorisi 1: Uma Thurman'ın agnostik olması akademi üyelerini bir hayli rahatsız etmiş
Komplo Teorisi 2: O yıl ödülleri sunan oyuncunun Uma Törmın'a Uma Turman (okunuşları) demesi ve akademi üyelerinin bu konudaki takıntısı. Turman denmesine katlanamamaları.


2001- En iyi erkek oyuncu
Kim aldı: Training Day ile Denzel Washington
Kim almalıydı: A Beautiful Mind ile Russel Crowe
Neden?: Washington'ın Training Day'deki kötü polis yorumu takdir edilecek cinstendi kabul ancak rakiplerine baktığımızda Russel Crowe'un şizofren matematikçi John Nash performansının çok daha başarılı olduğu gün gibi ortada. Sean Penn de I'am Sam'de otistik baba rolünde oscarlık bir iş ortaya koymuştu. İki performans da tam akademinin ağzına layıktı. Hay ağzınıza..! :D
Komplo Teorisi: Teoriye lüzum yok! Akademi açıkça o yıl iki siyahi oyuncuyu (diğeri Halle Barry) ödüllendirerek taraflı davrandığını gösterdi. Günah çıkartacaksanız kiliseler ne güne duruyor beyler!


2000 - En iyi erkek oyuncu
Kim aldı: Gladyatör ile Russel Crowe
Kim almalıydı: Cast Away ile Tom Hanks
Neden?: Russel Crowe'a itirazımız olmamasına karşın Tom Hanks ellerini açmış beklerken hiç olmadı bu. "Tek başına filmi götürdü" yorumu sanki Hanks'in bu performansı için söylenmiş. Hanks'in gerek fiziksel değişimi gerekse de karakterinin geçirdiği ruhsal değişimle inandırıcı olabilmesi ödülü hak etmesindeki en büyük etken.
Komplo Teorisi: Tom Hanks'in ödül törenine filmdeki dostu!, üzerine yüz çizdiği voleybol topu Wilson ile katılmak istemesi ve ısrarcı olması akademi üyelerinin sabrını taşırmış.


2002 En iyi yardımcı kadın oyuncu
Kim aldı: Chicago ile Catherina Zeta Jones
Kim almalıydı: Adaptation ile Meryl Streep veya The Hours ile Julian Moore
Neden?: Genel olarak bu üç ismin yeteneklerini karşılaştırdığımızda ve Chicago, The Hours ve Adaptation'daki performanslarına baktığımızda en zayıf halkanın Catherina Zeta Jones olduğu açıkça görülüyor.
Komplo Teorisi: Catherina Zeta Jones'un film boyunca süren bacak ve kalça şovu akademi üyelerinin aklını başından almış ve oyların yönü sapmış.


1993 - En iyi yardımcı erkek oyuncu
Kim aldı: The Fugutive ile Tommy Lee Jones
Kim almalıydı: What's Eating Gilbert Grape ile Leonardo Di Caprio
Neden?: O yıl Toomy Lee Jones her zaman gösterdiği performanslarından birini sergilemişti (en iyilerinden değildi yalnız) Çaylak Di Caprio ise otistik bir ergene son derece ölçülü bir şekilde hayat vermişti. Hatta bugüne kadarki en başarılı performansı olduğunu bile söyleyebiliriz. O oscarı almalıydı.
Komplo Teorisi: Elimizdeki tüm komplo teorileri tükendi. Müsaade edin de depoya bir bakalım :))

48 yorum:

 1. DiCaprio'nun neden Oscar alamadığı üzerinde bir zamanlar kafa patlatmış biri olarak;
  Komplo Teorisi: Sen çok sarışınsın. (Fight Club'a bir selam gönderelim)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haha pek güzel :) dediğim gibi ben türetememiştim bunu kabul ediyoruz memnuniyetle :)

   Sil
  2. Bir konuya yararım olduğuna sevindim:) Diğer adaylarına gelirsek baya tartışmalı isimleri gün ışığına getirmişsin. O zaman kuyuya bende bir taş atayım. Geçen sene Jean Dujardin yerine pekala Michael Fassbender o ödülü alabilirdi:)

   Sil
  3. evet tartışılabilecek isimler var sahiden ki tartışalım :) evet sorma ya onu. aday bile olamadı. geçen yılın en büyük hüsranıydı bu kategoride :)

   Sil
  4. Bu sene neler göreceğiz bakalım:)

   Sil
  5. Erkek oyuncu klasmanında çok rekabetçi bir yıl olacak gibi görünüyor. diğerlerini bilemiyorum ama iyi olur inşallah :)

   Sil
  6. Şu anda Joaquin Phoenix baya sıkı görünüyor. Ama biliyorsun dengeler hemen değişiyor. Geçen sene misal bu zamanlar herkes Brad Pitt bu sene kesin kazanacak diyordu:)

   Sil
  7. Evet Phoenix şu an için bir adım önce görünüyor ama dediğin gibi bir anda değişebilir her şey. aslında favori olmazsa daha güzel olacak. Brad Pitt kolay kolay oscar kazanamaz. çok iyi olduğunda rakibi çok güçlü oluyor bir türlü alamıyor. geçen yıl dengeli olduğu halde yine de alamadı :)

   Sil
  8. Brad Pitt'in işi zor gibi gerçekten. Phoenix fragmanlarda gördüğüm kadarıyla döktürmüş. DiCaprio bu sene Django'yla iyi performans çıkarmışsa ve çok sıkı bir rakibi yoksa bence akademi Bale'e yaptığı gibi en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüyle aradan onu çıkarır.

   Sil
  9. Brad Pitt bu yıl aday olabilecek mi? önce bunu sorgulamak gerek. olabilileceğini düşünüyorum ama bu yıl hiç şansı yok gibi. Di Caprio'nun da biraz daha zamanı var oscar için öyle görünüyor. kendisini aşması gerekiyor oscar için. yardımcı oyuncu da aday gösterilirse belki.. :)

   Sil
  10. Genel olarak işi zor dedim zaten:) Bu yıl aday olmaz büyük ihtimalle. DiCaprio ise son yıllarda benzer roller oynuyor. Önce o kalıptan çıkması gerekecek.

   Sil
  11. Evet aynen katılıyorum Di Caprio ödül istiyorsa eksantrik roller kapmalı :)

   Sil
 2. Çok sevdim. Özellikle komplo teorileri çok hoş. Bence Türk Sineması versiyonu daha komik olur. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim Burç beğenmene sevindim gerçekten :) haha ya Türk versiyonu nasıl olur ki? hangi ödülleri baz alarak yapılabilir bilemedim ama çok daha komik olacağına eminim :))

   Sil
 3. Son altın kozalar mesela :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haha evet olur aslında ama çok yakından takip edemedim onu :))

   Sil
 4. Ben yazabilirim aslında Vol2 olarak hoşuma gitti çünkü bu konu. :))

  YanıtlaSil
 5. Adrian Brody hariç hepsine katılıyorum! Harika seçimler yapmışsın, aklımı okumuş gibisin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Brody harikaydı hak ettiğini de düşünüyorum ancak rakibi nedeniyle aldım onu :) diğerlerinde aynı fikirdeyiz ya o yeter. teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Ellerine sağlık yine yaratıclığını ve birikimini çok iyi kullanmışsınn ama bişey diyemeden geçemicem yine :)) : Brad Pitt 12 Maymundaki performansı adaylık alsa da Oscarı almayı çok hakketmişti her ne kadar kevin spacey e bayılsam da ;)

  YanıtlaSil
 7. çok teşekkür ederim serhat :) 12 maymun'da Brad Pitt en iyi performansını ortaya koydu ve oscarı da hak etti bence ama ne kadar şanssızmış ki karşısında Olağan Şüpheliler'deki Kevin Spacey'i buldu. Yani hiç şansı yoktu. Bazen sen ne kadar iyi oynarsan oyna belirleyici olan rakibin oluyor. :)

  YanıtlaSil
 8. malesef :) ama halen orda yardımcı rollde k.spacey nin gösterilmesine bi anlam veremiyorumm :d oysaki bana ana kahraman izlenimi yarattı the usual suspects de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. heh bak çok doğru dedin onu. en iyi oyuncu kategorisine alınsa Kevin Spacey her şey rayına otururdu. bazen anlamak zor oluyor bu kategori belirleme durumlarını :)

   Sil
 9. evet bazen akademi burada çok saçmalıyorr bunu çoğu kez yaşadık şu an aklıma gelen bi Javier Bardem misali var o da yardımcı oyuncu dalında aldı oscarı almıştı:)
  Teori 1 : Muhtemelen Daniel Day Lewis gibi bi petrol babasına rakip olarak görmek istmediler.. her ne kadar D. day lewis açık ara hakketse de konmalıydı javier bardem lider oyuncu adaylığına :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahah güzel teori gerçekten :)) ama No Country for old men'de Bardem bence de yardımcı oyuncuydu. peşine düştüğü karakter ana oyuncu oydu. tabi Bardem öne çıktı epey o sebeple de böyle algılanması çok doğal :)

   Sil
 10. Sen ve ilginç sinema yaklaşımlarını seviyoruuuz! ehehe.

  Yaaaa, Requiem'i görmek tüylerimi diken diken etti.
  Aklıma bu kadının son 5 dakikadaki hali geldi, arkadaşlarının ziyareti falan. Yine tüyler diken, amuda kalktı, parende falan atacaklar utanmasa. ahahahaa.
  Yaaaa, okey hayatı değiştiriyor, baksana......

  Biliyor musun, Pianist'i de Gangs of New York'u da izledim; ama ikisinin oyunculuklarını karşılaştıracak kadar net kalmamış hatıramda.
  Öf, yeniden izlenmelik filmlere girmeliler......

  Yaaa, şu Pulp Fiction'ı da bir türlü izleyemedim ben.

  A Beautiful Mind mütişşşşti ya. Öbür filmi izlemedim; ama Russel almalı diyorsan sen de almalı, Şıpıdık öldürmeli, Crowe oscarı almalı. - idi -

  Gladyatör'ü küçükken televizyonda izlemişten az az, diğerini ise hiç... Aslında ikisi de hiç sayılabilir, evet evet.

  MERYL! Tamam bu filmi de izlemedim, atmayacağım. ahahahaaa.

  Johnny ve Leonardo'nun küçük oldukları fiiiilm. Yaa bu filmi torrentle indirdim, sonra kaybettim, sonra buldu babam galiba, attı hard diske, izleyeceğim bir gün. Bir türlü, izleyemedim. Ama, bu kesin izlenecek listesinde.

  Sanırım bu listede izlediğim filmler iyi sayıda ya, sevindim. ehehe.

  Güzel komplolar, bilgilendirici analizler. Teşekkürler Serdarcan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahaha yoruma gel :)) sağol beyza. ben de yorumlarını seviyorum çok doğal ve içten oluyor :) Requiem, Pulp fiction gördüğün gibi yaptığım listelerde ve dosyalarda eksik olmuyor hep varlar ki çok çok önemli filmler. Pulp Fiction'ı daha fazla bekletme ama izle artık çok seveceksin eheh :))

   evet Gangs of New York ve The Pianist üzerinden 10 yıl geçmiş benim de tekrar izleme vaktim geldi onları. Meryl'in filmi de çok iyidir ama listen kabarık olduğu için çok acele etmene gerek yok bence :) What's Eating Gilbert Grape yılan hikayesine dönmüş ya ne olmuş öyle. Johhny çok tatlı orda söyleyeyim bak hemen izle ahah.

   teşekkür ederim tekrar beyza :)

   Sil
  2. Teşekkürler yahu, sevindirdi düşüncelerin. ehehe.
   Pulp Fiction, evet gözümden kaçmıyor zaten, her yerden fırlıyor yahu. Zaten puanları da yüksek, izlenilesi evet de bakalım artık. ehehe.
   Biliyorum Johnny'nin tipi yaa, Leonardo da keza öyle, ay yesinler onları yahu. ehehe. - Yanlış anlaşılmasın, tamamen sinemasal açıdan yaklaşıyorum filme.... asfash. - Ama evet, o filmi izlemeyi bir türlü başaramadım. Bulursam - indirmeye tekrardan üşeniyorum da - başaracağıma inanıyorum. ehehe.

   Ben teşekkür ederim.

   Sil
  3. Ahaha tabi tabi tamamem sinemasal bir yaklaşım :)) en son bana Pulp Fiction'ı yazdıracaksın hahah

   Sil
  4. Hey heeey, sana bir haberim var.
   Pulp Fiction'ı izledim sonundaaaa!

   Sil
  5. ahahha yuppi :)) ee nasıl buldun peki ?

   Sil
  6. 2 tweetimle yanıtlamak istiyorum sorunu. ehehe.

   İzledikten sonra hep bir "motherfucker" diyesimi getiren filmin ardından, "SONUNDA İZLEDİM LAN"lı eleştirmen tribi....

   Pulp Fiction; psikopatça, iyi bir kurguya sahip, hafif absürt, insanı ekrana kitleyen, sürükleyici, manyak oyunculu, "vaov"luk bir film.

   Sil
  7. hahaha motherfucker heh :D

   hımm güzel tweetmiş ya ikincisi kaç RT aldın bunla ahah :)) beğeneceğini biliyordum.

   Sil
  8. Tam tamına 0! Feyvırıtlara gelirsek, o da o civarda. ehehe.
   Filmlerin kahini olmuşsun valla ya. ehehe.

   Sil
  9. ya kıymeti bilinmiyor demek ki twitlerinin olmadı bu :)
   estağfurullah az çok tarzını çözdüm ondan :)

   Sil
 11. Bullets Over Brodway filmini izlemediğim için bir tek ona bişey diyemeyeceğim ama diğerlerine kesinlikle katılmakla beraber, vay be benim gibi düşünenlerin var olduğunu görmenin sevincine girdim şu anda.. Hele ki Ellen Burstyn' a verilmedi ya hele ki Cast Away ile Tom Hanks' e verilmedi ya.. Bu akademiye ne dense, ne kadar dense az.. Önceden sabahlara kadar bekler izlerdim lakin Hurt Locker faciasından sonra yok arkadaş dedim, daha da izlemem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim gibi düşünen daha bir çok sinemasever var aslında. Hurt Locker gerçekten faciaydı. Vasat denebilecek bir filmin en iyi film seçilmesini kabullenmek çok zor. Avatar çok daha iyi bir seçenekti. Herşeye rağmen izlemeye devam ediyorum ama eskisi kadar kendimi kaptırmıyorum işin aslı. ne oscarla ne oscarsız :)

   Sil
 12. Mickey Rourke konusuna siddetle katiliyorum! adam kendini a$mi$ beni de salya sümük aglatmisti. Aronofsky'nin de bunda rolü var tabi ki. Rourke'un sinemaya ara vermesi çok yanlis bir karar olmus bence ama özel hayati biraz sorunlu geçmi$ bir aktör, yapacak bir sey yok, ben dört gözle yeni projelerde görmeyi bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet harikaydı bu filmde ki Aronofky zaten oyuncu yönetiminde çok başarılı bir yönetmen. Black Swan'la Natalie Portman da neler yaptı gördük :) Ara vermekten de öte bırakmıştı tamamen ama ne olduysa döndü iyi de yaptı. bir de yüzü deforme olmayaydı çok güzel olacaktı. evet yeni filmlerini merakla bekliyorum ben de :)

   Sil
 13. Süper bir inceleme olmuş. Adrien Brody'nin kazanmaması gerekirdi hariç her birine katılıyorum :) Ama Adrien Brody konusuna ben kendi açımdan bir türlü objektif yaklaşamıyorum. O yüzden burada problem bende de olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Utku :) Yo aslında senin gibi düşünen çok insan var. İki performans da harika olunca zamanında hatırlıyorum sinema yazarları da iki cepheye ayrılmıştı. Tabi Daniel Day-Lewisciler biraz daha fazlaydı. :)

   Sil
 14. gerçekten yine çok güzel bir inceleme.bu yıl benim favorim daniel day lewis.her ne kadar joaquin phoenix sağlam olsa da daniel day lewis e karşı işi zor

  YanıtlaSil
 15. teşekkür ederim :) Daniel Day Lewis'in iki oscarı olmazı işini biraz zorlaştırıyor. üçüncüyü hemen vermek istemezler belki. J. Phoenix ise şu an favori gibi görünüyor. merakla bekliyoruz ne olacağını :)

  YanıtlaSil
 16. evet haklısın.aslında akademinin kötü taraflarından biri de.sırf adamın oscarı hakkının verilmediği çok olmuştur.ya da daha önce mükemmel performans gösterip oscar alamayıp ilerde kötü performans gösterip oscar alabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet sen ne kadar iyi olsan da objektif bir jüri yok karşında. çok değişik etkenler var. aynen dediğin gibi daha iyi performansıyla alamayıp sonra ortalama bir oyunla oscar alan oyuncular var. oscarların tartışılacak çok yönü var hakkaten :)

   Sil
 17. inanmıyorum nasıl olur da gwyneth-cate'i atladınız. benim hala daha sinirimi bozar hatırladığımda... keşke gwyneth kazanamasaydı ve o günden sonra azalarak bitseydi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet Cate daha iyiydi kuşkusuz ama hani skandal derecesinde büyük bir hata olduğunu düşünmediğimden onu almadım: ) Gwyneth'i de severim iyi oyuncudur ama :)

   Sil