10 Mayıs 2015

Orijinali ile yeniden yapımı arasında: Poltergeist


70 ve 80'li yılların korku filmleri birbirinden farklıdır. 70'li yılların şiddetle örülü sert korkuları 80'lerle birlikte yerini daha kanlı ama daha hafif filmlere ve bu filmlerin serilerine bıraktı. Bunlardan biri de Poltergeist'ti. Evlerinin bir mezarlık üzerine kurulu olduğunu bilmeyen Freeling ailesinin bilmedikleri bir düşmanla mücadelesini işleyen kült filmin yönetmeni daha çok The Texas Chainsaw Massacre'la tanınan Tobe Hooper'dı. Karıncalı gösteren bir televizyonun görüntüsüyle açılan filmimiz devamında da kötülüğü televizyon aracılığıyla aileye musallat ederek bir popüler kültür eleştirisine mi soyunuyordu acaba? Belki.. Peki, Poltergeist bir 'Perili ev' filmi mi? Bu soruya evet denilebilir fakat konuya yaklaşımının farklı olduğunu belirtmek şartıyla. Aileye musallat olan kötü ruhlar veya hayaletlerle film farklı bir boyuta açılıyor. Bu da onu muadillerinden ayırmakla kalmıyor öncü bir rol üstlenmesini sağlıyordu. (Devamında televizyonu bir korku nesnesi olarak kullanan örnekler türedi) Burada korkudan fanteziye kayan bir yapıdan söz edebiliriz. Poltergeist'i öne çıkaran asıl unsur dönemi için çok başarılı olan görsel efektleriydi. İkinci yarısı çığlıklar eşliğinde devam eden gürültülü bir korku filmiydi Poltergeist, Steven Spielberg'in senaristlerden biri ve filmin yapımcısı olduğunu ekleyelim. 80'lerin korkularını seviyorsanız ve hala görmediyseniz öncelikle orijinal filmi izlemenizi öneririm.

Yeniden çevrim nasıl olacak?

İlk film, ailemizin sıradan bir gününün sabahında açık kalan ve karıncalı gösteren bir televizyonun görüntüsüyle açılıyordu. Yeni filmde çok daha klasik bir açılış tercih edilmiş. Yeni evlerine taşınan bir ailemiz var. Çok geçmeden ailenin küçük kızı (televizyonun içine çekilmek suretiyle) ortadan kaybolacak. Steve-Diana çiftimiz, kendilerini paranormal olayları araştıran bir ekipten yardım isterken bulacak. Bugün Insidious filmleri ve The Conjuring gibi James Wan korkularıyla yeniden popüler olan hikaye örgüsü varlığını orijinal Poltergeist'e borçludur. Dönemi ve tür açısından bu kadar önemli bir korku filminin yeniden yapımı evet oldukça fiyakalı görünüyor ama ilk filmin üzerine koyabileceği pek bir şey yok. Bunu kabul etmek lazım. Poltergeist'in görsel efektleri döneminin ilerisindeydi. Bugün dahi izlendiğinde hakkı teslim edersiniz. Yeniden yapım görsel olarak ilkinin üzerinde evet ama o samimiyetten eser yok. 80'ler havası da cabası... Fragmanı incelediğimizde ufak detaylar dışında aslına sadık bir yeniden çevrimle karşı karşıya olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2015 model Poltergeist'in fragmanında dikkatimi çeken en önemli ayrıntı oyuncak palyaço oldu. Filmde nasıl bir işlevi olduğunu kestirmek güç. Palyaço'nun son dönemin lanetli oyuncaklı, kuklalı korkularından etkilenilerek filme adapte edildiğini düşünüyorum. Daha önce Monster House ve City of Ember gibi ortalama işlere imza atan Gil Kenan'ın yönettiği Poltergeist'in seyircisini çok da üzecek bir korku filmi olmayacağını tahmin ediyorum.

8 yorum:

 1. Yorumun için teşekkürler :) Poltergeist'i listeme aldım baya ilgimi çekti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Faruk :) seveceğini düşünüyorum poltergeist'i

   Sil
 2. Poltergeist listeye alındı. Fahrenheit 451 tekrar uyarlanmalı katılıyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. poltergeist iyi vakit geçirtecek orası kesin :) Fahrenheit 451'de aynı fikirdeyiz o halde :)

   Sil
 3. Serdar yaklaşımların güzel. Poltergeist'i bir kere görmüştüm galiba. Korku pek işim değil ama yaklaşım insanı ister istemez merak ettirdi. Korku seven biri değilim ama yine de bir daha izlemeliyim diyorum. F451 Traffaut'un sevdiğim filmlerinden. Doğru bir distopya yaratamamıştı ama bence benzersiz bir bilimkurguydu. Tekrar çekilmesin demiyorum bu arada. Özellikle Ridley Scott'un elinde süper bir filme dönüşebilir. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim Burç :) daha ayrıntılı yazmak isterdim aslında ama çok yoğun bir dönemimdeyim. korku sevmediğini bilmiyordum şaşırdım biraz. evet bir şans daha verebilirsin belki :) F451 döneminin önemli örneklerinden severim ama çekilse çok iyi olurdu. Ridley Scott mı? himm düşüneyim bu fikri biraz :))

   Sil
 4. Fahrenheit 451 90'larda çekilmeliydi gerçekten. 60'larda olunca bilim-kurgu Truffaut'nun bir Cristoph Kolomb edasıyla Amerika'yı keşfetmesi ama burasını hindistanın bir parçası zannetmesi gibi kalmış. Halbuki bir Amerigo VEsbuci gerekiyordu fahrenheit 451'e bence remake'i yapılır yakındır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahah çok güzel oldu Cristoph Kolomb örneği :) çok da doğru.. 90'lı yıllarda hata 80'li yıllarda da görsel olarak tatmin edici bir film çıkardı eminim. beklemedim nadir remakelerden kesinlikle :)

   Sil