6 Haziran 2013

En İyi 5 Star Trek Filmi


Bilimkurgu sinemasının uzay operası alt türünün Star Wars'la birlikte en uzun soluklu ve en popüler serisi Star Trek, 60'lı yıllarda bir televizyon dizisi olarak yayın hayatına başlayıp, kısa zamanda fenomen olmayı başarmış ve 70'li yılların sonunda sinemaya transfer olarak arkası kesilmeyecek bir seriye dönüşmüştür. 1979'da başlayan ilk seri 1991'de 6. filmiyle son bulmuş ve 1994'te yeni jenerasyon adı verilen 2002'de son bulacak 4 filmlik bir seri daha üretilmiştir. Ne var ki, Star Trek markasının hakkını veremeyen yeni jenerasyon, 2009'da yepyeni bir Star Trek'in doğuşunu müjdelemiştir. J. J. Abrams'ın "Star Trek filmlerinin en büyük eksiği, aksiyon ve heyecanın tatmin edici düzeyde olamamasıdır" düşüncesinden yola çıkarak kotardığı Star Trek, o bahsedilen eksikliği de kapatarak büyük bir başarı kazandı. Abrams'ın devam filmi Star Trek: Into the Darkness vizyona girerken, ben de 12 filmle ulaşan serinin en iyilerine bir bakış atmak istedim.

Genel olarak ilk sinema filmi olan The Motion Picture, çok sevilmese de benim için serinin en iyi halkasıdır. Star Trek filmlerinin özellikle rekabet içine girmesi beklenen Star Wars'un değil de 2001: A Space Odyssey'in peşine takılmasıyla The Motion Picture'da daha etkileyici bir hikaye çıkartılabildiğini düşünüyorum. Felsefesi, varoluşu sorgulaması ve dönemi için iyi görsel efektleriyle seyircisini bilinmeyen, göz alıcı bir yolculuğa çıkarabilmesiyle listemin tepesine yerleşti.

1- Star Trek: The Motion Picture (1979)
2- Star Trek (2009)
3- Star Trek: Into Darkness (2013)
4- Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)
5- Star Trek IV: The Voyage Home (1986)

5 yorum:

 1. Bir dakika. OHA. Kaç film ki toplamda zaten?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 12 film çekilmiş :D

   Sil
  2. evet son filmle birlikte 12 oldu :)

   Sil
 2. 11 film mi? Başlıktan sonra devamını okudum da... ahaha.
  2001: A Space Odyssey filminin de adını çok duydum. Merak ediyorum. Ama uzay da pek ilgimi çekemiyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 12. film de vizyona girdi :)) 2001: A Space Odyssey'i zaten en çok benim blogda duyarsın. sürekli adı geçiyor. Bu da bilimkurgu sinemasında ve genel olarak sinema sanatı üzerindeki büyük etkisiyle ilişkili. Sen sevmezsin söyleyeyim (belki 10 yıl sonra) :))

   Sil