14 Haziran 2013

Star Trek: Into Darkness Tartışması


Star Trek: Into Darkness gösterime girdi gireli bir kavram kargaşası ve yanlış yorumlamalar dizisidir ki, sürüp gidiyor. Star Trek: Into Darkness'ın 1982 tarihli Star Trek II: The Wrath of Khan'ın yeniden çevrimi olduğu konuşuluyor. Bu çok yanlış bir yorum ve işin aslı kesinlikle öyle değil. Peki film neden bir yeniden çevrim değil? Sorunun cevabı çok basit. Çünkü Into Darkness bir Prequel yani bir ön bölüm. Bizi karakterlerin geçmişine, hiç anlatılmamış günlerine götürdüğü birer ön bölüm. Dolayısıyla Kaptan Kirk ve Mr. Spock'un geçmişine giderken, Khan'ın da gençlik dönemine şahit oluyoruz. The Wrath of Khan'da Khan, ezeli düşmanından intikam almak için saldırıyor. Neden intikam almak istediği de geçmişte yaşadıkları bir takım olaylarla açıklanıyor. İşte Into Darkness'da o düşmanlığın yani geçmişin perdesi aralanıyor. Kirk ve Khan tanışıyor ve gelişen olaylar onları can düşmanı yapıyor. Tekrar bakarsak, Into Darkness'ın The Wrath of Khan'ın yeniden çevrimi değil, o filmin altını dolduran bir ön bölümü olduğunu söylemek zorundayız. Zira, şimdi geri dönüp tekrar The Wrath of Khan'ı izlediğimizde, Into Darkness'ın senaristleri Robert Orci, Damon Lindelof ve Alex Kurtzman'ın kötü karakter olarak Khan'ı seçtiklerinden yeni filmin hikayesini de Wrath of Khan'ı temel alarak ve o filmin üzerine inşa ederek oluşturduklarını rahatlıkla görüyoruz. 

Peki, Star Trek: Into Darkness neden bir yeniden çevrim olarak algılandı? Bunun sebebi büyük oranda iki filmin çok benzer bir sona ulaşıyor olması tahminimce. Ancak bu, yazarlarımızın ve yönetmenimizin Star Trek efsanesinin en sevilen filmlerinden biri olan The Wrath of Khan'ı yeniden çektiği anlamına gelmiyor. Sözün özü, Into Darkness bir preguel ise -ki öyle- iki film arasında ciddi bir göbek bağı olmasından daha doğal bir şey yok. Nostalji duygusuyla serinin fanlarını düşünen, serinin önceki filmlerinden ayrılan aksiyonuyla da yeni jenerasyon için bir Star Trek filmi çekerek orta yol bulmak ve daha geniş bir kitleye seslenebilmek hedeflenmiş. Şu da bir gerçek ki; Star Trek: Into Darkness, atası The Wrath of Khan'dan daha başarılı bir Star Trek filmi olmayı başarmış.

En iyi 5 Star Trek filmi listeme buradan bakabilirsiniz


2 yorum:

  1. Eski Star Trek filmlerini genelde bilim kurgu sevdiğimden izlemişimdir ama hiç bir zaman bende kaliteli filmlerdir algısı yaratmadı. Mesela Star Wars filmlerini defalarca izlesemde bıkmıyorum ama Star Trek'te bir iticilik var. Sanki hiç aksiyon ortamı yokmuş gibi. Sanki düşük bütçelerle çekilmiş diziler gibi. Ama bu yeni çekilen filmle beraber görsel efektler vs. iyi olsun, yeni bir hikayesi olsun istiyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Anlıyorum. bende o algı oluşmuştu. Özellikle serinin ilk uyarlamasını hala en iyisi olarak görürüm. Ancak, eski filmlerde hep bir eksiklik de hissederim. Star Trek filmleri evet İlk Star Wars üçlemesi ayarından filmler değil. Ve biraz dizi tadı da veriyor katılıyorum. yine de illa aksiyon olmalı diyemediğimden seviyorum o filmleri. Yeni seri ise çok iyi gidiyor. Yalnız yeni hikaye üretmekte zorlanıyorlar

      Sil