20 Haziran 2013

Fırtına Öncesi: "Nymphomaniac"


Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier, son iki filmi Antichrist ve Melancolia ile olduğu kadar söylemleriyle de uzun zaman gündemi meşgul etti ve tartışıldı. Trier’in filmografisine baktığımızda aykırı ve cesur sinemacı kimliğinin altını kalın bir şekilde çizmek gerekiyor. Cannes Film Festivali’nde porno film çekme isteğini dile getiren Trier, gerçek manada öyle olmasa da bu dileğinin peşine düşmüş gibi. Zira, Nymphomaniac erotik film şablonunun en uç uygulamalarından biri olacak gibi görünüyor. Öte yandan izleyeceğimiz filmin erotik-drama olacağını da söyleyebiliriz. Bilindiği gibi belki her kesim sinemasevere ulaşmak, belki de gelecek tepkileri azaltmak için soft ve hardcore olmak üzere iki farklı versiyonu olan bir filmle karşımıza çıkacak Trier. 

Nymphomainac’a dair henüz pek bir şey bilmiyoruz. Film, nemfomani hastalığından muzdarip Joe adlı bir kadını, tanımadığı bir adam olan Seigman’ın onu yolda dövülmüş olarak bulması ve evine götürmesiyle başlayan arkadaşlıklarıyla açılacak. Joe’nun adama hayat hikayesini anlatmaya başlamasıyla da doğumundan 50 yaşına kadar olan ve cinsellikle sarılmış bir hayat hikayesine ortak olacağız.

Trier’in değişmez oyuncularından biri olmayı başaran başarılı oyuncu Charlotte Gainsbourg yine başrolü üstleniyor. Nymhomainac’ın kadrosunda irili ufaklı rolleriyle pek çok yıldız isim dikkat çekiyor: Shia LaBeouf,  Stellan Skarsgard, Uma Thurman,William Dafoe, Jemie Bell, Udo Kier, Christian Slater, Connie Nielsen…


Filmde gerçek sevişme sahneleri olacağı açıklaması da doğru görünüyor. Oyuncuların gerçekten sevişecekleri, gerekli görülen yerlerde ise dublör kullanılacağı açıklandı. Konu hakkında Shia LaBeouf’un söylediklerine kulak verelim: “Senaryoda ne varsa hepsini yaptık. Göstermememiz gerekenleri ise flulaştırdık.” 

Ağzı bantlanmış bir halde telefonuyla çekim yapan Lars Von Trier’in de bulunduğu görsel, filme dair ilginç ipuçları vermekte. Film, Charlotte Gainsbourg’un canlandırdığı Joe adlı bir kadının hayat hikayesi olsa da ünlü aktör ve aktrislerden oluşan geniş oyuncu skalası, pek çok seksüel ilişkiye tanık olacağımızın kanıtı. Bahsettiğimiz görselde, Trier’ın ağzının bantlı olarak sette çekim yapması da yönetmenin sanki “artık konuşmayacağım, sadece sanatımı konuşturacağım” demek istemesinin imalı bir şekilde ifade edilişi olarak yorumladım. Buna ek olarak, filmin koparacağı fırtınaya rağmen estetik kaygıların ve sinema sanatının ikinci planda kalmayacağını umuyorum. 

IMDB sitesine göre filmin ilk gösterimini 12 Aralık’ta Hollanda’da yapılacak. Bazı kaynaklarda ise açılışın Cannes Film Festivali’nde yapılacağı söylenmekte. Uzun bir süre daha bekleyeceğiz ve Nymphomaniac’ın hangi versiyonunun Türkiye’de gösterime gireceğini bilmiyoruz. Türkiye şartlarında soft versiyonun gösterim şansı daha yüksek görünüyor. Filmin ilk fragmanını heyecanla beklerken, Lars Von Trier’ın nasıl sürprizler hazırladığını merak ediyoruz.

Nymphomaniac eleştirime buradan ulaşabilirsiniz

13 yorum:

 1. Yanlış anlamadım herhalde filmin iki farklı versiyonu olacak. İlginç :) İnsanın aklına direkt biri sansürlü olacak imasını getiriyor. Neyse o zaman iki versiyonunu izlemek lazım. Film bize gelir mi onu bile bilmiyorum. Gelse bile sadece İstanbul ve Ankara'da gösterime girer. Artık sinemalarda, sinemanın sanatsal tarafına yer yok!

  YanıtlaSil
 2. evet doğru. iki farklı versiyonu olacak filmin :) sansürlü diyemeyiz aslında. hordcore çekip soft biçimde vizyona soksa mesela otosansür yapmış olur ama öyle bir durum yok :) evet ikisini de izleriz mutlaka. vizyona girer bizde. çünkü cinsellik iş yapıyor. Çok geniş olmaz tabi vizyonu ama yine de İstanbul ve Ankara'yla sınırlı kalacağını sanmam. bakalım daha çok var neler olacak göreceğiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cinsellik iş yapıyor haklısın :) Ama kulaktan kulağa biraz yayılması lazım onun içinde. Bilmiyorum ülkemizde pek izleneceğini sanmıyorum. Umarım salon sayısı fazla olur.

   Sil
  2. yayılma işi bizde efsanedir biliyorsun :)) Yani bir bakan çıkar bu ne iğrenç film der film patlar. ya da başak şekilde de olabilir :) Ama kendi kitlesinin de dışına çıkamayabilir

   Sil
  3. Bizde gişe yapan filmlerin geneli kulaktan kulağa yayılması ile gişe yapıyor genelde.

   Sil
  4. Evet en iyi örnek de Babam ve Oğlum'dur. yabancı filmlerde de oluyor

   Sil
 3. Merakla bekliyorum bende..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lars Von Trier seviyoruz o halde :)

   Sil
 4. Teşekkürler. Türkçe dublajlı film izlememeye çalışıyorum. bilmem anlatabildim mi? :)

  YanıtlaSil
 5. Filmde "Jerôme" rolü için önce Michael Fassbender'in düşünüldüğünü ama MF'nin boyutları nedeniyle Stacy Martin'i hayli zorlayacağı tahmin edildiği için LaBeouf'un tercih edildiğini, biliyor muydunuz?

  YanıtlaSil
 6. Duymamıştım Asil, LaBeouf zaten nasıl aldı bu rolü diye düşünüyorduk :) Fassbender olsaydı keşke... Nymphomaniac şubatta !f İstanbul'da bu arada.. iki versiyonu da izlenebilecek. aklında olsun :)

  YanıtlaSil