20 Ocak 2015

60’lı yılların en iyi 15 korku filmi


60’lı yıllara korku sinemasının yeniden doğduğu veya evriminde önemli bir basamağı atladığı dönem olarak bakabiliriz. Çünkü bu dönemin hemen başında modern korku sinemasının ilk örnekleri çıkageldi. Alfred Hitchcock’un Psycho’su ile Herk Harvey’nin Carnival of Souls’u klasik anlatıyı yıkarak türün önünü açan yapımlar olduğunu söyleyebiliriz. Psycho’da ana karakterin ilk yarım saatte ölerek filmden çıkması ve finaldeki sürpriz, o dönem korku filmlerinde görülmüş şeyler değildi ve derin bir iz bırakması zor olmadı.

60’lı yılların korku sineması açısından altın çağ öncesi dönem olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncenin temelini oluşturan ana argüman ise özellikle 70’li yılların korku eğilimlerini bu dönemin belirlemesi. Bunu da açarsak; Psycho’nun 70’li ve 80’li yıllara damgasını vuran Slasher alt türünün öncülerinden olmasını, Rosemary’s Baby’nin ise 70’lerde şeytan filmlerinin patlamasındaki yadsınamayacak rolünü örnekleyebiliriz. Genel olarak da modern korku sinemasının doğuşuyla türün çehresinin değişmesi ve bu dönemde üretilen filmlerin niteliği, türün altın çağına girmesini kaçınılmaz kılmıştır.

Bu dönemde korku sinemasındaki bir diğer önemli gelişme de kan ve şiddet oranının artmasıydı (70’lerde en üst seviyeye çıkacaktır). Mario Bava, Lucio Fulci gibi İtalyan yönetmenlerin ve George A. Romero’nun Night of the Living Dead’i en iyi örnekler denilebilir. Öte yandan Amerikan sinemasının 30’lu ve 40’lı yıllarda bolca ürün verdiği ve her biri birer klasiğe dönüşen (Frankenstein, Dracula, Mummy, Werewolf vb.) canavarlar, 50’li yıllarda Hammer stüdyosu tarafından yeniden çekildi ve çok da başarılı oldu. Hammer filmleri 60’lı yıllarda da hız kesmeden üretimini sürdürdü. Hammer üretimleriyle korku filmleri renklense de 60’lı yıllarda siyah-beyaz estetiğinin hakimiyeti devam etti. Bunda ekonomik sebepler (renkli filmlerin maliyetinin daha fazla olması) de etkili oldu. Listeme bakarsak 15 filmden 11’inin siyah-beyaz olduğunu görürüz. Bir tesadüf değil. B tipi korku filmlerinde bir markaya dönüşen Roger Corman da, özellikle 60’lı yıllarda Little Shop of Horrors, House of Usher ve The Raven gibi başarılı korku filmleriyle türe katkı yaptı.

1- Psycho (1960)
2-  Night of the Living Dead (1968)
3- The Birds (1963)
4- Repulsion (1965)
5- What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
6- Jigoku (1960)
7- Yobu no naka no kuroneko (1968)
8- Rosemary’s Baby (1968)
9- The Haunting (1963)
10- Kwaidan (1960)
11- The Innocent (1961)
12-  Peeping Tom (1960)
13- Onibaba (1964)
14- Eyes Without a Face (1960)
15-  Vargtimmen (1968)

2 yorum:

  1. liste mükemmel olmuş,ancak ben yapacak olsaydım herhalde rosemary's baby biraz daha üstlerde olabilir, hoş tam olarak korku diyemesek de.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. öncelikle teşekkür ederim.. Rosemary's Baby aslında tam olarak korkudur. Hatta listeye aldığım ve korku The Repulsioni What Ever Happened to Baby Jane, Onibaba ve Vargtimmen gibi filmlerden daha net bir korku filmidir. Pek korkutmaz ama bu şekilde bakamayız. Bir iki basamak daha yukarda olabilirdi ona katılıyorum :)

      Sil