29 Temmuz 2012

Cloud Atlas geliyor...


2000'ler bilim kurgusunu şekillendiren iki isim The Matrix ile Andy ve Lana (eskiden Larry idi) Watchowski kardeşlerdir. Matrix üçlemesi sonrasında kariyerleri düşüşe geçen kardeşler sonunda aradıkları projeyi bulmuşlar gibi görünüyor. Ve yanlarına Run Lola Run ve Parfume. A Story of a Murderer'ın Alman yönetmeni Tom Tykwer'i de alarak David Mitchell'in Cloud Atlas (Bulut Atlası) adlı bilim kurgu romanını sinemaya uyarladılar.

Cast: Tom Hanks, Hugh Grant, Susan Sarandon, Hugo Weawing, Halle Berry, Jim Brodbent, Jim Sturges vs. Şaşırtıcı ve Zengin bir oyuncu kadrosu var fakat bilim kurgu sinemasında görmeye alışık olmadığımız Tom Hanks, Hugh Grant, Susan Sarandon gibi isimler birer soru işareti.

Hikaye: 1850'de Pasifik'i geçen bir gezgin, Belçika'daki savaşlar sırasında maddi açıdan istikrarsız bir hayat süren suskun bir besteci, Reagan döneminin California'sında asil ruhlu bir gazeteci, alacaklılardan kaçan bir yayınevi sahibi, ölüm sırasını bekleyen genetiği değiştirilmiş bir garson, bilim ve medeniyetin karanlık yüzüne tanık olan Pasifik'te yaşayan bir adalı... Filmde iç içe geçmiş 6 hikaye yer alıyor. Hikayelerden her biri ardından gelen hikayenin ana karakterinin ağzından anlatılıyor ve anlatıcılar birbirlerinin seslerini daha doğrusu seslerin yankısını duyuyor. Hikayelerin bazıları geçmişe, bazıları da geleceğe götürüyor bizi. En can alıcı nokta ise hikayelerin iç içe geçmesi ve birbirleriyle sıkı sıkıya bağlı olmaları. Gelecekte geçen bölümlerde Post Apokaliptik bir dünya ile baş başa kalacağız.


Önyorum: Hikayelerin aralarındaki zamansal fark akla hemen 2001: A Space Odyssey'i ve The Fountain gibi filmleri getiriyor. Bu bir bilim kurgu filmi ancak az önce saydığım iki filmde olduğu gibi tarihin derinliklerine götürecek bizi. Oyuncuların birden fazla karakteri canlandırdığını düşünürsek (Hugh Grant'ın 6 ayrı karaktere hayat verdiği söyleniyor) Cloud Atlas'ın The Fountain ile sıkı bir akrabalık bağı olduğunu bile söyleyebiliriz. Cloud Atlas'ın tam olarak hangi filmlerin izinden gittiğini, hangilerinin atası olacağını veya olup olamayacağını şimdilik kestirmek zor ama 5.5 dakikalık fragman bir çok ipucu veriyor. Paralel evrenler, insanlığın kendi sonunu hazırlayışı, kader, aşk, cesaret gibi temalar göze çarpıyor. Görsel olarak tatmin edici olacağına şüphe yok fakat en büyük soru işareti farklı mekanlar, farklı zamanlar (parçalı anlatım) ve geniş karakter skalasını düşünürsek bunlar arasında gidip gelirken dağınık olmamayı başarabilirse tüm sorunları da aşabileceklerini ve 2000'ler bilim kurgu sinemasına yeni bir başyapıt daha armağan edebileceklerini düşünüyorum. Zor ama imkansız değil. Umutla beklemeye devam edelim.

12 yorum:

 1. Serdar müthiş bir film tanıtımı olmuş. Yönetmen ve oyuncu kadrosuna diyecek yok. Sadece çıkış tarihini sabırsızlıkla beklemekten başka çaremiz yok gibi gözüküyor.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim Burç :) hikaye ve anlatım tam benlik... Amerika'da ekimde vizyonda olacak bize ne zaman gelir bilmiyorum ama çabuk gelse iyi olur.

  YanıtlaSil
 3. Larry Wachowski artık Lana Wachowski oldu. Cinsiyet değişiminden sonra adını da değişti. Bunu da eklemekte yarar var.
  Türkiye'ye ne zaman geleceği belli değil. Hayırlısı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :)) ya Lana ismini gördüm ama anlam verememiştim. bu bilgi için çok teşekkür ederim. evet 2012 bitmeden gelecektir ama :)

   Sil
  2. Rica ederim, öylesine ayrıntı. Speed Racer gibi boş bir balon olmasa iyidir ama burada en azından kadro kurtarır belki de.

   Sil
 4. Speed Racer'ı unuttuk gitti. bir daha o derece vasat bir film yapacaklarını sanmıyorum. Bu film hele çok çok iyi olacak.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temennimiz o yönde

   Sil
  2. Evet ben baya arketipsel bir form içinde sunacaklarını düşünüyorum hikayelerini. Sp.Racer'ı izlemeyi düşünüyordum. İyi oldu bu yorumlar :))

   Sil
 5. Hikaye sağlam tam olarak nasıl bir anlatısı olacak kestirmek zor öyle de olabilir. S. Racer bilgisayar oyunundan bozma olmamış bir film. yine de görebilirsin :)

  YanıtlaSil
 6. Dediğin gibi bilim kurguda alışık olmadığımız oyuncuları görmek merak ve heyecan uyandırıyor. Özellikle bu filmde Tom Hanks'i çok merak ediyorum. H.Grant'ın rolünün üstesinden iyi geleceğini düşünüyorum ama S.Sarandon'ın çok etkin bir rolü olduğunu sanmıyorum. Ama belli de olmaz tabi.

  Bu roman uyarlaması Hollywood için biçilmiş kaftan. Merakla bekleşelim bakalım :)

  Emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Aynen gökçen oyuncular da merakı artırıyor. Türe yabancı olsalar da iyi oyuncular sonuçta.. Evet Sarandon'un rolü çok fazla olmasa gerek. Tam Hollywood'un ağzına layık bir hikaye var ortada sonu iyi olsun. eheh bekleşelim :) sağol :)

  YanıtlaSil