9 Ekim 2012

Kısa kısa.. Warrior ve Cowboys and Aliens

Warrior
Spor filmlerini dramayla buluşturduğunuzda başarı şansınızı ikiye katlarsınız. Warrior'un seçtiği yol da bu. Parçalanmış bir aile tablosu ve her biri sorunlu karakterler. Farklı tekniklerin kullanıldığı bir dövüş turnuvasında yolları kesişen iki kardeşin öyküsü seyirci için sürpriz olmamakla birlikte heyecan dolu ve duygusal bir final vaat ediyor. Yabancısı olduğumuz bir dövüş izliyoruz ve bu dövüş boks gibi bir estetiğe sahip değil. Dövüşler olabildiğince hızlı çekilmiş ve aynı biçimde kurgulanmış. Gerçeklik hissi yoğun, dramatizasyonu çarpıcı fakat sinemasal olarak o denli kuvvetli değil. Warrior'dan maximum keyif almak için hikayeden bihaber olmak ve fragmanı da izlememek gerekiyor. Böylece tahmin yürütecek ve daha zevkli bir hal almasını sağlayacaksınız filmin. Şunu bilin yeter; hünerli ellerden çıkma karakterler ve bu karakterlerin bir şekilde ayrılan yollarının tekrar kesiştiğinde neler olacağı düşüncesi ana motivasyon kaynağınız olacak. Türe yabancıysanız drama sevmeniz yeterli olmayacaktır. 8.2'lik Imdb puanı beklentinizi çok yukarı çekmesin. 7.2

Cowboys and Aliens
Bilim kurgu sinemasının çok tercih edilmeyen alt türlerinden Steampunk; hikayesi geçmişe uzanan ancak günümüzden daha yüksek bir teknolojinin var olduğu bir dönem tasvir eder. Bu alt türün en bariz örneği 1999 yapımı Wild Wild West'tir (Vahşi Vahşi Batı). Cowboys and Aliens, Wild Wild West'de olduğu gibi western janrı içine bilim kurgu enjekte ederek tuhaf bir tür kırması olmayı deniyor. Steampunk'a göz kırpıyor fakat bir Steampunk olmamaya da özen gösteriyor. 1800'lerin Amerika'sı yine bildiğimiz gibi. Filmi ayırt edici özelliği klasik 'Uzaylı İstilası' şablonunu bir western hikayesine yedirerek anlatması, en zayıf noktası ise iki tür için de yeni bir şey söyleyememesi. Tek yönde ilerleyen ve yolun nereye ulaşacağı belli bir öykü, mizah anlayışından yoksun, yavan bir dille anlatılıyor. Filmin tek artısı uzaylıların dünyaya geliş amacının 1800'lü yıllara ayak uydurabilmesi. Sonuç olarak çabuk unutacağınız ve bir daha geri dönmek istemeyeceğiniz bir film Cowboys and Aliens. 5.6

10 yorum:

 1. Warrior bana baya sıradan bir film geldi. Belki biraz eli yüzü düzgün bir film ama hikaye olarak pek içine sürüklemiyor. The Fighter gibi başarılı ilerleyen bir senaryosu yok. Cowboys and Aliens filmine bulaşma mı diyorsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Warrior abartılmış bir film ama dramatik yapısı sağlam kurulmuş ve beni de bir yerden yakalamayı başardı. The Fighter daha başarılı bence de :) Cowboys and Aliens bir kez izlenebilir. sıkmıyor ama tat da vermiyor :)

   Sil
  2. Anladım. Birde boks filmleri bence yeterince çekildi. Ardından The Fighter geldi. Bir nevi son yılların temsilcisi gibi oldu onun ardından hemen böyle bir proje pek bizi etkilemiyor.

   Sil
  3. boks filmleri hep oldu ve olmaya da devam edecektir iyi örnekleri çok değil bana kalırsa. yapılmasını destekerim çünkü seyir keyfi verir. Warrior ve The Fighter'ın peş peşe gelmesi ve ikisinin de iki kardeşi ele alması öyle bir his yarattı doğru ancak Warrior boks filmi klasmanına dahil edilmemeli :)

   Sil
  4. Warrior'u beğenmene ve puanına sevindim. Ben de uzuun bir yazı yazmıştım. Boks filmlerinden gına gelse de seyretmeye devam ediyorum :) http://seyirci-koltugu.blogspot.com/2012/01/warrior-2011.html

   Sil
  5. Öyle mi okuyacağım hemen :) türü seven birinin beğenmemesi için sebep göremiyorum. :)

   Sil
 2. Hollywood türleri melezlemeyi çok seviyor. İzlemedim ama yorumlardan pek de başarılı olmadığını düşünüyorum. Looper'ı bekliyorum şahsen. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bayılıyorlar hatta ama bu hiç olmamış :) Looper'ı için sabırsızlanıyorum umarım buralara da gelir de izleyebilirim hemen :)

   Sil
 3. Cowboys and Aliens'ı izlememiştim. Gecen gün dvdsini aldım. Her ne kadar başarısız olduğunu bilsem de izleyeyim bakayım nasıl bir film diyordum ki yazını okuduktan sonra filmi izlemeyi şimdilik (tekrardan) başka bir zamana erteledim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de elimde olduğu halde uzun zaman beklettim. neredeyse ayırt edici hiç bir özelliği yok bir kez izlenebilir ancak. çok boş bir zamanın olursa.. :) sağol yorumun için :)

   Sil