28 Kasım 2012

En iyi 10 Oliver Stone filmi


70'li yılların başında kısa filmlerle başladığı kariyerine, 20 uzun metraj film ve pek çok belgesel sığdıran Oliver Stone, 80'li ve 90'lı yıllarda dengeli bir seyir izlerken 2000'li yıllarla birlikte düşüşe geçti. Kötü olmamasına karşın seyirci ve eleştirmenlerden yüz bulamayan Büyük İskender (Alexander) gişede battı. Bu filmi izleyen  ve her birinin yanlış projeler olduğunu söyleyebileceğimiz; World Trade Center, W ve Wall Street: Money Never Sleeps'in sonu hüsran oldu. Ustanın son filmi Savages görece daha olumlu tepkiler aldı ancak eski filmlerinin lezzetinden çok uzaktaydı yine. Yönetmen, takıntılı olduğu Vietnam Savaşı üzerine çektiği filmler (Platoon, Heaven & Earth, Born on the Fourth of July) ve Amerikan başkanlarına bakış attığı filmlerle (JFK, Nixon,W) Muhalif tavrını yansıtırken; Natural Born Killers ve JFK ile de giriştiği üslup denemesinden zaferle ayrılmasını bilmiştir. Oliver Stone'un kurgudan çok gerçekler ilgisini çekmiş, biyografik filmleri ve belgeselleri bunun kanıtı. Son olarak Stone'un senaryosunu da yazdığı kendi filmleri (hepsini değil) dışında Midnight Express, Conan the Barbarian, Scarface ve Year of the Dragon gibi önemli filmlerin senaryolarını yazdığını, dolayısıyla da iyi bir senarist olduğunu belirtelim.

10- The Doors (1991)


9- The Hand (1980)


8- Nixon (1995)


7- Wall Street (1987)


6- Salvador (1986)


5- Heaven & Earth (1993)


4- Born on the Fourth of July (1989)


3- JFK (1991)
Filmin eleştirisi için link


2- Platoon (1986)


1- Natural Born Killers (1994)

8 yorum:

 1. Bir tek Alexander'ı izlemiştim - Angelina Jolie vardı dimi? - onda da bir ara uyuyakalmışım...... ahahahaa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oliver Stone karnen zayıf demek :) olsun zaten sana çok hitap ettiğini düşünmüyorum filmlerinin. Ahaha uyuya kaldın heh! Evet Angelina vardı. film çok uzun ve akıcı bir anlatımı yok denebilir. çok şaşırmadım o yüzden uyumana :)

   Sil
 2. Yarısını izlemişim. İlk sıradakine kesinlikle katılıyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi aslıda. bir de bu listede olmayanlar var onlardan da izlemişsindir eminim. evet birinci sıra tartışma götürmez sanırım. :)

   Sil
 3. Platoon'u tek geçerim Oliver Stone söz konusu olunca. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani benim de ikinci sıramda :)) Natural Born Killers tabii benim için Oliver Stone sinemasının zirvesi :)

   Sil
  2. Liste yapmadaki yeteneğin su götürmez bir gerçek Serdar. Nedense ben Stone'u bir bu film bir de Commandante belgeseli nedeniyle severim. Anaakım film çeken de biri değildir oysa. Ama sevemedim gitti. Natural Born Killers olmasa büyük ihtimal bu kadar ünlü olamazdı. :))

   Sil
  3. Sağol Burç :) Evet ana akıma bulaşmamaya özen gösteriyor. bilmiyorum neden sevemedin. Ben de severim ama favori yönetmenlerimden biri olmadı hiçbir zaman. Doğru Natural Born Killer zamanında baya tartışıldı, ses getirdi. Vietnam filmleri de ilk ikisi baya meşhurdur ama :)

   Sil